Jagienka – charakterystyka

Autor charakterystyki: Piotr Kostrzewski.

Najstarsza córka Zycha ze Zgorzelic Jagienka jest jedną z głównych postaci w „Krzyżakach”. Zaradna i energiczna dziewczyna wykazuje się również dobrym charakterem. Nie obce są jej męskie zajęcia, takie jak polowanie czy jazda konna. Bezgraniczna miłość Jagienki do Zbyszka zostaje nagrodzone ślubem z młodym rycerzem.

Charakterystyka Jagienki

Gdy Jagienka po raz pierwszy pojawia się na kartach powieści, ma piętnaście lat. Odznacza się niezwykłą witalnością, która dodaje dziewczynie piękna. Smukła postawa, szerokie ramiona i mocna pierś świadczyły o zdrowiu szlachcianki. Nie bez powodu Maćko powiedział o niej, że siadając na garści orzechów, bez problemu by je rozgniotła. Wrażenie robią również czerwone usta i modre, bystro patrzące oczy dziewczyny.

Bohaterka była najstarszą córką Zycha i Marty ze Zgorzelic – wsi niedaleko Spychowa. Osierocona przez matkę, w młodym wieku musiała zająć się licznym rodzeństwem. Uczyniło to z niej doskonałą gospodynię, zaradną i nawykłą do ciężkiej pracy.

Jagienkę można określić jako dziewczynę niezwykle żywiołową, odważną i pewną siebie. Zychówna jeździ konno oraz poluje niczym mężczyzna. Przychodzi nawet z pomocą Zbyszkowi podczas polowania na niedźwiedzia. Nie boi się również zbrojnej konfrontacji ze swoimi niechcianymi adoratorami: Wilkiem i Cztanem. Zarazem Jagienka przejawia ogromne pokłady współczucia. Opiekuńcza dziewczyna pomaga rannemu Maćkowi dojść do zdrowia. Za swój charakter i dobroć wobec innych jest bardzo lubiana. Staje się ulubienicą opata, zyskuje również wierność giermka Hlawy.

Wielką miłością Jagienki jest Zbyszko z Bogdańca. Dziewczyna pozostaje nim zauroczona od pierwszego spotkania po latach nieobecności. On również wydaje się nie być obojętny wobec Zychówny. Niestety, na nieszczęście Jagienki, Zbyszko pragnie pozostać wierny miłości do Danusi Jurandówny. Mimo cierpienia, jakie to w niej budzi, postanawia jednak pomóc rycerzowi. Na pierwszym miejscu stawia bowiem dobro swojego ukochanego. Modli się za porwaną Danusię, nie pragnąć szczęścia jej kosztem. Gdy zostaje odnaleziony Jurand ze Spychowa, zastępuje jego córkę i opiekuje się okaleczonym rycerzem. Opuszcza Spychów, kiedy dochodzą ją wieści o powrocie Danusi. Załamana i cierpiąca, postanawia wtedy wstąpić do klasztoru.

W czasie kiedy Zbyszko uczestniczy w wyprawie wojennej, Jagienka przebywa na dworze księżnej mazowieckiej. Tam dojrzewa, staje się bardziej kobieca. Chociaż nadal kocha rycerza, nie chce zostać skrzywdzona i początkowo traktuje go z dystansem. Jej cierpliwość zostaje jednak nagrodzona – mężczyzna w końcu odwzajemnia uczucie. Wkrótce para bierze ślub, a Jagienka rodzi Zbyszkowi czworo synów. Zostaje też poważną i lubianą przez wszystkich panią Bogdańca.

Jagienka ze względu na swoją rolę w „Krzyżakach” jest naturalnie konfrontowana z Danusią Jurandówną. Łatwo w niej dostrzec przeciwieństwo delikatnej nastolatki. Pewna siebie, czerstwa, a przy tym niezwykle kobieca bohaterka Sienkiewicza nie zasługuje jednak na takie zaszufladkowanie. Jagienka to przykład kobiety realnej – przyjaciółka, życiowa podpora i obiekt dojrzałej miłości. Autor „Krzyżaków” obdarzył ją przy tym ogromnym urokiem osobistym. Czyni to Jagienkę jedną z najwspanialszych kreacji kobiecych polskiej literatury.


Przeczytaj także: Jurand ze Spychowa – charakterystyka

Aktualizacja: 2024-07-09 00:22:27.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.