Przygody Tomka Sawyera - bohaterowie

Autor Inny
Autorem charakterystyk bohaterów jest: Grzegorz Paczkowski.

Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina to jedna z najbardziej popularnych powieści młodzieżowych, mimo że od jej publikacji minęło już wiele dekad. Dzieje się tak w głównej mierze dzięki plejadzie wspaniale zarysowanych postaci, które od pierwszych stron wzbudzają sympatię czytelnika i pozwalają się ze sobą utożsamić. 

 • Tomek Sawyer
 • Huck Finn
 • Becky Tatcher
 • Ciotka Polly
 • Sid
 • Joe Harper
 • Mary
 • Metys Joe
 • Pani Douglas
 • Tomek Sawyer

  Główny bohater powieści. Dziesięcioletni chłopiec, który został wcześnie osierocony i którym zajmuje się troskliwa ciotka Polly. Cechą charakterystyczną jego wyglądu są loki, które za wszelką cenę próbuje ukryć, ponieważ uważa je za niegodne mężczyzny. Jego codzienne ubranie wskazuje na biedę, jednak podarte łachmany są wygodne i stanowią część tożsamości chłopca. Tomek jest bardzo żywiołowy i energiczny, czasem wręcz jego czyny wyprzedzają myśli i refleksje. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, jest odważny, a niekiedy wręcz nawet brawurowy. O takich ludziach mówi się, że nie mogą usiedzieć w miejscu.

  Rzeczywiście dla Tomka dzień bez przygody to dzień stracony, a pomysłów na kolejne przygody mu nie brakuje. Jest przyjacielski, przywiązuje się do Hucka Finna, którego również nie rozpieszczał los. Jest uczuciowy - zakochuje się w Becky, choć jego starania o wzajemność dziewczynki są rozczulająco nieporadne. Trudy życiowe zmuszają chłopaka do przyspieszonego dojrzewania w niektórych kwestiach, jak np. docenienie trudów i opieki ciotki Polly. Tomek jest zwykłym, pełnym energii i ciekawości świata chłopakiem, który zaraża swoją żądzą przygód i niekończącą się siłą do łobuzerstw i zabaw. 

  Huck Finn

  To najlepszy przyjaciel Tomka Sawyera. Czternastolatek, wychowujący się w skrajnej biedzie. Nie ma matki, a jego ojciec jest pogrążony w nałogu alkoholowym. Finn jest jeszcze bardziej obdarty i zaniedbany od Tomka, większość czasu spędza na ulicy, jednak staje się ona częścią jego tożsamości, a nawet pewnej swoistej dumy. Chłopak źle się czuje, gdy znajduje się w okolicznościach bardziej higienicznych, bardziej dostojnych. Jest przyzwyczajony do nędzy, ubóstwa i walki o każdy kolejny dzień. Jest rozrabiaką, ale nie przestępcą, mimo że tak postrzega go większość społeczeństwa. Mimo ciężkiego życia nie traci nadziei, uczciwości oraz pozytywnego podejścia do życia. 

  Becky Tatcher

  Wielkiej urody dziewczynka, która wzbudza uczucia miłosne w Tomku. Jest niepozbawiona temperamentu i potrafi stawiać granice, gdy coś nie pójdzie po jej myśli. Mimo wszystko jednak jest wrażliwa i czasem odczuwa strach. Ufa Tomkowi, robi na niej wrażenie odwaga chłopca, gdy ten wyciąga ją z kłopotów, choćby podczas zgubienia się w podziemiach. Jest wrażliwa i obdarzona dobrym sercem

  Ciotka Polly

  Opiekunka Tomka Sawyera. Bardzo odpowiedzialna, dobra, czuła i odpowiedzialna kobieta. Robi wszystko, by zapewnić Tomkowi jak najlepsze życie, chociaż sama jest uboga i w kwestii materialnej niewiele jest mu w stanie dać. Daje mu jednak troskę, opiekę i miłość, co jest najistotniejszym elementem dojrzewania dla młodych ludzi, zwłaszcza pozbawionych rodziców. Troszczy się o chłopca i martwi,kiedy ten wpada w kolejne tarapaty. Na szczęście jej zaangażowanie w końcu zostaje zauważone i docenione przez wychowanka. 

  Sid

  Przyrodni brat Tomka Sawyera. Pod względem charakterologicznym jest całkowitym przeciwieństwem głównego bohatera powieści. Jest grzeczny, słucha się wszystkich poleceń, nie robi nic bez pytania. Nie ma w sobie łobuzerskiego zmysłu, który kieruje Tomkiem. Ten zaś może przeglądać się w nim niemal jak w lustrze. 

  Joe Harper

  Jeden z bliższych kolegów Tomka.

  Mary

  Kuzynka Tomka.

  Metys Joe

  Miejscowy złoczyńca i przestępca. Jest znany z tego, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych w tym złym sensie. Potrafi kraść i mordować. Typ gromadzący w sobie wszystkie najbardziej negatywne cechy charakteru. 

  Pani Douglas

  Kobieta, która na pewien czas przygarnia do siebie Hucka Finna i daje mu okazje do poznania innego życia, które jednak mimo komfortu nie pasuje chłopakowi, który w końcu ucieka od swojej dobrodziejki. 


  Przeczytaj także: Przygody Tomka Sawyera - główne wątki

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.