Droga donikąd - czas i miejsce akcji

Autor opracowania: Marcin Puzio. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Droga donikąd” to po­wieść au­tor­stwa Józefa Mackiewicza, wy­da­na w 1985 roku. Epic­ka nar­ra­cja opi­su­je losy trzech głów­nych bo­ha­te­rów: Mar­ty, Paw­ła i We­ro­ni­ki. Po­wieść skła­da się z trzech czę­ści, uka­zu­ją­cych czas rosyjskiej inwazji na Litwę. Te te­re­ny zo­sta­ły póź­niej wcie­lo­ne do ZSRR, a miesz­kań­cy do­świad­czy­li licz­nych re­pre­sji, ter­ro­ru sto­so­wa­ne­go przez NKWD oraz prze­sie­dleń.

Spis treści

Droga donikąd – czas akcji

Czas ak­cji to lata 1940-1941. Hi­sto­ria roz­po­czy­na się naj­praw­do­po­dob­niej na przełomie sierpnia i września, a pierw­sza wzmian­ka o cza­sie ak­cji po­ja­wia się w połowie września, gdy w mie­ście od­by­wa się wiec ko­mu­ni­stycz­ny. Ak­cja roz­gry­wa się po czerw­cu 1940 roku, kie­dy do­szło do peł­nej in­wa­zji na Li­twę. Te­ren ten, któ­ry we­dług de­kla­ra­cji Sta­li­na z paź­dzier­ni­ka 1939 roku miał być nie­pod­le­gły i wol­ny od wpły­wów ro­syj­skich, zo­stał cał­ko­wi­cie znie­wo­lo­ny. W rze­czy­wi­sto­ści pla­ny od po­cząt­ku za­kła­da­ły peł­ne prze­ję­cie tych te­re­nów, aby zmi­ni­ma­li­zo­wać ry­zy­ko an­ty­ko­mu­ni­stycz­nych wy­stą­pień. Utwór Mac­kie­wi­cza uka­zu­je bardzo trudny okres w historii regionu, pełen terroru i spisków z komunistami. Po­sta­cie, ta­kie jak Paweł, któ­re sprze­ci­wia­ły się sys­te­mo­wi, były pod­da­wa­ne re­pre­sjom. Po­wieść przed­sta­wia tak­że masowe przesiedlenia z 1941 roku, któ­re do­tknę­ły rów­nież głów­nych bo­ha­te­rów.

Droga donikąd – miejsce akcji

Miej­sce ak­cji nie zostaje dokładnie wskazane. Wia­do­mo je­dy­nie, że jest to okolica granicy polsko-litewskiej. Miesz­kań­ców do­ty­ka­ją pro­ble­my, któ­re hi­sto­rycz­nie do­ty­czy­ły głów­nie Li­twy. Nie­zna­ne jest do­kład­ne miej­sce ak­cji, jed­nak wia­do­mo, że rzecz dzie­je się w oko­li­cy więk­sze­go mia­sta, na­to­miast dom Paw­ła i Mar­ty znaj­du­je się poza mia­stem. Re­gu­lar­nie jed­nak w nim by­wa­ją, tam wraz z Tadeuszem męż­czy­zna po­dej­mu­je się pra­cy. 


Prze­czy­taj tak­że: Droga donikąd – narracja i język utworu

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-08-07 17:32:12.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.