Zbrodnia i kara - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Zbrodnia i kara” autorstwa Fiodora Dostojewskiego to jedna z najbardziej znanych i klasycznych powieści literatury rosyjskiej. Dzieło opowiada o losach Rodiona Raskolnikowa, ubogiego studenta prawa, który ze względu na trudne warunki życia, brak perspektyw na przyszłość i radykalne poglądy dotyczące społeczeństwa, postanawia zamordować starą lichwiarkę siekierą, a potem zmaga się z wyrzutami sumienia z tego powodu, aż ostatecznie przyznaje się do zbrodni i odbywa karę.

 • Zbrodnia i kara - miejsce akcji
 • Zbrodnia i kara - czas akcji
 • Zbrodnia i kara - miejsce akcji

  Miejsce akcji jest bardzo dokładnie określone - to miasto Petersburg, leżące w carskiej Rosji, niegdyś stolica tego ogromnego państwa. Położony jest on w jego północnej części. To właśnie tymi brudnymi ulicami pełnymi nędzarzy wędruje Raskolnikow, tam planuje swoje zbrodnie i obserwuje straszliwą nędzę, jaka charakteryzuje życie wielu mieszkańców stolicy.

  Wydarzenia rozgrywają się też w takich miejscach jak wynajęta izba Raskolnikowa, mieszkanie lichwiarki, pokój Marmieładowa i jego rodziny czy też komisariat policji. Bohaterowie bywają też w ubogich i nędznych restauracjach, szynkach czy kawiarniach, a ostatnie wydarzenia z powieści mają miejsce już na Syberii, gdzie Raskolnikow został za karę zesłany na katorgę. Nie wiadomo jednak dokładnie, na jakich terenach bohater wówczas przebywa.

  Zbrodnia i kara - czas akcji

  Czas akcji także jest dość dokładnie określony przez Dostojewskiego. Jest to rok 1865, w środku lat sześćdziesiątych, charakteryzujących się w Rosji silnym kryzysem finansowym, który odbił się na życiu jej obywateli, co jest widoczne w dziele Dostojewskiego. Wydarzenia opisane przez pisarza zaczynają się w lipcu, w czasie upałów, a kończą kilka miesięcy później, gdy Raskolnikow trafia na Syberię. Tam rozgrywa się epilog, około rok po opisywanych wydarzeniach i jest to pierwszy rok z katorgi Rodiona, która ma trwać łącznie osiem lat.


  Przeczytaj także: Rodion Raskolnikow - charakterystyka

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.