Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Robert (Bob) Cratchit jest bohaterem powieści Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna”. Był pracownikiem Ebenezera Scrooge'a. Miał pod swoją opieką wielodzietną rodzinę, ale zachowywał pogodę ducha i potrafił cieszyć się małymi rzeczami.

Charakterystyka Boba Cratchita

Bohaterem był nazywany Bobem, ale żona zwracała się do niego pełnym imieniem - Robert. Mężczyzna pracował jako kancelista w kantorze Scrooge'a. Nie zrezygnował z posady, chociaż warunki były bardzo trudne. Cratchit zarabiał zaledwie piętnaście szylingów tygodniowo, co nie wystarczało na utrzymanie dużej rodziny. Kantor nie był nawet ogrzewany. Cratchit nie miał pieniędzy na nowe ubranie, dlatego nosił pocerowane ubranie i osłaniał się ciepłym szalem. W domu zdecydowanie brakowało pieniędzy, ale Bob odnosił się do swojego pracodawcy z szacunkiem.

Podczas spotkania z Duchem Tegorocznego Bożego Narodzenia, Scrooge zobaczył, jak Cratchit wznosi toast za jego zdrowie. Chociaż żona Boba miała inne zdanie, Bob dobrze życzył swojemu pracodawcy. Był mu wdzięczny, że dostał wolne na Boże Narodzenie, chociaż bardzo długo prosić o to Ebenezera. Scrooge był przekonany, że święta to tylko niepotrzebna przerwa w pracy. Cratchit cieszył się z Bożego Narodzenia, mimo że w jego rodzinie brakowało pieniędzy nawet na wystarczającą ilość żywności.

Cratchit wynajmował mieszkanie, w którym z trudem mieściła się jego liczna rodzina. Bob miał żonę i szóstkę dzieci. Najstarsza córka, Marta, zajmowała się szyciem, żeby odciążyć ojca i zarobić na własne utrzymanie. Syn Boba, Piotr wciąż szukał pracy, ale miał problemy z jej znalezieniem. Najmłodszym członkiem rodziny był niepełnosprawny Tim. Chłopiec poruszał się o kulach i często chorował, ale brakowało pieniędzy na jego leczenie.

Duch Przyszłych Wigilii ukazał Scrooge'owi pesymistyczną wizję przyszłości, w której mały Tim zmarł. Przyszłość wciąż można było jednak zmienić. Przemiana Scrooge'a odmieniła również los Cratchitów. Ebenezer wysłał im dorodną gęś, dzięki której mogli najeść się do syta podczas świątecznej kolacji. Podwyższył też pensję Boba i zaczął ogrzewać pomieszczenie, w którym pracował kancelista. Scrooge otoczył szczególną opieką małego Tima, który w końcu zaczął być odpowiednio leczony.

Bob jest postacią zdecydowanie pozytywną. Miał problemy finansowe, ale do szczęścia wystarczała mu obecność rodziny. Świąteczna kolacja w domu Cratchitów była pełna radości, chociaż na stole znajdowały się skromne potrawy i brakowało kosztownych prezentów. Na szczęście, Scrooge zmienił swoje postępowanie i zaczął doceniać ciężką pracę Boba.


Przeczytaj także: Jakub Marley - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.