Faraon – czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Bolesław Prus jest autorem powieści historycznej zatytułowanej „Faraon”, której akcja dzieje się w starożytnym Egipcie i opisuje rządy fikcyjne rządy faraona znanego jako Ramzes XIII. Ze względu na to, że akcja dzieła jest osadzona w konkretnym okresie historycznym, zatem czas i miejsce akcji są dość łatwe do określenia, na dodatek Prus w tym przypadku inspirował się faktycznie istniejącymi osobami oraz miejscami. 

Spis treści

Faraon – miejsce akcji

Miejsce akcji jest wyjątkowo proste do określenia i można je nawet wskazać na mapie. To Egipt, czyli kraina położona w północno-wschodniej części Afryki. Leży między Pustynią Libijską i Arabską, a płynie przez niego wspaniała rzeka Nil. Jednym z brzegów tego państwa jest Morze Śródziemne. Autor wskazuje również ważne miasta, takie jak Pi-Bast, Teby, Kair oraz Memfis. Czytelnik poznaje ten kraj dzięki podróży młodego Ramzesa XIII. Władca chce poznać swoje państwo i poddanych, zatem wyrusza w tym celu na wyprawę. Ma to mu pomóc w przywróceniu Egiptowi jego dawnej świetności.

Faraon – czas akcji

Czas akcji również można bardzo precyzyjnie wskazać, co umożliwia obecność w powieści bohaterów inspirowanych prawdziwymi postaciami, takimi jak arcykapłan Herhor. Jest to Egipt czasów starożytnych, co oznacza XI wiek przed naszą erą, przed narodzinami Chrystusa. Akcja rozgrywa się w czasie panowania dwudziestej dynastii faraonów. Prawdziwy Herhor na tron wstąpił około roku 1085 przed naszą erą, co pozwala umiejscowić opisywane wydarzenia na osi czasu. Cała akcja zajmuje około dwóch lat, zatem musi ona obejmować lata 1087-1085 przed naszą erą.

Akcja zaczyna się zatem w trzydziestym drugim roku panowania Ramzesa XII, a kończy się w październiku lub listopadzie właśnie około dwóch lat później, kiedy Herhor wstępuje na tron w miesiącu Tobi, dwudziestego piątego jego dnia. Sam epilog obejmuje kilka tygodni miesiąca Mechir, czyli listopada i grudnia, ponieważ czas odmierza się tutaj w sposób egipski, licząc od połowy danego miesiąca. Prus opracował zatem staranne i możliwe do zweryfikowania kalendarium wydarzeń spotykających jego bohaterów, co doskonale pasuje do formy powieści historycznej, jaką ma być właśnie „Faraon”. W ten sposób można śledzić kolejne decyzje podejmowane przez faraona i Herhora i mieć świadomość, w jakich czasach się one rozgrywają. Prus dokładnie przedstawia zatem rzeczywistość starożytnego Egiptu, co z pewnością staje się dla czytelnika dodatkową zaletą w czasie lektury.


Przeczytaj także: Faraon jako powieść historyczna

Aktualizacja: 2024-12-19 16:19:11.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.