Opium w rosole – główne wątki

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Powieść „Opium w rosole” autorstwa Małgorzaty Musierowicz to piąta część cyklu znanego jako „Jeżycjada”, która to nazwa wzięła się od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Opowiada ona o losach nastoletniej Kreski i sześcioletniej Aurelii, które pewnego dnia przypadkiem spotykają się w operze. W powieści pojawia się wiele postaci, których historie splatają się ze sobą. Autorka opisała w swoim dziele wiele wątków, które dotyczą często nastoletnich problemów.

Spis treści

Wątek miłości

Wątek uczucia Kreski i Maćka to główny wątek powieści. Kreska zakochuje się w Maćku, gdy ten pomaga jej w nowej szkole, wskazuje klasę, a potem udziela korepetycji z matematyki. Od tego czasu dziewczyna jest nim bez reszty zauroczona, jednak bez wzajemności, Maciek uważa bowiem, że Kresce brakuje wdzięku i romantyzmu. Zamiast tego wzdycha do pięknej Matyldy, która nic do niego nie czuje i jest fałszywa. Maciej ostatecznie rozumie swój błąd i naprawia swoje postępowanie, schodząc się z Kreską i wyznając jej swoje uczucia. 

Wątek alter ego Aurelii

Wątek Genowefy Trombke to wątek sześcioletniej dziewczynki, która odwiedza mieszkania w kamienicach przy Roosevelta i wprasza się do ich mieszkańców na obiadki. Zaskoczeni ludzie wpuszczają do siebie dziewczynkę, która za każdym razem podaje inne nazwisko i ewidentnie zmyślone informacje na temat własnej rodziny. Genowefa w ten sposób zawiązuje bliskie relacje, jednak ostatecznie okazuje się, że bez wiedzy matki ucieka z domu, ma też z opiekunką bardzo zły kontakt, przez co nie chce jeść w domu. Wątek Aurelii Jedwabińskiej i jej matki pokazuje, jak trudne niekiedy bywają relacje między rodzicem a dzieckiem. Dopiero dramatyczne wydarzenia potrafią zmienić taką zamkniętą osobę jak Ewa.

Wątek konfliktu z wychowawczynią

Wątek kłopotów z wychowawczynią dotyczy Kreski i jej klasy. Uczniowie nie potrafią się porozumieć z Ewą Jedwabińską, zimną i zdystansowaną nauczycielką, która nieustannie poddawała ich testom psychologicznym. Prowadzi to ostatecznie do buntu całej klasy i integracji uczniów niezadowolonych z traktowania Ewy. Wątek szkolny jest skontrastowany z pozytywną postacią dobrego pedagoga, jakim jest profesor Dmuchawiec, dziadek Kreski.

Wątek relacji Maćka i Matyldy

Wątek relacji Maćka i Matyldy pokazuje fałszywe uczucia, w jakie można uwierzyć, jeśli bardzo się chce. Maciej jest powierzchownie oczarowany urodą dziewczyny, która go wykorzystuje. Nie ma z nią o czym rozmawiać, jednak trwa w tym związku ze względu na to, że wydaje mu się, że powinien. Matylda w ten sposób mści się na chłopcach za to, że prześladowali ją, gdy była młodsza i źle wyglądała. Maciek dla tej relacji niemal odrzucił Kreskę, co pokazuje, jak łatwo się pomylić w ocenie sytuacji.

Wątek rodziny

Wątek rodziny Borejków to kontynuacja historii rodziny, którą czytelnik może poznać w tomie „Kwiat kalafiora”. Autorka pokazuje, jak dalej toczą się losy takich osób jak ojciec Borejko, Gabriela czy Ida. Łączą się one też z historią Kreski i Aurelii. Rodzina Lewandowskich wiążę się z rodziną Borejko, a to dzięki zaręczonym Sławka i Idy. Państwo Lewandowscy też jako pierwsi zaprosili na obiad Aurelię. Pani Marta pomagała Ewie w poszukiwaniach dziewczynki, gdy ta uciekła z domu.


Przeczytaj także: Napisz opowiadanie na podstawie lektury Opium w rosole

Aktualizacja: 2024-10-24 19:16:55.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.