Motyw nieszczęśliwej miłości w Cierpieniach młodego Wertera – streszczenie dziejów miłości Wertera i Lotty

Autor streszczenia: Piotr Kostrzewski.

Głównym wątkiem powieści epistolarnej Goethego „Cierpienia młodego Wertera” jest nieszczęśliwa miłość bohatera do mieszczanki Lotty. Stanowi on zarazem realizację motywu miłości nieszczęśliwej — dziewczyna zaręczona jest z innym mężczyzną, niemogący o niej zapomnieć Werter cierpi, a ostatecznie popełnia samobójstwo.

Spis treści

Księga pierwsza

W liście z 16 czerwca 1771 roku Werter opisuje swojemu przyjacielowi Wilhelmowi okoliczności zawiązania nowej znajomości. Uczestniczył on w wiejskim balu, poznaje córkę książęcego komisarza, Charlottę S. Bohater jest pod wielkim wrażeniem osobowości i wdzięku dziewczyny, z którą spędza cały wieczór. Chociaż wie, że jest ona zaręczona ze starszym od niego Albertem, zaczyna czuć do Lotty coś więcej. Będzie to jednak miłość zgubna, co poniekąd wieszczą błyskawice, towarzyszące ich wspólnemu tańcowi.

Od tego momentu bohater staje się częstym gościem domu komisarza. Swoim charakterem zaskarbia sobie przychylność ojca Lotty i przywiązanie jej licznego rodzeństwa. Z dziewczyną łączy go wiele, ma wrażenie odnalezienie swojej bratniej duszy. Werter idealizuje Lottę oraz swoje uczucie do niej. W tym czasie jest niezwykle szczęśliwy. Czasami nawet zdaje mu się, że dziewczyna odwzajemnia jego uczucia.

Wszystko jednak zmienia się wraz z listem opatrzonym datą 30 lipca 1771 roku. Wtedy to z dalekiej podróży wraca narzeczony Lotty, Albert. Mężczyzna nie okazuje zazdrości względem przyjaciela żony, ten jednak czuje wyraźną zmianę sytuacji. Chociaż nadal jest mile widzianym gościem, we wrześniu decyduje się na wyjazd z Wahlheim. Zdaje sobie bowiem sprawę z niekomfortowej sytuacji, w jakiej wszyscy troje się znajduję. Rozumie też, że Lotta prawdziwie kocha Alberta. Wyjeżdża więc bez pożegnania.

Księga druga

W liście z 20 lutego 1772 roku Werter opisuje Wilhelmowi swoją reakcję na wiadomość o ślubie Lotty i Alberta. Uświadamia sobie, że uczucia do dziewczyny nie wygasło i tym samym zaczyna cierpieć jeszcze bardziej. Szlachetnie życzy jednak młodym szczęścia, bowiem nie żywi do swojego rywala żadnej urazy. W sierpniu, będąc wzburzonym afrontem, jakiego doznał od arystokracji, ulega przemożnej chęci bycia bliżej ukochanej. Przenosi się więc do miasteczka, gdzie mieszkają Albert i Lotta. Staje się gościem młodego małżeństwa, wizyty te przynoszą mu jednak wiele cierpienia. Nie potrafi już odnaleźć szczęścia poprzedniego lata.

Werter czuje się wewnętrznie rozdarty. Zdaje sobie bowiem sprawę, że mąci wspólne życie młodego małżeństwa, nie może zarazem żyć bez Lotty. Jego wizyty stają się jednak oraz bardziej niepożądane. Początkowo przychylny mu Albert prosi żonę o ograniczenie spotkań z Werterem, na co dziewczyna przystaje. W grudniu prosi przyjaciela, żeby nie przychodził do niej przed wigilią. Stan psychiczny bohatera ulega pogorszeniu. Nie widząc możliwości rozwiązania tej sytuacji w inny sposób, Werter postanawia odebrać sobie życie. Pisze list pożegnalny do Lotty i zaczyna porządkować swoje sprawy. W tym samym czasie Lotta zdaje sobie sprawę z uczuć, jakie żywi względem Wertera. Gdy niespodziewanie ten zjawia się w jej domu, odczuwa niepokój. Prosi go o odczytanie przetłumaczonego dla siebie fragmentu „Pieśni Osjana”. Oboje nagle poddają się rozpaczy własnej sytuacji. Płacząc, Werter całuje Lottę, ta jednak odpycha go od siebie i ucieka do sąsiedniego pokoju. Bohater wychodzi wzburzony.

Następnego dnia pisze ostatnie słowa do Lotty, zapewniając o wieczności swojego uczucia. Prosi również Alberta o pożyczenie pistoletów, potrzebnych podobno w podróży. O północy porządkuje ostatnie papiery, zakłada niebieski frak z żółtą kamizelką i strzela sobie w głowę.


Przeczytaj także: Cierpienia młodego Wertera - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.