Johann Wolfgang von Goethe oraz Lord Byron odcisnęli wyraźny ślad w kulturze europejskiego romantyzmu. Między innymi stworzyli dwóch ikonicznych bohaterów, dając początek powielanym po wielokroć archetypom: werterycznemu i bajronicznemu. Często zestawia się ze sobą Wertera i Giaura, jako przykłady odmiennych typów bohaterów romantycznych.
Spis treści
Stworzony przez lorda Byrona na łamach powieści poetyckiej Giaur. Jest to człowiek czynu, brutalny i mściwy wagabunda o tajemniczej przeszłości. Buntuje się przeciwko zastanym prawom, przez co zostaje wyrzucony poza ramy społeczne. To zarazem jednostka wybitna, wielki duch odróżniający się od przeciętnego otoczenia. Jest przy tym niezwykle emocjonalny, nie wybacza wrogom oraz nie szuka przebaczenia. Zawsze przepełnia go wieczne cierpienie, którego nic nie może ukoić.
Byron w swojej powieści nigdy nie zdradza pochodzenia głównego bohatera. Samo jego miano „giaur” oznacza dla muzułmanów niewiernego, osobę obcą. Kocha on pierwszą żonę baszy Hassana, Leilę i gotów jest wyrwać ją z haremu siłą. Nie zgadza się tym samym na panujący w Turcji porządek społeczny, jest buntownikiem i staje się także mścicielem. Gdy muzułmanin zabija niewierną małżonkę, ten przelewa jego krew. Do końca życia nie zapomina o swojej miłości, cierpiąc w odosobnieniu klasztoru, odrzuciwszy świat i Boga. Nie szuka bowiem rozgrzeszenia.
Najstarszy i jak pokazuje literatura najmniej dojrzały emocjonalnie typ bohatera romantycznego. Charakteryzuje się wybujałą uczuciowością i postawą bierności wobec problemów społecznych, które pozostają nie bez wpływu na jego życie, czego dowodzi wyobcowanie Wertera na salonach niemieckiego towarzystwa arystokratycznego. Bohater werteryczny to miłujący naturę marzyciel, osoba zatopiona w poezji lub sztuce, często introwertyczna, dlatego też “Cierpienia młodego Wertera” Goethego mają formę powieści epistolarnej. Głównym powodem jego cierpień jest brak odwzajemnienia miłości ze strony pięknej i dobrej Lotty, jednak Werter nie walczy z narzeczonym dziewczyny, Albertem, o jej względy, dając się odrzucić. Młodzieniec nie jest zdolny do podjęcia realnych działań wobec wrogiego świata. Objawia się u niego Weltschmerz, ból istnienia, który z czasem prowadzi do samobójstwa.
Werter to jednostka bardzo uzdolniona, zarazem emocjonalna. Zagłębia się w siebie, ponieważ nie może znaleźć porozumienia z otaczającym światem. Jako mieszczanin nie może znieść feudalnych stosunków społecznych, a jako zakochany w zamężnej kobiecie nie może spełnić swojej miłości. Ucieka więc przed światem w przyrodę, poezję i marzenia. Ostatecznie nie mogąc pogodzić się ze światem ani zbuntować, wybiera samobójstwo.
Pomimo przeciwstawiania sobie archetypów wytworzonych na kanwie wyżej zestawionych postaci, mają one pewne wspólne cechy. Zarówno Giaur jak i Werter są jednostkami wybitnymi, które charakteryzuje postawa buntu wobec zastanej rzeczywistości. Bohaterów przepełniają też skrajne emocje, którym towarzyszy ogromne cierpienie wewnętrzne.
Różnicą jest jednak rodzaj tego buntu. Werter przejawia ból istnienia — Weltschmerz. Postawa ta charakteryzuje się melancholijnym wycofaniem, zagłębieniem w świat przeżyć wewnętrznym i brakiem przeświadczenia o słuszności jakiegokolwiek działania. Werter nawet w miłości nie walczy o ukochaną, wycofuje się. Poniekąd wynika to z wrodzonej szlachetności bohatera. Nie chce niszczyć małżeństwa Lotty i Alberta, zarazem jednak nie potrafi żyć bez ukochanej. Samobójstwo rozumie więc jako jedyne możliwe wyjście z sytuacji, a zarazem ostateczny akt buntu wobec świata.
Giaur z kolei od początku przedstawia postawę aktywną. Brutalnie walczy o swoje, łamiąc wszelkie zasady, również moralne. Na piedestale stawia własne przekonania, uczucia i wolę. Stojąc w opozycji do świata, nie opuszcza gardy aż do samego końca, przyjmując na siebie całe cierpienie takiego podejścia. Decyduje się także pomścić odebranie mu ukochanej Leili. Tym samym odrzuca ostatecznie ludzi, świat i Boga – wszystko, z czym się nie zgadzał.
Aktualizacja: 2024-12-01 16:52:11.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.