Ania z Zielonego Wzgórza - problematyka

Autor Inny
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

“Ania z Zielonego Wzgórza” to powieść młodzieżowa autorstwa Lucy Maud Montgomery. Po raz pierwszy wydano ją w roku 1908 i od tego czasu doczekała się wielu wznowień i adaptacji. Dzieło to opowiada o losach pewnej sieroty, Ani Shirley, która w wieku jedenastu lat zostaje adoptowana w wyniku pomyłki przez rodzeństwo Mateusza i Marylę Cuthbertów. Od tego momentu jej los odmienia się najlepsze i Ania znajduje swoją prawdziwą rodzinę. Książka Lucy Maud Montgomery przy okazji porusza także bardzo zróżnicowaną problematykę i dotyka wielu kwestii i problemów, jakie były współczesne autorce.

Dorastanie Ani Shirley to jedno z zagadnień, jakie autorka porusza w swojej powieści. W momencie rozpoczęcia akcji dziewczynka ma około jedenastu lat, natomiast pod jej koniec jej wiek wynosi niemal siedemnaście lat. Ania dorasta więc na oczach czytelnika. Wraz z nią zmieniają się też jej marzenia, aspiracje i plany. Ania początkowo jest dość naiwną osobą, która łatwo wpada w zachwyt i często towarzyszą jej silne emocje. Jest bardzo wrażliwa na punkcie swojego wyglądu i denerwuje ją, gdy inni zwracają uwagę na to, że jest zbyt szczupła lub ma rude włosy. Z czasem Ania dojrzewa, jej motywacje, nadzieje i plany zmieniają się. Jest nawet w stanie porzucić własne plany o pójściu na studia, by zająć się Marylą po śmierci Mateusza.

Marzenia i wyobraźnia w życiu człowieka to kolejna rzecz, której dotyczy problematyka powieści. Ania była obdarzona bogatą fantazją i często wyobrażała sobie, że jej życie wygląda zupełnie inaczej. Dotyczyło to zarówno jej rudych włosów, których nie lubiła, jak i znalezienia rodziny. Dziewczynka potrafiła fantazjować, że ma na imię Kordelia i mieszka w pałacu. Z czasem dojrzała i jej marzenia stały się o wiele bardziej realistyczne, ale mimo to Ania cały czas miała bardzo bogatą wyobraźnię, która towarzyszyła jej w życiu.

Problematyka powieści obejmuje również poszukiwania prawdziwej rodziny. Ania bardzo wcześnie straciła rodzinę i została sierotą, przez co tułała się po różnych miejscach i często była wykorzystywana jako pomoc domowa czy przy dzieciach. Dopiero przybycie na Zielone Wzgórze pod opiekę Mateusza i Maryli Cuthberów sprawiło, że Ania zyskała prawdziwą rodzinę i zrozumiała, czym jest miłość.

Miłość i przyjaźń w życiu człowieka odgrywają znaczącą rolę. To także pokazuje problematyka tej powieści. Ania szybko zaczyna darzyć uczuciem swoich opiekunów, a oni się jej odwzajemniają. Uczucia pojawiają się też między przyjaciółkami. Z powodu miłości i przyjaźni zmieniło się całe życie Ani, ponieważ rodzeństwo Cuthbertów dali jej dom i stali się dla niej prawdziwym oparciem. Dzięki temu dziewczynka zrozumiała, jak duże znaczenie mają dla człowieka te wartości.

Wartość edukacji to kolejne zagadnienie, które zostało opisane przez autorkę. Ania Shirley chętnie uczęszczała na zajęcia i stała się pilną uczennicą. Rywalizowała z Gilbertem Blythe o tytuł prymuski. Potem dostała się do seminarium, które ukończyła z wyróżnieniem. 

Obraz małej społeczności kanadyjskiej to kolejna kwestia, jaka pojawia się na kartach powieści Lucy Maud Montgomery. Pisarka opisuje to, jak wygląda życie w Avonlea, które jest niewielką, wiejską miejscowością, co definiuje to, jak wygląda życie jej mieszkańców.


Przeczytaj także: Podaj i opisz retrospekcje w Ani z Zielonego Wzgórza

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.