Autor Inny
Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to powieść dla młodzieży, której autorką jest Lucy Maud Montgomery. Po raz pierwszy wydano ją w roku 1908 i od tego czasu doczekała się wielu wznowień, tłumaczeń i adaptacji. Główną bohaterką jest Ania Shirley, sierota adoptowana przez rodzeństwo Cuthbertów z Zielonego Wzgórza. Ania w nowym miejscu zamieszkania poznaje wiele osób, także uczniów ze swojej szkoły, a wśród nich szczególnie ważny okazuje się chłopiec znany jako Gilbert Blythe.

Charakterystyka Gilberta Blythe

Gilbert Blythe jest drugoplanową postacią powieści i uczniem tej samej szkoły co Ania, a potem też seminarium, do których uczęszcza bohaterka. Czytelnik poznaje go, gdy Gilbert ma czternaście lat i powraca do szkoły po długiej, czteroletniej nieobecności spowodowanej chorobą ojca, wraz z którym przebywał w Albercie. Chłopiec wraca do Avonlea, gdzie jest znany wśród innych dzieci.

Gilbert jest przystojnym chłopcem, smukłym i wysokim, o czarnych, falujących włosach, ciemnych oczach o psotnym spojrzeniu i zawadiackim uśmiechu. Ponieważ przez cztery lata towarzyszył choremu ojcu, zmuszony jest uczęszczać na lekcje z młodszymi od siebie dziećmi, by nadrobić zaległości w nauce. W ten sposób trafia do jednej klasy razem z Anią Shirley. Jest jednak bardzo zdolny i ma wybitne umiejętności do nauki, zatem szybko uzupełnia zaległą wiedzę i staje się prawdziwym prymusem w klasie. Jest bardzo ambitny i zdobywa tytuł najlepszego ucznia w klasie. Gilbert doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich zdolności, co sprawia, że jest pewny siebie, a nawet nieco zarozumiały. Wie też, że podoba się wielu dziewczętom, nie może zatem zrozumieć, czemu Ania Shirley się nim nie interesuje.

Gilbert ma psotną naturę i jest skłonny do robienia dowcipów innym, potrafi też być przykry i nieprzyjemny. Sprawia ogromny ból Ani, gdy chce zwrócić na siebie jej uwagę i przezywa ją „Marchewą”. W odpowiedzi Ania nie pozostaje dłużna i rozbija mu tabliczkę na głowie. Dziewczynka zostaje ukarana, a Gilbert nie ponosi za swój wybryk żadnej konsekwencji. Dzieje się tak, mimo iż chłopak próbuje wyjaśnić, co się wydarzyło i wziąć na siebie odpowiedzialność za tę sytuację. Jest to też moment, w którym Ania zaczyna odczuwać do niego silną niechęć, która trwa przez bardzo długi czas. Gilbert początkowo próbuje przeprosić, ale z czasem też unosi się dumą i nie zabiega o zainteresowanie Ani, traktując ją grzecznie i z dystansem.

Z czasem Gilbert zaczyna jednak żywić do Ani cieplejsze uczucia, ale jej niechęć sprawiają, że chłopak ukrywa te uczucia. Staje się też o wiele dojrzalszy niż był w wieku czternastu lat. Jest świetnym uczniem, a w seminarium zdobywa znaczące wyróżnienie, czyli złoty medal. Odnosi wiele sukcesów w edukacji, podobnie jak Ania, która z nim rywalizuje. Gilbert jest jednak w stanie pogratulować dziewczynie jej osiągnięć, czym pokazuje, jak bardzo się zmienił i wydoroślał.

Gilbert jest bardzo ambitny i wytrwale dąży do swojego celu, którym jest praca lekarza. Rezygnuje jednak ze studiów, ponieważ jego rodziny nie stać na nie i przyjmuje posadę nauczyciela, by podreperować swój budżet. Jednak kiedy okazuje się, że Ania też pozostaje po seminarium w Avonlea i potrzebuje pracy jako nauczycielka, to rezygnuje z lokalnej posady, by przypadła ona dziewczynie. To wydarzenie sprawia, że Ania i Gilbert godzą się i zostają prawdziwymi przyjaciółmi.

Gilbert Blythe ostatecznie wyrasta na przystojnego, dobrego, wrażliwego i szlachetnego młodzieńca. Jest bardzo wytrwały i ambitny, doskonale też wie, czym chce się zajmować w życiu i dąży do swojego celu, nie zważając na rozmaite trudności i pracując nad ich pokonaniem. Jego nastawienie sprawiło też ostatecznie, że naprawił błędy młodości i zyskał najpierw przyjaźń Ani, a potem jej miłość. Gilbert bardzo rozwija się w powieści jako postać i zmienia się jego charakter. To bohater pozytywny, bardzo ciekawy i wzbudzający sympatię. Jego poświęcenie w imię miłości sprawiło, że także Ania ostatecznie zauważyła, jak wiele pracy Gilbert włożyć w to, by się zmienić i stać lepszym człowiekiem.


Przeczytaj także: Maryla Cuthbert - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.