Ania z Zielonego Wzgórza – problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Ania z Zielonego Wzgórza” to młodzieżowa powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery. Książka została wydana po raz pierwszy w 1908 roku i od tego czasu zyskała wiele wznowień oraz adaptacji. Opowiada o losach Ani Shirley, sieroty, która w wieku jedenastu lat zostaje przypadkowo adoptowana przez rodzeństwo Cuthbertów – Mateusza i Marylę. To zdarzenie odmienia jej życie na lepsze, a Ania znajduje swoją prawdziwą rodzinę. Powieść porusza różnorodne kwestie i problemy, które były istotne w czasach autorki.

Spis treści

Dorastanie

Dorastanie Ani Shirley jest jednym z głównych tematów powieści. Kiedy akcja się rozpoczyna, Ania ma około jedenastu lat, a pod jej koniec – niemal siedemnaście. Wraz z nią zmieniają się jej marzenia, aspiracje i plany. Początkowo Ania jest dość naiwną osobą, łatwo wpadającą w zachwyt i przeżywającą silne emocje. Bardzo przejmuje się swoim wyglądem i denerwuje ją, gdy inni zwracają uwagę na jej szczupłość czy rude włosy. Jak mówi: "Och, jakże ja nienawidzę moich czerwonych włosów!". Z czasem jednak dojrzewa, a jej motywacje i plany ulegają zmianie. Jest nawet gotowa porzucić marzenie o studiach, by zaopiekować się Marylą po śmierci Mateusza.

Wyobraźnia i marzenia

Wyobraźnia i marzenia odgrywają w życiu Ani kluczową rolę. Dziewczynka często uciekała w świat fantazji, wyobrażając sobie, że jej życie wygląda zupełnie inaczej. „Gdybym tylko mogła być piękna z długimi, złotymi włosami jak Aurora”, marzyła Ania. Z czasem jej marzenia stają się bardziej realistyczne, ale bogata wyobraźnia nadal jej towarzyszy.

Rodzina

Poszukiwanie prawdziwej rodziny to kolejny ważny temat powieści. Ania wcześnie straciła rodziców i tułała się po różnych miejscach, często wykorzystywana jako pomoc domowa. Dopiero przybycie na Zielone Wzgórze do domu Mateusza i Maryli Cuthbertów dało jej prawdziwą rodzinę. "Nigdy nie miałam prawdziwego domu ani rodziny”, wyznaje Ania.

Relacje

Miłość i przyjaźń to kluczowe wartości, które zmieniają życie Ani. Szybko zaczyna darzyć uczuciem swoich opiekunów, a oni jej się odwzajemniają. „To było cudowne, być kochaną i mieć kogoś, kto się o nią troszczy”. Te wartości wpływają także na relacje z przyjaciółmi, jak z Dianą Barry, która staje się jej najlepszą przyjaciółką.

Edukacja

Wartość edukacji jest również istotnym wątkiem w powieści. Ania jest pilną uczennicą, rywalizującą z Gilbertem Blythe o tytuł prymusa. Później dostaje się do seminarium, które kończy z wyróżnieniem. "Nauka była dla niej radością, a szkoła miejscem, gdzie mogła się rozwijać".

Społeczność

Obraz małej kanadyjskiej społeczności to kolejny aspekt, który Lucy Maud Montgomery opisuje w swojej powieści. Avonlea to niewielka wiejska miejscowość, której życie definiuje codzienność mieszkańców. „Avonlea było małą społecznością, gdzie każdy znał każdego, a sąsiedzi byli jak rodzina”.

Wszystkie te elementy składają się na bogaty obraz życia Ani Shirley, czyniąc "Anię z Zielonego Wzgórza" powieścią, która porusza uniwersalne i ponadczasowe problemy.


Przeczytaj także: Podaj i opisz retrospekcje w Ani z Zielonego Wzgórza

Aktualizacja: 2024-07-31 16:19:58.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.