Historia Rollisona z Dziadów cz. III - streszczenie i opracowanie w punktach

Autorką streszczenia jest: Marta Grandke.

Rollison to jeden z epizodycznych bohaterów dramatu Adama Mickiewicza “Dziady”. To młody student, jedyny syn swojej niewidomej, starszej i dodatkowo owdowiałej matki. Bez niego groziłaby jej nędza i głód. W więzieniu został osadzony za udział w spisku przeciwko carowi. Jest to oficjalne wyjaśnienie jego uwięzienia, ale powody, dla których Rollison znalazł się w areszcie pozostają niejasne. 

Rollison jest dobrym synem - pomaga swojej matce, starszej i niewidomej kobiecie, która nie jest w stanie podołać wszystkim obowiązkom codzienności. Mimo to zostaje zamknięty w areszcie pod zarzutem udziału w spisku i okrutnie torturowany przez carskich mundurowych. Próbują oni zmusić go do ujawnienia informacji o swoich towarzyszach. Rollison jednak milczy, nie zdradza żadnych szczegółów, nie daje się złamać cierpieniem i torturami. Powoduje to, że mundurowi dręczą go jeszcze bardziej, nie potrafiąc złamać jego oporu.

Tymczasem niewidoma matka Rollisona odwiedza codziennie senatora Nowosilcowa i błaga o uwolnienie jej jedynego dziecka. Jest zrozpaczona i uparta. Bez pomocy syna nie jest w stanie samodzielnie przeżyć. Martwi się o swoje dziecko, jednak jej wizyty nie przynoszą efektów. Senator pozostaje niewzruszony błaganiami kobiety, nie obchodzi go jej los. By się od niej uwolnić, udaje, że zezwala jej na widzenie z synem, a tak naprawdę poleca swoim podwładnym zamknąć ją w osobnej celi. 

Tymczasem carscy mundurowi mają zamiar upozorować samobójstwo Rollisona. Otwierają więc okna w jego celi, udając, że chcą wpuścić świeże powietrze, które ulży jego chorym płucom. Następnie żołnierze siłą wyrzucają młodzieńca przez okno, licząc na jego szybką śmierć. Rollisonowi udaje się jednak przeżyć uderzenie o ziemię. 

Na balu u Senatora po raz kolejny pojawia się pani Rollison. Twierdzi ona, że czuje zapach krwi swojego dziecka i że został on wypchnięty z okna. Wieść o tym wydarzeniu oraz o tym, że Rollison żyje zostaje przekazana przez księdza Piotra, który regularnie odwiedza skazańców w celach.

Dynamika relacji między Rollisonem a jego cierpiącą matką przypomina odzwierciedlenie relacji między Chrystusem, a jego matką, Maryją. Matka Boska cierpiała pod krzyżem, na którym umierał jej syn w podobny sposób, w jaki matka Rollisona codziennie przeżywa męki i uwięzienie swojego jedynego dziecka.

Historia Rollisona w punktach

  1. Rollison mieszkał ze swoją niewidomą, owdowiałą matką, pomagał jej w codziennym życiu.
  2. Podjął się studiów, kontynuował naukę.
  3. Rollison został osadzony w więzieniu pod zarzutem udziału w spisku przeciwko caratowi. 
  4. Mundurowi torturowali młodzieńca w celu uzyskania od niego informacji o innych spiskowcach. 
  5. Ponieważ Rollison nie zdradza żadnych informacji, żołnierze dręczą go coraz bardziej.
  6. Matka Rollisona codziennie odwiedza Senatora, błagając go o uwolnienie swojego jedynego dziecka, bez którego będzie ona skazana na nędzę i głód. 
  7. Senatora nie wzruszają prośby matki Rollisona i zamiast uwolnić więźnia, wydaje polecenie zamknięcia jego matki w celi. 
  8. Carscy żołnierze próbują upozorować samobójstwo Rollisona i wyrzucają go przez otwarte okno. 
  9. Rollison przeżywa próbę zamordowania go, jest jednak w bardzo ciężkim stanie.
  10. Wiadomość o wypadku Rollisona przynosi innym ksiądz Piotr, odwiedzający często skazańców. Wyczuwa to także matka więźnia, pani Rollison. 

Przeczytaj także: Historia Cichowskiego z Dziadów cz. III - streszczenie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.