Wątek miłości Soni i Raskolnikowa - streszczenie i opis

Autorka streszczenia: Marta Grandke.

Fiodor Dostojewski to rosyjski pisarz i autor powieści zatytułowanej „Zbrodnia i kara”. To dzieło wielowątkowe, które porusza takie tematy jak filozofia, religia czy także omawia tytułowe zjawisko zbrodni i towarzyszącej jej kary. Autor przede wszystkim skupia się na opowieści o głównym bohaterze, Rodionie Raskolnikowie i dokonanym przez niego morderstwie, ale z czasem wplata w nią wątek Soni Marmieładowej. Z czasem Rodion i Sonia zakochują się w sobie i tak oto czytelnik ma do czynienia z wątkiem łączącego ich uczucia.

Raskolnikow to były student prawa, który musiał porzucić naukę ze względu na brak pieniędzy na jej kontynuowanie. Sonia z kolei jest córką alkoholika Marmieładowa. Jej ojciec nie ma pracy i przepija wszystko, co ma, zatem Sonia zmuszona jest do utrzymywania rodziny. Ponieważ nie jest w stanie znaleźć pracy, zmuszona jest wyjść na ulicę i dorabiać jako prostytutka. Sonia i Raskolnikow dzielą zatem zbliżone historie życiowego nieszczęścia i nędzy, w jakiej się znaleźli, ale reagują na to zupełnie inaczej. On zaczyna wierzyć, że powinien zamordować staruszkę i odrzuca wiarę w Boga, ona zaś szuka w religii ukojenia i akceptuje swój trudny los i upokorzenia, jakich nie szczędzi jej społeczeństwo.

Bohaterowie spotykają się za pośrednictwem ojca Soni, Marmieładowa, którego Raskolnikow poznaje w szynku i z którym wdaje się w rozmowę. Samą dziewczynę spotyka zaś, gdy jej ojciec umiera potrącony przez powóz konny. Raskolnikow wspiera jego rodzinę finansowo w tej trudnej chwili, co zauważa Sonia. Odwiedza zatem później mężczyznę w wynajmowanym przez niego pokoju, by mu się podziękować za okazaną dobroć. Raskolnikow widzi ją wówczas w jej prawdziwej postaci, w skromnym stroju, nie zaś w krzykliwej i wyzywającej sukni prostytutki. 

Początkowo kontakty Soni i Rodiona to zderzenie się dwóch różnych światów. On - ateista i morderca, ona - głęboko wierząca prostytutka. Sonia nieustannie wystawia Raskolnikowa na wpływ swojej wiary i poglądów, pokazując mu w ten sposób zupełnie inny świat. Zbliżają się dzięki temu do siebie, a Raskolnikow wyznaje wreszcie dziewczynie swoją winę. Nie odrzuca go ona jednak, okazuje mu miłosierdzie zamiast pogardy.

To dzięki jej namowom Raskolnikow udaje się na komisariat policji, gdzie przyznaje się do popełnienia morderstwa. Gdy Rodion zostaje skazany przez to na kilka lat katorgi na Syberii, Sonia nie porzuca go, wyjeżdża wraz z nim i pomaga mu w czasie odbywania jego kary. Ostatecznie wszystko to prowadzi do nawrócenia się Raskolnikowa - odkrywa on sens wiary, a religia zaczyna zajmować bardzo ważne miejsce w jego życiu.

Miłość Soni i Raskolnikowa rodzi się między nimi mimo straszliwych okoliczności, w jakich przyszło im żyć. Jednak jest to uczucie szczere i prawdziwe, które pokonało wiele trudności, nawet zbrodnię Raskolnikowa i wyznaczoną mu za nią karę.


Przeczytaj także: Petersburg i jego mieszkańcy w Zbrodni i karze

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.