Dobra pani - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Eliza Orzeszkowa to autorka noweli zatytułowanej „Dobra pani”. Przedstawia w niej smutną historię małej Helki, ubogiej sieroty, która pewnego dnia zostaje zaadoptowana przez bogatą i bezdzietną Ewelinę Krzycką. Mogłoby się wydawać, że do dziecka uśmiechnęło się szczęście i jego los się odmienił, ale jego nowa opiekunka okazuje się być osobą kapryśną i lekkomyślną. Gdy opieka nad dorastającą Helką nudzi jej się i zaczyna ją drażnić, Krzycka bez wahania odsyła dziewczynkę do chaty jej ubogich krewnych.

 • Dobra pani - miejsce akcji
 • Dobra pani - czas akcji
 • Dobra pani - miejsce akcji

  Miejsce akcji to niewielkie miasteczko znane jako Ongród. W tej nazwie kryje się nawiązanie do białoruskiej miejscowości o nazwie Grodno, które jest położone nad Niemnem. Przestawienie liter w nazwie sprawia, że Ongród staje się uosobieniem wszystkich podobnych miasteczek o zdecydowanie nieokreślonej tożsamości, jakie Orzeszkowa mogła znać. Dom pani Krzyckiej mieści się z kolei przy ulicy Zamiejskiej. W czasie akcji pojawiają się też takie miejsca jak Włochy czy też uboga chata mularza Jana i jego rodziny, gdzie ostatecznie trafia Helka prosto z willi pani Krzyckiej. Orzeszkowa uwzględniła zatem kilka miejsc akcji, ale wiele spośród nich dzieje się zatem w majątku tytułowej dobrej pani, w jego bogato urządzonych pokojach. Kontrastują one z ubogim domem Jana i Janowej.

  Dobra pani - czas akcji

  Czas akcji z kolei zaczyna się, gdy Helka ma około pięciu lat. Są to czasy współczesne Orzeszkowej, zatem można je określić jako drugą połowę XIX wieku. Sama akcja obejmuje z kolei co najmniej kilka lat, w czasie których mała Helka dorasta i zmienia się. Panna Czernicka w pewnym momencie opowiada także dziecku o dawnych czasach, gdy sama była młoda i pani Krzycka się nią opiekowała. Helka spędza u Krzyckiej co najmniej trzy lata, zatem w późniejszych chwilach jest już dzieckiem ośmioletnim. W ubogiej chacie Jana dziewczynka ma już około dziesięciu lat, co pozwala przyjąć, że wydarzenia w noweli trwały około pięciu lat. W tym czasie Helka trafiła do pani Krzyckiej i została potem przez nią oddalona, gdy ta postanowiła wyjechać z włoskim muzykiem.


  Przeczytaj także: Napisz list od Helki do pani Eweliny Krzyckiej

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.