"Czas to pieniądz". Czy zgadzasz się z tym powiedzeniem?

Autor Inny
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Czas to pieniądz” - głosi znane powiedzenie, jednak tego typu sformułowań nie powinno się bezkrytycznie powtarzać. Stwierdzenie, że czas powinno się przeliczać na pieniądze, jest jednym z tych, którym warto się uważnie przyjrzeć i samemu ocenić, jak wiele prawdy zawiera ono w sobie. Michael Ende w swojej powieści „Momo” pokazał czytelnikom, jak straszne potrafi być przeliczanie czasu na pieniądze i podobnym tropem powinna iść krytyka popularnego powiedzenia. Czas jest bowiem jednym z najbardziej cennych zasobów ludzkich, którego nie da się w żaden sposób wyprodukować, znaleźć, zdobyć czy odzyskać po jego upłynięciu. Dlatego tak ważne jest szanowanie go i nie wymienianie na odnawialne zasoby, takie jak pieniądze.

Powiedzenie, że „czas to pieniądz” przede wszystkim sugeruje odbiorcy, że pieniądze są cenniejsze od czasu i to ich zdobywanie jest priorytetowe. Tymczasem owszem, finanse i bezpieczeństwo bytu to istotne kwestie, jednak są to rzeczy, które można zdobyć na wiele sposobów. Czasu zaś nie da się odzyskać. Dlatego też to on powinien być dla człowieka priorytetem. Znane są bowiem sytuacje ludzi, którzy mieli pieniądze, ale nie mieli już nawet czasu, by je wykorzystywać i by się nimi cieszyć. Wówczas zarabianie i gromadzenie majątku przestaje mieć sens i nie służy temu, czemu miało w początkowym założeniu, czyli zapewnienia godnego życia oraz przyjemności człowiekowi, który pieniądze te gromadzi.

Dodatkowo w momencie, w którym przelicza się czas na pieniądze, ciężko jest oddzielić odpoczynek od pracy, każda chwila spędzona bowiem na wypoczynku czy nawet bezczynności zaczyna się zdawać chwilą straconą, nie przynosi ona bowiem dochodu. To z kolei doprowadzić może człowieka do sytuacji, w której nie jest w stanie wypoczywać, bezustannie próbuje bowiem zarabiać. Człowiek, który nie odpoczywa szybko zapada na zdrowiu, jest nieustannie zmęczony, nie potrafi cieszyć się życiem i w efekcie rujnuje je sobie. Szkód wyrządzonych organizmowi brakiem odpoczynku nie da bowiem się tak łatwo naprawić. Można wówczas wydać wszystkie tak pieczołowicie zarabiane i gromadzone pieniądze, a czasami nawet one nie wystarczą na leczenie.

W życiu człowieka wiele jest także chwil bezcennych, których nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Czas spędzony z rodziną, znajomymi, na łonie natury czy w podróży - wszystko to warte jest więcej niż jakiekolwiek pieniądze świata. Na łożu śmierci większość osób wspomina raczej momenty z ukochanymi ludźmi czy zwierzętami, swoje pasje i marzenia, nie zaś stan swojego konta. To właśnie takie wydarzenia są najcenniejsze i to na nie ludzie powinni przeznaczać swój czas. Zbyt wiele chwil spędzonych w pracy, nadgodziny, dodatkowe zlecenia - wszystko to oddala człowieka od jego najbliższych i sprawia, że staje się on o wiele bardziej samotny. Przykładem literackiego bohatera, który mimo posiadanych pieniędzy nie zaznał szczęścia w życiu, może być postać Harpagona czy Ebenezera Scrooge’a. Oni wierzyli w stwierdzenia typu „czas to pieniądz”, co ostatecznie skończyło się dla nich fatalnie.

Straconego czasu nie da się odzyskać, pieniądze za to da się zarobić. Nie można też go w żaden sposób kupić czy odzyskać. Jest to jedna z niepodważalnych prawd wszechświata, o której ludzie zdają się codziennie zapominać. Nikt im nie odda czasu, jaki spędzili na próbach zdobywania coraz to większego majątku. Oczywiście są ludzie, którzy nieustannie gonią za większymi zarobkami, ponieważ brakuje im funduszy na godne życie. Takie sytuacje jednak nie powinny mieć miejsca w rozwiniętej cywilizacji. Jednak osoby, które dały się pochłonąć obsesji zarabiania coraz to więcej, bez zwracania uwagi, jakim kosztem się to odbywa, powinny zatrzymać się i zastanowić się, ile czasu już w ten sposób uciekło im przez palce i czy są w stanie w jakikolwiek sposób go odzyskać.

Powiedzenie, że „czas to pieniądz” jest więc nieprawdziwe. Czasu nie da się przeliczyć na pieniądze, są także w życiu człowieka chwile, które nie przynoszą mu korzyści majątkowych, ale są za to bezcenne i każdy powinien je przeżyć. Czas jest niezwykle cennym zasobem, którego nie powinno się wymieniać na żadną walutę tego świata, nie są one bowiem tego warte.


Przeczytaj także: Mitologia jako skarbiec motywów literackich

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.