Huckleberry Finn - charakterystyka

Autor Inny
Autorem charakterystyki jest: Grzegorz Paczkowski.

Huckleberry Finn to jeden z głównych bohaterów powieści Marka Twaina, pt. Przygody Tomka Sawyera. To bardzo młody człowiek, który udowadnia, że nie jest istotne to w jakich warunkach się urodziliśmy i byliśmy wychowywani, ponieważ zawsze mamy szanse wziąć życie we własne ręce i żyć na zasadach, które my będziemy ustalać. Zawsze jest więc czas na wielkie zmiany. 

Charakterystyka Huckleberrego Finna

Huckleberry Finn to czternastolatek pochodzący z bardzo zaniedbanej i ubogiej rodziny. Chłopak pozbawiony był matki, a jego ojciec był ciężko chorym alkoholikiem, który nie przejawiał większego zainteresowania wychowywaniem syna. Huck wychowywał się więc w skrajnej biedzie: chodził brudny i obdarty, niekiedy nie miał co jeść, a czasem zmuszony był spać pod gołym niebem. Mimo wszystko miał swoją godność, nie lubił prosić o pomoc. Był silny i jak na człowieka w tak młodym wieku pokrzywdzonego przez los, dysponował bardzo dużym poczuciem humoru oraz pozytywnym podejściem do życia, świata i ludzi. Cenił nade wszystko osobistą wolność i niezależność. 

W pewien sposób był przyzwyczajony do swojego trybu życia. Kiedy na jakiś czas trafił do domu pani Douglas, nie mógł się odnaleźć w sferze dobrobytu czystych ubrań i nieustannej kontroli jego zachowania. Tęsknił za wolnością i dzikością życia na ulicy. Huck był bardzo lojalny wobec przyjaciół, szanował ludzi i odnosił się do nich zawsze z serdecznością. Bywało, że zacowywał się niewłaściwie, np. nieco naginał prawdę, lecz robił to w ostateczności i nigdy nie miało to dla nikogo bardzo złych konsekwencji. 

Huck by przykładem człowieka potraktowanego przez życie bardzo niesprawiedliwie. Na samym początku swojego istnienia otrzymał warunki bardzo trudne do życia, wychowywania się i wzrastania w najlepszych dla siebie cechach, a przecież to właśnie okres dojrzewania w dużej mierze decyduje o tym, jakimi ludźmi będziemy w przyszłości. Obserwując jednak jego zachowania trudno nie zgodzić się, że nawet pomimo trudnych warunków Huck "wyszedł na ludzi", chociaż spotkany na ulicy sprawiał raczej wrażenie ulicznika i łobuza. W głębi jednak skrywał naprawdę dobre i wielkie serce, które czekało na odkrycie i zaopiekowanie się przez dobrych ludzi. 

Huckleberry Finn to bohater zdecydowanie pozytywny. Pomimo wielu trudności życiowych był towarzyszem i przyjacielem, którego niejeden z nas mógłby pozazdrościć i chętnie widziałby przy swoim boku w trakcie kolejnej przygody. Czternastolatek pokazuje nam również, że w żadnym wypadku nie należy sądzić ludzi po tym, jak wyglądają czy z jakiego środowiska się wywodzą, ponieważ są to rzeczy mylne.  


Przeczytaj także: Przygody Tomka Sawyera - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.