Drogie koleżanki i drodzy koledzy,
cieszę się, że udało nam tutaj tak licznie zebrać. Chciałabym przy tej okazji poruszyć kilka ważnych kwestii i je Wam wyłożyć, licząc na to, że zgodzicie się z moim punktem widzenia i dostrzeżecie ukrytą w nim wartość. Temat, jaki chciałabym teraz omówić dotyczy tego, jakie wartości można odnaleźć w wielu książkach. Ich autorzy dzielą się z czytelnikami swoimi przekonaniami i poglądami i niejednokrotnie przekazują też pewne uniwersalne prawdy na temat życia ludzkiego.
Lektura wybranych książek oznacza przede wszystkim zapoznanie się z fascynującą historią i ciekawie zarysowanymi postaciami. Jednak książki to nie tylko ciekawa akcja, dialogi, czy opisy niezwykłych miejsc. W wielu przypadkach autorom zależy również na ukazaniu pewnej wizji świata, która zgadza się z ich przekonaniami. W związku z tym można w tych tekstach znaleźć pewne cenne wartości, które warto wdrożyć w swoim codziennym życiu. Chciałabym Wam to udowodnić na podstawie kilku wybranych książek i pokazać, jakie wartości się w nich pojawiają. Będzie to „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Mały Książę”, którego autorem jest Antoine de Saint-Exupéry czy wreszcie „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz.
„Opowieść wigilijna”, której autorem jest Charles Dickens, to dzieło opowiadające o niezwykłej przemianie wewnętrznej bohatera. To Ebenezer Scrooge, który jest znany jako wyjątkowo nieprzyjemny skąpiec i osoba, która nie dopuszczała do siebie nikogo. Scrooge zerwał kontakty z rodziną, a pracownika traktował okrutnie. Sam siebie skazywał na nędzę, by zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Zachowanie Scrooge’a prowadzi do tego, że odwiedzają go duchy świąt, które pokazują mu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wskazują też, jak straszne skutki będzie miało działanie Scrooge’a nie tylko dla innych, ale też dla niego samego. Jego dusza ma zostać potępiona, jeśli bohater nie zmieni swojego zachowania. Wstrząśnięty Scrooge, przerażony tym, co zobaczył, postanawia odmienić swoje życie. Pomaga swojemu pracownikowi i jego rodzinie, a także odnawia kontakt z dawno zapomnianym siostrzeńcem. Dickens pokazuje tu takie ważne wartości jak empatia, zrozumienie, współczucie i miłość. To właśnie ludzie powinni być dla nas najważniejsi, nie zaś pieniądze, czy inne dobra i autor pokazuje to na podstawie właśnie historii Scrooge'a.
„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to opowieść oparta na prawdziwej historii trzech chłopców - Zośki, Alka i Rudego, którzy zaraz po maturze musieli zmierzyć się z koszmarem II wojny światowej, za swoją odwagę zapłacili najwyższą cenę. Chłopcy dzielnie walczyli z okupantem o swoją ojczyznę, a gdy Rudy trafił w ręce wroga, to nie porzucili go, tylko odbili przyjaciela z rąk nazistów. Akcja pod Arsenałem kosztowała życie Rudego i Alka, Zośka zaś zginął wkrótce po nich w innej akcji. Książka ta pokazuje takie wartości jak patriotyzm, umiłowanie wolności, przyjaźń, odwaga, empatia oraz pomoc innym, gdy jest to potrzebne. Dzieło ukazuje wzorce, którymi można się kierować, postawa Rudego, Alka i Zośki jest bowiem godna naśladowania i podziwu. Wszystko to pogłębia jeszcze fakt, że opisywane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Wartości opisywane przez Kamińskiego są uniwersalne i z pewnością warto żyć według nich nie tylko w czasie wojny, ale też po prostu każdego dnia.
„Mały Książę” to powieść, której Antoine de Saint-Exupéry i ukazuje ona wiele uniwersalnych wartości. Główny bohater odkrywa bowiem świat, opuszczając po raz pierwszy swoją planetę. Nie potrafi bowiem zrozumieć rosnącej na niej róży i jej potrzeb, zatem porzuca ją. Mały Książę po drodze spotyka wiele osób, na przykład Króla czy Pijaka, a poznając ich punkt widzenia kształtuje swoją postawę życiową. Ostatecznie spotyka także lisa, tłumaczącego mu i pokazującego na przykładzie ich własnej relacji, czym jest przyjaźń i z jaką odpowiedzialnością się ona wiąże. Mały Książę rozumie dzięki temu, że jest odpowiedzialny za różę i porzucenie jej było złą decyzją. Autor pokazuje zatem takie wartości jak przyjaźń, lojalność, czy też odpowiedzialność.
„Kwiat kalafiora” to historia nastoletniej Gabrysi, na którą spadają liczne obowiązki domowe w trakcie choroby mamy. Gabriela musi nauczyć się, czym jest odpowiedzialność za innych, ale też empatia i zrozumienie młodszych sióstr. Autorka pokazuje tu, jak ogromną wartością dla każdego człowieka jest jego rodzina i przyjaciele.
Jak widać, lektura książek może ukazać znaczenie wielu wartości wyższych, choć uniwersalnych. Warto postępować zgodnie z nimi, ponieważ dają one szansę na dobre, wartościowe życie, w którym człowiek kieruje się przede wszystkim koncepcją dobra i szlachetności.
Aktualizacja: 2024-12-02 16:26:36.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.