Dziady cz. III – losy Konrada – szczegółowy plan wydarzeń

Autorka planu wydarzeń: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
  1. Gustaw jest więziony w klasztorze Bazylianów. Śpi na podłodze, a nad jego duszą pochyla się Anioł Stróż. Przepowiada mu on wyjątkowy los oraz odzyskanie wolności.
  2. Nad wieszczem trwa batalia aniołów i szatanów.
  3. Po raz kolejny budzi się i przechodzi wewnętrzną przemianę, symboliczne ukazaną poprzez zmianę imienia z „Gustaw” na „Konrad” i zapisanie tego faktu na ścianie. 
  4. W wigilijny wieczór w jednej cel zbierają się więźniowie. Osadzeni opowiadają sobie o warunkach panujących na Syberii i o strasznej drodze, którą trzeba przebyć, zanim człowiek się tam znajdzie.
  5. Konrad śpiewa pieśń zemsty, którą chce przeprowadzić nawet bez wsparcia Boga, następnie wygłasza swoją Małą Improwizację i omdlewa. 
  6. Spotkanie więźniów przerywa stukanie do bram, osadzeni wracają do siebie, Konrad zostaje sam w swej celi.
  7. Konrad wygłasza swoja Wielką Improwizację, w trakcie której bierze na siebie odpowiedzialność za losy narodu, przyjmuje na siebie jego cierpienia i wzywa Boga do odpowiedzi, dlaczego pozwolił, by jego ojczyznę spotkały takie nieszczęścia. Bóg milczy, na co Konrad prawie posuwa się do bluźnierstwa wobec niego.
  8. Konrad traci przytomność, a ksiądz Piotr zaczyna odprawiać nad nim egzorcyzmy. W tym czasie przychodzą do celi wieści o uwięzionym Rollisonie.
  9. Konrad zostaje uratowany dzięki swojej miłości, gotowości do poświęcenia się i przyjęcia na siebie cierpienia. Udaje mu się ocalić duszę.
  10. Egzorcyzmy księdza Piotra ostatecznie wyrywają Konrada z mocy szatana. 
  11. W międzyczasie modląca się Ewa ma widzenie, podobnie jak później ksiądz Piotr. Swój sen śni także Senator Nowosilcow, jego dusza dręczona jest przez diabły. 
  12. Ukazane zostaje zgromadzenie w salonie warszawskim i dwie grupy osób, reprezentujące odmienne stronnictwa (zdrajcy, konformiści i młodzież, patrioci). Adolf dzieli się historią Cichowskiego.
  13. Senatora odwiedza pani Rollison, błagająca o uwolnienie swojego jedynego syna. Wyczuwa ona, że stało mu się coś złego, jednak jej prośby skutkują tylko rozkazem uwięzienia kobiety.
  14. Ksiądz Piotr uzyskuje pozwolenie na spotkanie z Rollisonem.
  15. Ksiądz Piotr opuszcza pałac, by udać się do Rollisona i na schodach spotyka Konrada. Zakonnik przepowiada mu wolność, służbę dla narodu oraz spotkanie z pewnym nieznajomym. 
  16. W trakcie obrzędu dziadów Guślarz i Kobieta rozmawiają o dziwnym, niemym duchu, który pojawił się w trakcie jej wesela. W trakcie rozmowy pojawia się orszak, na czele którego widać ubranego na czarno mężczyznę - byłego ukochanego Kobiety i najprawdopodobniej Konrada. Widoczne jest rana na jego piersiach po samobójczej śmierci oraz druga rana na czole, która jest śladem po zmaganiach między Konradem a Bogiem i dowodem jego bluźnierstwa. 

Przeczytaj także: Sen Senatora – streszczenie i interpretacja

Aktualizacja: 2024-11-27 00:24:11.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.