„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza są powieścią historyczno-przygodową. Bohaterowie fikcyjni występują tu obok prawdziwych postaci, znanych z kart ówczesnych kronik.
Spis treści
Główny bohater powieści, w momencie jej rozpoczęcia niespełna osiemnastoletni. Bratanek Maćka z Bogdańca. Zakochuje się w Danusi Jurandównie, później je mąż. Po jej śmierci bierze ślub z Jagienką Zychówną. Walczy w bitwie pod Grunwaldem.
Rycerz w średnim wieku, stryj Zbyszka. Doświadczony, zawsze myślący o dobru swojego rodu. Pragnie odbudować Bogdaniec i osadzić na nim Zbyszka z Jagienką. Ślubuje zemstę na Kuno von Liechtensteinie za skazanie Zbyszka na śmierć w Krakowie. Pokonuje go w bitwie pod Grunwaldem.
Córka Juranda ze Spychowa, na początku powieści niespełna dwunastoletnia. Ukochana Zbyszka z Bogdańca. Zostaje porwana przez Krzyżaków, pragnących zemścić się na jej ojcu. Zamęczona przez Zygfryda de Löwe, umiera wkrótce po uwolnieniu przez Zbyszka.
Najstarsza córka Zycha ze Zgorzelic. Potrafi doskonale jeździć konno, polować. Piękna i rezolutna kobieta. Zakochuje się w Zbyszku. Opiekuje się okaleczonym Jurandem. Po śmierci Danusi zostaje żoną Zbyszka z Bogdańca.
Komes księcia Mazowieckiego. Potężnej postury rycerz o ponurych charakterze. Wielki wróg Zakonu Krzyżackiego. Niegdyś był jego przyjacielem, w wyniku podstępnego ataku Niemców na Spychów ginie jednak jego żona. Pod pretekstem porwania jego córki, zostaje uwięziony w Szczytnie i okaleczony przez Zygfryda de Löwe. Ostatecznie powraca do Spychowa. Przebacza swojemu oprawcy.
Komtur ze Szczytna. Po śmierci swojego domniemanego syna Rotgiera popada w szaleństwo. Każe okaleczyć Juranda, po czym uprowadza Danusię. Schwytany na Żmudzi, popełnia samobójstwo po darowaniu życia przez pana na Spychowie.
Oszust sprzedający relikwie i odpusty, z pochodzenia Niemiec. Dołącza do Zbyszka, po tym jak rycerz pomógł mu w podróży. Dzięki swojemu sprytowi oraz możliwości podróżowania na ziemie Zakonu pomaga odnaleźć Danusię.
Czeski braniec Zycha ze Zgorzelic. Wierny sługa Jagienki, podarowany Zbyszkowi jako giermek. Walczy u jego boku podczas pojedynku z Rotgierem. Bierze ślub z Anulką. Za wierną służbę dostaje w dzierżawę Spychów.
Rycerz z Lotaryngii. Gość Zakonu, przekonał się jednak o niegodziwości Niemców. Człowiek honoru, niezwykle kochliwy. Zaprzyjaźnia się ze Zbyszkiem. Jego żoną zostaje Jagienka z Długolasu. W bitwie pod Grunwaldem walczy po stronie polsko-litewskiej.
Rycerz zakonny, przybrany syn komtura Zygfryda de Löwe. Razem z Gotfrydem i Danveldem zawiązują spisek w celu porwania Danusi Jurandówny. Człowiek pyszny i zarozumiały. Ginie z ręki Zbyszka w czasie „sądu bożego”.
Starosta krzyżacki ze Szczytna. Człowiek rozpustny i nieuczciwy, a przy tym okrutny. Inicjator porwania Danusi Jurandówny. Ginie z rąk rozwścieczonego Juranda, gdy ten zostaje zwabiony do Szczytna.
Ojciec Jagienki, sąsiad Maćka i Zbyszka. Większość czasu zajęty wojowaniem. Kocha najstarszą córkę, chce ją wydać za Zbyszka z Bogdańca. Ginie podczas obrony dworu księcia oświęcimskiego przed niemieckimi rycerzami ze Śląska.
Adorator Jagienki Zychówny. Wraz z Cztanem bije się o nią ze Zbyszkiem w gospodzie w Krześni. Ginie gdzieś na Śląsku.
Adorator Jagienki Zychówny. Wraz z Wilkiem bije się o nią ze Zbyszkiem w gospodzie w Krześni. Walczy w bitwie pod Grunwaldem.
Postać wzorowana na autentycznym rycerzu. Przybywa jako poseł do króla Władysława Jagiełły i zostaje omyłkowo zaatakowany przez Zbyszka z Bogdańca. Nienawidzi Polaków. Zostaje zabity przez Maćka z Bogdańca rycerza na polach Grunwaldu.
Wielki książę litewski i król Polski w latach 1386-1434. Założyciel dynastii Jagiellonów. Odnosi zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem 1410 roku.
Przywódca Zakonu Krzyżackiego. Zwolennik pokoju z Polską; zdawał sobie sprawę z potęgi sojusz polsko-litewskiego. W powieści ukazany jako zmęczony życiem starzec. Pragnie przywrócić dyscyplinę w Zakonie, jednak nie posiada do tego wystarczającej siły i autorytetu.
Następca Konrada von Jungingena. Honorowy, szlachetny, ale też zapalczywy i kierujący emocjami. Zwolennik ostrzejszej polityki wobec Polski i Litwy. Ginie w bitwie pod Grunwaldem.
Książę mazowiecki, mąż Anny Danuty. W powieści przedstawiony jako sprawiedliwy, sprzyjający Polsce. Wrogo nastawiony do Krzyżaków, często wypomina im łamanie postanowień pokojowych.
Żona księcia Janusza, córka księcia litewskiego Kiejstuna. W powieści przedstawiona jako kobieta w średnim wieku, energiczna i wesoło usposobiona. Opiekunka Danusi Jurandówny.
Polski rycerz, słynący z niezwykłej siły i ogromnej postury. Powała udaremnia atak Zbyszka na krzyżackiego posła, łamiąc jego kopię. Zwija również w trąbkę krzyżacki topór podczas uczty na malborskim zamku.
Aktualizacja: 2024-08-21 23:59:16.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.