Zamknij
Zamknij
Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Forum literackie
Autor:
Henryk Sienkiewicz
Epoka literacka:
Pozytywizm
Ogniem i mieczem – opracowanie
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
Jan Skrzetuski - charakterystyka
Różne oblicza przyjaźni. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak wprowadzenie obrazów przyrody do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Chłopów Władysława Stanisława Reymonta oraz wybranych tekstów kultury.
Napisz rozprawkę w której rozważysz na czym polegała przyjaźń wybranych bohaterów. Odwołaj się do Małego Księcia i innej lektury obowiązkowej
Różnice i podziały społeczne jako źródło konfliktów. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
W jaki sposób literatura przedstawia problem wyboru między życiem prywatnym a obowiązkiem wobec ojczyzny? Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Konflikty jako źródło literackiego obrazu wojny. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Iliady Homera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
W jakim celu literatura ukazuje wyidealizowany obraz danej społeczności? Omów zagadnienie na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
W jakim celu autor idealizuje bohaterów? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Kroniki polskiej Galla Anonima. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Czy możliwa jest przyjaźń w sytuacjach skrajnych? Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Realia historyczne w kreacji świata przedstawionego w utworze literackim i ich funkcje w tworzeniu znaczeń tego utworu. W pracy odwołaj się do: Kordiana Juliusza Słowackiego, innych utworów literackich i wybranego kontekstu.
Dwa obrazy polskiej szlachty – u Jana Chryzostoma Paska i Henryka Sienkiewicza – podobne czy różne
Zobacz także
Lalka – opracowanie
Zbrodnia i kara – opracowanie
Quo vadis – opracowanie
Potop – opracowanie
W pustyni i w puszczy – opracowanie
Nad Niemnem – opracowanie
Opowieść wigilijna – opracowanie
Gloria victis – opracowanie
Krzyżacy – opracowanie