Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Żaden człowiek nie jest wszechmocny. Prędzej czy później każdy z nas napotyka na wyzwanie, które nas przerasta i wtedy potrzebujemy wsparcia od kogoś innego. Takie jest życie; dotyczy to każdego z nas. Powstaje jednak ważne pytanie: czy warto pomagać innym? Pomoc innym często wymaga poświęcenia naszego czasu, a nieraz także dóbr materialnych. Mimo tych ważnych rozważań, wydaje się, że pomaganie innym jest istotne w naszym życiu. Niniejsza praca ma na celu udowodnienie tej tezy poprzez analizę dwóch utworów literackich: "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa oraz bajki "Królowa pszczół" braci Grimm.

Ebenezer Scrooge nie od dziś stanowi przykład samoluba. Bohater „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa wykazywał się niezwykle negatywnym podejściem do otoczenia. Nie tylko izolował się od własnej rodziny, czy oszczędzał pieniądze kosztem swojego pracownika. Ostentacyjnie odmawiał też pomocy ubogim w czasie świąt Bożego Narodzenia. Nawet nie lubił uroczystego składania życzeń! Odwiedzający go w nocy duch Jakuba Marley'a ostrzegł go, że takie zachowanie sprowadza na człowieka wieczne potępienie. Wstrzymanie od pomocy bliźniemu nie jest bowiem tylko wyrazem złego wychowania i egoizmu. To godzenie się na jego niedolę, brak solidarności. Pokazuje to dobitnie choćby śmierć małego Tima, ukazana bohaterowi przez ducha przyszłych świąt Bożego Narodzenia. Takie akceptowanie nieszczęścia wokół siebie jest złe pod wieloma względami. Powinniśmy bowiem dążyć do ulżenia w cierpieniu innych, empatii wobec ich niedoli. Tym samym możemy jasno stwierdzić, że pomoc innym to przeciwstawianie się złu. Taka solidarność jest więc dobrem — wartością samą w sobie.

Z taką postawą wiąże się jeszcze jeden, pozytywny aspekt. Uszlachetnia nas ona, samemu czyniąc lepszym człowiekiem. Udowadnia to diametralna zmiana Scrooge'a kończąca opowieść Dickensa. Z samotnego dusigrosza bohater przeradza się w wesołego i otoczonego przyjaciółmi starca. Kogoś szczęśliwego i wnoszącego szczęście do swojej społeczności. Tym samym możemy stwierdzić, że pomagając innym, pracujemy nad swoim własnym rozwojem. To przynosi nam większe zadowolenie z życia, spełnienie. Szlachetna postawa staje się zaczynem nie tylko dobra wokół nas, ale również wewnątrz naszej duszy. 

Nie oznacza to jednak, że pomaganie innym niesie jedynie wartość duchową. Wręcz przeciwnie, taka postawa bywa wielce opłacalna! Przekonać się o tym może każde dziecko znające bajki braci Grimm. To właśnie na łamach jednej z nich, a konkretnie „Królowej pszczół”, wiać korzyści z pomocy innym. Broniący przed swoimi starszymi braćmi mrówek, kaczek i pszczół, Głuptasek zyskuje sobie bowiem wdzięczność zwierząt. Kiedy przychodzi do rozwiązania zadań w zaczarowanym zamku, tylko on wychodzi z nich zwycięsko. Pomagają mu bowiem zwierzęta, jakie wcześniej ocalił przed okrucieństwem swoich braci. Mrówki wyszukują dla niego perły w mchu, kaczki wyławiają klucz leżący na dnie stawu. Ostatecznie pszczoły wskazują najmłodszą spośród trzech zaczarowanych królewien, dzięki czemu klątwa zostaje zdjęta z zamku. Dobroć serca Głuptaska rodzi tym samym realne korzyści. Wdzięczność i szacunek innych są czymś bardzo wartościowym, co przydaje się w najmniej spodziewanym momencie.

W dzisiejszych czasach pomaganie innym wyszło z mody. Można wręcz powiedzieć, że ludzie stają się coraz bardziej samolubni. Nie widzimy w innych bliźniego, kogoś potrzebującego wsparcia i podobnego nam samym. Tymczasem wyciąganie pomocnej dłoni do drugiej osoby to ważny element naszego życia. Nie tylko wzmacnia grupowe więzi, czy przynosi możliwość wdzięczności ze strony potrzebującego wparcia. Przede wszystkim pomoc innej osobie to szlachetna postawa, jaka powinna charakteryzować każdego człowieka. Dobro, jakie reprezentuje sobą takie podejście, jest bowiem wartością nieprzeliczalną na cokolwiek. Dlatego właśnie, by być lepszymi ludźmi, powinniśmy pomagać innym.


Przeczytaj także: Fred - charakterystyka

Aktualizacja: 2024-08-05 20:41:01.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.