Dunia Raskolnikowa - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Awdotia Romanowna Raskolnikow (Dunia) jest bohaterką powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”. Była młodszą siostrą głównego bohatera, Rodiona. Dziewczyna była gotowa poświęcić własne szczęście dla dobra rodziny.

Charakterystyka Duni

Dunia była młodą kobietą, miała dopiero dwadzieścia dwa lata. Wyróżniała się urodą. Pod względem wyglądu, przypominała Rodiona. Miała ciemne włosy i prawie czarne, błyszczące oczy. Dunia była blada, ale jednocześnie wyglądała zdrowo i świeżo. Jej twarz zazwyczaj była zamyślona, ale Dunia potrafiła także beztrosko się śmiać. Uwagę przykuwały pięknie wykrojone usta dziewczyny. Podobnie jak Rodion, Dunia często sprawiała wrażenie wyniosłej i pewnej siebie. Chociaż na pierwszy rzut oka mogła wydawać się łagodna, potrafiła być też stanowcza.

Bohaterka nie unikała pracy, chciała zarabiać na własne utrzymanie. Dunia była guwernantką w domu Swidrygajłowa. Niestety, dziewczynę spotkało upokorzenie. Swidrygajłow próbował ją uwieść. Dunia opierała się mężczyźnie, ale jego żona, Marfa Pietrowna, inaczej zinterpretowała całą sytuację. Bohaterka została niesłusznie oskarżona o romans ze swoim pracodawcą. Dunia była niewinna, ale jej reputacja została zniszczona. Uznano ją za niemoralną kobietę, uwodzącą żonatych mężczyzn. Dunia musiała opuścić dom pracodawcy w atmosferze skandalu.

W końcu Marfa Pietrowna odkryła list, w którym dziewczyna prosiła Swidrygajłowa, aby się opamiętał i przestał ją uwodzić. Kobieta przeprosiła Dunię i starała się naprawić wyrządzoną krzywdę. Odwiedzała swoich znajomych z listem i wyjaśniała, że to jej mąż zawinił. Marfa zapisała też dziewczynie trzy tysiące rubli w testamencie. Dunia była cnotliwą, religijną dziewczyną, która nigdy nie zdecydowałaby się na uwiedzenie żonatego mężczyzny. Bohaterka bywała naiwna, prawie dała się wciągnąć w intrygę Swidrygajłowa, starającego się nastawić ją przeciwko bratu i uwieść. W kryzysowej sytuacji, Dunia pokazała swoją determinację. Próbowała nawet zastrzelić Swidrygajłowa.

Za pośrednictwem Marfy Pietrowny, Dunia poznała Piotra Łużyna, który był dalekim krewnym żony Swidrygajłowa. Mężczyzna zainteresował się dziewczyną, ponieważ chciał poślubić kobietę z ubogiej rodziny, która będzie mu wdzięczna za poprawę warunków życia. Łużyn poprosił Dunię o rękę po pierwszym spotkaniu, a dziewczyna przyjęła oświadczyny. Mężczyzna był od niej dużo starszy, ale za to zamożny. Dunia postanowiła więc zrezygnować z osobistego szczęścia, żeby zapewnić rodzinie lepsze życie. Zdawała sobie sprawę, że jej matka i brat nie mają za co żyć. Narzeczony nie miał jednak szacunku do Duni ani jej rodziny, dlatego dziewczyna w końcu zerwała zaręczyny. W ten sposób, uniknęła nieszczęśliwego małżeństwa z rozsądku. Podczas odwiedzin u Raskolnikowa, Dunia poznała jego przyjaciela, Razumichina. Dziewczyna niespodziewanie znalazła miłość. Gdy Rodion przebywał na Syberii na katordze, Dunia i Razumichin wzięli skromny ślub. Nie mogli jednak w pełni cieszyć się małżeńskim szczęściem, ze względu na sytuację, w której znalazł się Raskolnikow.

Dunia nie wierzyła w winę brata. Wybaczyła mu też odtrącenie, gdy przed przyznaniem się do morderstwa, Rodion zaniedbywał matkę i siostrę. Rodzina była więc dla Duni bardzo ważna. Losy dziewczyny zakończyły się szczęśliwie. Znalazła dobrego, troskliwego męża, który był dla niej wsparciem po śmierci matki i wysłaniu brata na katorgę.


Przeczytaj także: Dymitr Prokoficz Razumichin - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:23:58