Emma Bovary - charakterystyka

Autor Inny
Autorem charakterystyki jest: Grzegorz Paczkowski.

Emma Bovary to tytułowa bohaterka powieści Gustawa Flauberta, pt. Pani Bovary. To postać bardzo skomplikowana i niestandardowa. Ukazuje katastrofalne skutki, jakie może nieść ze sobą wiara w fikcję literacką i egzaltacja emocjonalno-uczuciowa nieskonfrontowane w porę z rzeczywistością. Model ten jet aktualny do dziś, co czyni z Emmy Bovary bohaterkę ponadczasową. 

Charakterystyka Emmy Bovary

Emma po raz pierwszy pojawia się w powieści, gdy główny jej bohater, Karol Bovary, znajduje się na farmie jej ojca i ratuje jego złamaną nogę. Młody lekarz zakochuje się w ponoć nieziemsko urodziwej dziewczynie i szybko wchodzi z nią w związek małżeński. Emma jednak od razu daje się poznać jako kobieta rozpieszczona, wymagająca ciągłej uwagi, atencji i coraz to nowych rozrywek. Wynika to z jej zamiłowania do literatury romantycznej i obyczajowej, która pełna jest przykładów wielkich miłości i burzliwych romansów, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że kobietę bardzo szybko zaczyna nudzić monotonne życie na prowincji u boku statecznego i raczej mało rozrywkowego męża. 

Emma zaczyna popadać w marazm i różne stany graniczące z depresją, a wynikające z tego, że nie potrafi ona sama sobie ułożyć życia i znaleźć jakiegokolwiek zajęcia. Jet zdania, że kolejne emocje i uczucia, a także rozrywki powinny same do niej przychodzić tak, jak działo się to zawsze w przypadku jej ulubionych bohaterów literackich. Emma nie umie kochać naprawdę, poddaje się nieskończonemu nurtowi emocji, które przez nią przepływają, a których kompletnie nie umie w żaden sposób kontrolować. Nie jest w stanie znieść tego, że jej dziecko jest dziewczynką, gdyż marzyła o chłopcu. Oddaje więc małą Bertę pod opiekę guwernantce. 

Emma nie jest dobrą partnerką, ciągle wymaga uwagi, a zapracowany mąż wydaje jej się jedynie kimś, kto ma dostarczać jej nieskończonych rozrywek. Na wszelkie jednak próby poprawy jej nastroju, reaguje zrezygnowaniem, zażenowaniem i rozczarowaniem. Nie dość, że nie jest w stanie sama poczuć się szczęśliwa, to jeszcze coraz bardziej wścieka się, że świat i ludzie wokół niej nie są jej w stanie tego zapewnić. 

Emma Bovary żyje w świecie mrzonek. Bardzo chce się uważać za osobę pochodzącą z wyższych sfer, jednak jedyne, co potrafi robić, by się w takowych znaleźć, to zaciąganie kolejnych pożyczek i trwonienie majątku męża. Wszystko to niechybnie prowadzi Emmę to wdawania się w kolejne coraz bardziej desperackie romanse i zdrady. W zmysłowej czysto erotycznej przyjemności jest ona w stanie odnaleźć chwilową ulgę i ułudę szczęścia. Nie jest jednak w stanie zbudować trwałej prawdziwej relacji opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku, dlatego też wszystkie te romanse ostatecznie kończą się porażką, a każda z nich coraz bardziej popycha Emmę ku depresji i rozpaczy. 

Pycha, lenistwo, wygórowane mniemanie o sobie oraz przeświadczenie o tym, że rzeczywistość powinna przypominać fabułę romansu - wszystko to prowadzi Emmę ku niechybnemu upadkowi. W konsekwencji jej trybu życia odwracają się od niej wszyscy, a ona opada w długi, których nie jest w stanie spłacić. Rozpacz doprowadza ją do udanej próby samobójczej. W taki to właśnie nieszczęśliwy sposób kończy się nieszczęśliwe życie Emmy Bovary. 

Emma Bovary to postać, która nie wzbudza sympatii, a wręcz prowokuje do opinii, że wszystko, co ją spotkało było efektem jej własnych działań, wyborów i decyzji. Gdyby wykazała się odrobinę większym rozsądkiem oraz najmniejszą chęcią zawalczenia o swoje szczęście w nieco mniej powierzchowny sposób, prawdopodobnie historia opisana przez Gustawa Flauberta mogłaby się skończyć zupełnie inaczej. Emma wybrała jednak drogę, która na pozór wydawała się łatwa i w prosty sposób prowadząca nie do szczęścia, ale do chwilowej powierzchownej satysfakcji. Emma nie wzbudza sympatii, trudno jest się z nią utożsamiać, ponieważ jej cierpienia nie są wywołane obiektywnymi nieszczęściami, lecz jej własną pokrętną konstrukcją psychologiczną, nad której uproszczeniem w ogóle nie pracowała. 


Przeczytaj także: Pani Bovary – bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.