Miłość w powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, którą zalicza się do najwybitniejszych dzieł epoki polskiego pozytywizmu, odgrywa kluczową rolę, pełniąc funkcję fabularną i symboliczną. Ten wątek obejmuje zarówno romantyczne uczucie, jak i nieszczęśliwe związki, wskazując na ważną rolę miłości w budowaniu społeczeństwa.
Miłość w powieści Orzeszkowej ma wiele obliczy. To jeden z głównych wątków, które pojawiają się w „Nad Niemnem”, przewodnicząc osi fabularnej.
Wzorem szczerej, romantycznej miłości, jaki pojawia się na kartach powieści, jest historia Jana i Cecylii Bohatyrowiczów, którzy w XV założyli ród szlachecki. Pochodzili oni z różnych stanów — Jan należał do przedstawiciela chłopstwa, z kolei Cecylia była kobietą zamożną. W nadniemeńskiej puszczy postanowili wspólnie założyć osadę. Po latach ciężkiej pracy doczekali się ogromnej rodziny i herbu o samego króla — Zygmunta Augusta. Ta historia, oparta na małżeńskiej miłości, szacunku i współpracy stanowi ważną część tożsamości rodziny Bohatyrowiczów.
Odbiciem miłości Jana i Cecylii jest uczucie łączące Janka Bohatyrowicza i Justynę Orzelską. Chociaż różnice między nimi są mniejsze — oboje należą do szlachty, jednak ona pochodzi z dworu, on z zaścianka. Mimo tej przeszkody, związanej z opinią społeczeństwa, bohaterowie nawiązują relację, która pomaga Justynie znaleźć sens życia. Kobieta porzuca puste życie w dworze Korczyńskich, oddając się pracy w gospodarstwie Bohatyrowiczów. W ten sposób odrzuca też propozycje zaślubin z Zygmuntem Korczyńskim czy Teofilem Różycem, którzy reprezentują zepsutych przedstawicieli wyższego stanu.
W „Nad Niemnem” oprócz spełnionych miłości pojawiają się również przykłady nieudanych małżeństw. Do nich należy związek Benedykta i Emilii Korczyńskich, który nie przetrwał próby czasu. Chociaż w młodości połączyło ich romantyczne uczucie, z biegiem lat przyćmiły je różnice światopoglądowe i różne oczekiwania wobec wspólnego życia. Ich relacja pełna jest napięć i rozczarowań, pokazując, że miłość to fundament trwałych związków.
Podobnie nieudane małżeństwo łączy Zygmunta Korczyńskiego z Klotyldą, które jest efektem kaprysu i fantazji. Mężczyzna nie jest zdolny do miłości i poświęcenia się rodzinie. Jego życie skoncentrowane jest na poszukiwaniu prostych rozrywek, a jedną z nich ma być odnowienie romansu z Justyną Orzelską.
Wszystkie z opisanych wątków mają tworzyć przekaz, że miłość jest nie tylko źródłem osobistego szczęścia, ale też siłą jednoczącą różne klasy społeczne i przełamującą uprzedzenia. To fundament moralny, który może prowadzi do odzyskania harmonii w życiu osobistym i społecznym.
Aktualizacja: 2024-08-29 13:13:11.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.