Aurelia Jedwabińska – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Opium w rosole” to piąta część cyklu Małgorzaty Musierowicz znanego pod nazwą „Jeżycjada” ze względu na to, że jego akcja rozgrywa się w poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Powieść ta ukazała się w roku 1986 i jedną z jego głównych bohaterek jest kilkuletnia Aurelia Jedwabińska, mała dziewczynka, która prowadzi podwójne życie, odwiedzając na Jeżycach mieszkania obcych jej ludzi. 

Charakterystyka Aurelii Jedwabińskiej

Aurelia to sześcioletnia dziewczynka, ma gęste, czarne włosy i oczy, często widać też, że ma katar. Jest bardzo dobrze ubrana, nosi w kożuszek i berecik, ale na jej rajstopach widoczne są plamy, bo dziewczynka wyciera w nie ręce. Aurelia ma około sześciu lat i jest córką Ewy i Eugeniusza Jedwabińskich. Jej matka jest nauczycielką, a ojciec docentem, zatem nie mają dla dziecka czasu i oddają je pod opiekę pani Lisieckiej.

Aurelia pochodzi z domu, w którym są zaspokajane wszystkie jej potrzeby pod względem materialnym, jednak dziewczynka źle się tam czuje. Jest nerwowa, nie umie porozumiewać się z matką, nie czuje się swobodnie w mieszkaniu sterylnie czystym i urządzonym w kolorach czarnym oraz białym. Nie jest w stanie też jeść, przez co wypluwa przeżute jedzenie do kieszeni. Jej jedynym przyjacielem jest pluszowa maskotka o imieniu Piesek, którą Aurelia chowa przed matką. Któregoś dnia Ewa wyrzuca maskotkę, co powoduje ucieczkę Aurelii z domu. Aurelia jest przez Ewę opisywana jako trudne, zamknięte w sobie i niewdzięczne dziecko.

W związku z trudnościami w relacji z matką, Aurelia prowadzi podwójne życie. Odwiedza mieszkania na Jeżycach, podając ich mieszkańcom fałszywe nazwiska - przedstawia się jako Genowefa Lompke, Sztompke, Trombke, Pompke, Zombke, Rombke lub Bombke. W ten sposób dziewczynka trafia do domu Lewandowskich. Borejków, czy też do profesora Dmuchawca i Kreski. Daje się im poznać jako zupełnie inna osoba - to wesołe, radosne, szczere i otwarte dziecko, które chętnie je wszystko, czym zostaje poczęstowane. Aurelia bowiem za każdym razem oświadcza, że przyszła na obiadek i zostaje na niego zaproszona. Jest bardzo bezpośrednia, nie wstydzi się wpraszać do obcych osób. Ukrywa jednak starannie swoją prawdziwą tożsamość i nie przyznaje się Kresce, że jej matką jest jej licealna nauczycielka matematyki i wychowawczyni, której Kreska nie lubi.

Można zatem powiedzieć, że w przypadku tej postaci czytelnik ma do czynienia z dwiema skrajnie różnymi osobami - przerażoną, zamkniętą i wycofaną Aurelią oraz radosną, bezpośrednią i odważną Genowefą. Ostatecznie Ewa rozumie, jak źle traktowała swoją córkę i próbuje naprawić relacje z nią, okazując jej więcej wsparcia, empatii oraz zrozumienia. Aurelia ostatecznie może zacząć być we własnym domu taką osobą, jaką była przy nieznanych jej ludziach z Jeżyc.


Przeczytaj także: Opium w rosole – plan wydarzeń

Aktualizacja: 2024-10-21 15:03:45.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.