Aktualność Pani Bovary

Autorka opracowania: Gabriela Adamczyk. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Akcja „Pani Bovary” Gustawa Flauberta osadzona jest w rzeczywistości XIX-wiecznej prowincji francuskiej, a jej przewodnim tematem są zmagania tytułowej bohaterki z ograniczeniami wynikającymi z jej pozycji społecznej. Doświadczenie Emmy Bovary jest naznaczone głębokim rozczarowaniem z powodu niemożliwości spełnienia marzeń wysnutych z młodzieńczych lektur. Chociaż powieść Flauberta nosi silne znamię czasu i miejsca, w którym powstała, można odnaleźć w niej kilka wciąż aktualnych wątków.

Spis treści

Konsumpcjonizm

Ważnym elementem w portrecie Emmy Bovary jest proces ulegania przez nią pokusie konsumpcjonizmu, stanowiącego rekompensatę chronicznego rozczarowania. Pragnienia bohaterki o życiu pełnym namiętności i luksusu, podsycane przez powieści, które czytała w młodości, może mieć swoje echo we współczesnej krytyce mediów i kultury konsumpcyjnej. 

W dzisiejszym świecie media społecznościowe i reklamy bardzo często promują nierealistyczne ideały, prowadząc ich odbiorców do poczucia niezadowolenia i wzbudzając w nich pragnienie posiadania kolejnych rzeczy materialnych. 

Zakupy Emmy były próbą fałszowania swojego statusu majątkowego i drogą do zaspokojenia pragnień o awansie społecznym. Z pewnością wiele podobnych przykładów można znaleźć we współczesnych tekstach kultury. Jednak o ile dla Emmy otaczanie się kosztownościami stanowiło formę wyróżnienia się spośród mieszczaństwa, o tyle aktualnie posiadanie dóbr materialnych wiąże się często z próbą dopasowania do społeczeństwa. Innymi słowy, konsumpcjonizm stał się na tyle popularnym stylem życia, że wyznacza pewną normę. 

Tradycyjne role płciowe 

„Pani Bovary” nie można zaliczyć do powieści feministycznych, a tym bardziej nie powinno się interpretować historii Emmy jako uniwersalnego doświadczenia kobiet, ponieważ realia życia i dylematy oraz warunkowanie społeczne bohaterki różniło się nawet od ówczesnego Flaubertowi obrazu tych zagadnień, które w dużej mierze dotykały kobiety gorzej sytuowane od uprzywilejowanej Emmy. Mimo to nie można zaprzeczyć, że powieść Flauberta porusza problem tradycyjnych ról płciowych w XIX-wiecznej Francji. Niezadowolenie tytułowej bohaterki ma po części źródło w jej niemożliwości uwolnienia się od narzuconych na nią obowiązków żony i matki. 

O ile role płciowe, a także związane z nimi nakazy i zakazy uległy szczególnej przemianie, problem społecznej presji i oczekiwań odnośnie pozycji kobiet w związkach, rodzinie i karierze jest nadal aktualny

Zagrożenia eskapizmu 

Emma uzależnia się od eskapizmu, odruchu ucieczki przed rzeczywistością, w której nie znajduje zadowolenia. W ten sposób dystansuje się od świata i coraz bardziej pogrąża w poczuciu emocjonalnej alienacji oraz wrażeniu, że jest niezrozumiana przez otaczające ją społeczeństwo. Poszukując spełnienia i gwarancji szczęścia w powieściach, romantycznych fantazjach i materialnych zachciankach, wpada w destrukcyjny schemat, prowadzący ją do tragicznego końca. 

Współcześnie samotność i emocjonalna izolacja są bardzo powszechnym problemem. Mimo ułatwionych możliwości nawiązania kontaktu z innym wiele osób mierzy się z głębokim poczuciem osamotnienia czy niezrozumienia. Nierzadko ma ono źródło w bliskiej Emmie Bovary rozbieżności między własnymi ambicjami i oczekiwaniami społecznymi. W XXI wieku rolę literatury, w której młoda bohaterka szukała ucieczki, przejął świat wirtualny. 

Jak widać, chociaż „Pani Bovary” jest osadzona w konkretnym kontekście historycznym, niektóre z wątków podjętych przez Gustawa Flauberta mogą silnie rezonować ze współczesnymi czytelnikami. 


Przeczytaj także: Pani Bovary – co łączy bohaterkę ze współczesnymi kobietami?

Aktualizacja: 2024-09-22 18:57:10.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.