Wątek miłości Soni i Raskolnikowa – streszczenie i opis

Autorka streszczenia: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Fiodor Dostojewski był rosyjskim pisarzem, autorem powieści zatytułowanej „Zbrodnia i kara”. To wielowątkowe dzieło porusza takie tematy jak filozofia, religia, omawiające tytułowe zjawisko zbrodni i towarzyszącej jej kary. Autor przede wszystkim skupia się na opowieści o głównym bohaterze, Rodionie Raskolnikowie i dokonanym przez niego morderstwie, ale z czasem wplata w nią wątek Soni Marmieładowej. Z czasem Rodion i Sonia zakochują się w sobie i tak oto czytelnik ma do czynienia z wątkiem łączącego ich uczucia.

Spis treści

Charakterystyki bohaterów do momentu spotkania

Raskolnikow to były student prawa, który musiał porzucić naukę ze względu na brak pieniędzy na jej kontynuowanie. Ma ambiwalentny stosunek do rodziny, zwłaszcza do matki, która wydaje się bardzo wobec niego pobłażliwa, bardziej niż do reszty rodzeństwa. Rodion bardzo przeżywa swoją trudną sytuację finansową, a warunki życia w Petersburgu przełomu XIX i XX wieku nie dają perspektyw na dobrą przyszłość. Chłopak czuje, że jeżeli czegoś nie zrobi, zmarnuje swoje życie tak jak wielu ludzi przed nim, na co nie może się zgodzić. Coraz silniej rosnąca w nim potrzeba zadośćuczynienia swojej frustracji, sprowadza go na tory występku, gdy zaczyna planować morderstwo na starej lichwiarce, u której niekiedy zastawia różne przedmioty, przymuszony ubóstwem. Jego kondycja psychiczna z jednej strony pomaga mu racjonalizować różne wydarzenia i być boleśnie świadomym świata wokół siebie, a z drugiej przez to właśnie coraz bardziej podupada przez poczucie bezsilności wobec własnego losu.

Sonia z kolei jest córką alkoholika Marmieładowa, który ponownie wziął ślub i stał się jednocześnie ojczymem gromadki dzieci Katarzyny Iwanownej. Sam nie ma pracy i przepija wszystko, co ma, jeszcze bardziej pogłębiając swoją chorobę alkoholową. W obliczu głodu, Sonia zmuszona jest do utrzymywania rodziny, jednak nie posiada wykształcenia, a przez młody wiek, nikt jej nie chce zatrudnić. Ponieważ nie jest w stanie znaleźć pracy, zmuszona jest wyjść na ulicę i dorabiać jako prostytutka. Spotyka się za to z pozorną wdzięcznością rodziny, która nie widzi nic złego w takim wyzysku młodej dziewczyny, w dodatku ich własnej córki i pasierbicy. Pomimo gorszących doświadczeń, sumienie i serce Soni pozostaje czyste, gdyż nie zapomina ona o swych szlachetnych pobudkach i dba o swoją relację z Bogiem.

Sonia i Raskolnikow dzielą zatem zbliżone historie życiowego nieszczęścia i nędzy, w jakiej się znaleźli, ale reagują na swoje otoczenie i wydarzenia zupełnie inaczej. On zaczyna wierzyć, że powinien zamordować staruszkę, odrzucając przy tym wiarę w Boga, ona zaś szuka w religii ukojenia i akceptuje swój trudny los i upokorzenia, jakich nie szczędzi jej społeczeństwo.

Okoliczności spotkania oraz późniejsza relacja

Bohaterowie spotykają się za pośrednictwem ojca Soni, Marmieładowa, którego Raskolnikow poznaje w szynku i z którym wdaje się w rozmowę. Samą dziewczynę spotyka zaś, gdy jej ojciec umiera potrącony przez powóz konny. Raskolnikow wspiera jego rodzinę finansowo w tej trudnej chwili, co zauważa i docenia Sonia, zauważając w chłopaku pierwiastek dobra. Odwiedza zatem później mężczyznę w wynajmowanym przez niego pokoju, by mu się podziękować za okazaną dobroć. Raskolnikow widzi ją wówczas w jej prawdziwej postaci, w skromnym stroju, nie zaś w krzykliwej i wyzywającej sukni prostytutki, która wcześniej nieco go zszokowała. Sam wydaje się nią nieco zakłopotany w nowym wydaniu, zaczyna się nią interesować, choć głównie skupiony jest na swoich uczuciach.

Początkowo kontakty Soni i Rodiona to zderzenie się dwóch różnych światów. On – ateista i morderca, ona – głęboko wierząca prostytutka. Sonia nieustannie wystawia Raskolnikowa na wpływ swojej wiary i poglądów, pokazując mu w ten sposób zupełnie inny świat. Zbliżają się dzięki temu do siebie, a Raskolnikow wyznaje wreszcie dziewczynie swoją winę. Nie odrzuca go ona jednak, okazuje mu miłosierdzie zamiast pogardy.

To dzięki jej namowom Raskolnikow udaje się na komisariat policji, gdzie przyznaje się do popełnienia morderstwa. Gdy Rodion zostaje skazany przez to na kilka lat katorgi na Syberii, Sonia nie porzuca go, wyjeżdża wraz z nim i pomaga mu w czasie odbywania jego kary. Ostatecznie wszystko to prowadzi do nawrócenia się Raskolnikowa - odkrywa on sens wiary, a religia zaczyna zajmować bardzo ważne miejsce w jego życiu.

Miłość Soni i Raskolnikowa rodzi się między nimi mimo straszliwych okoliczności, w jakich przyszło im żyć i skutkuje uratowaniem duszy mężczyzny od popadnięcia w odmęt grzechu. Jednak jest to uczucie szczere i prawdziwe, które pokonało wiele trudności, nawet zbrodnię Raskolnikowa i wyznaczoną mu za nią karę.


Przeczytaj także: Petersburg i jego mieszkańcy w Zbrodni i karze

Aktualizacja: 2024-10-31 16:33:13.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.