Alicja w Krainie Czarów - motywy literackie

Autorka listy motywów literackich: Marta Grandke.

„Alicja w Krainie Czarów” to powieść z gatunku fantasy, której autorem jest Lewis Carroll. Opisuje on w niej przygody siedmioletniej Alicji, która pewnego dnia trafia do króliczej nory i dzięki temu odwiedza niezwykłą Krainę Czarów. Przeżywa tam niezwykłe przygody i spotyka niesamowite istoty, zupełnie inne od tych zamieszkujących realny świat. W dziele można spotkać wiele interesujących motywów literackich.

Spis treści

Motyw snu

Jednym z najbardziej charakterystycznych dla powieści motywów jest ten związany ze snem. Od niego zaczyna się cała przygoda Alicji i na nim kończy. Wizyta w Krainie Czarów okazuje się być bowiem marzeniem sennym, jakie przyśniło się Alicji, gdy zdrzemnęła się nad brzegiem rzeki. Zanurzenie w króliczej norze bywa odczytywane jako zanurzenie się w naprawdę głębokim śnie. Sen Alicji jest doskonale uformowany i rządzą nim zasady zupełnie innej od realnego świata. Poetyka snu miesza się w powieści z rzeczywistością, a całość cechuje oniryczny, niesamowitym klimat, pełen niezwykłości i dziwów, które są możliwe jedynie w marzeniach sennych.

Motyw przygody

W dziele obecny jest też motyw przygody, jaką przeżywa w swoim śnie Alicja. Trafia ona do niezwykłej Krainy Czarów i musi się zmierzyć z różnymi niespotykanymi wydarzeniami. Na każdym kroku odkrywa coś nowego, a następujące po sobie sytuacje wymagają od niej reakcji i elastyczności, w przeciwnym razie Alicja miałaby marne szanse na przetrwanie w zupełnie odmiennej rzeczywistości. Całość jest dla niej niezwykłą przygodą, o której opowiada po przebudzeniu swojej siostrze.

Motyw podróży

Powieść przedstawia motyw podróży Alicji po Krainie Czarów. Nie zna ona tego miejsca, zatem każdy krok przynosi jej coś nowego. Odwiedza ona las, dom Księżnej czy Marcowego Zająca, a także niezwykle piękny ogród. W każdym z tych miejsc dowiaduje się na ich temat nowych rzeczy i odkrywa, jakie zasady rządzą Krainą Czarów. Alicja podróżuje zatem po wielu nowych, nieznanych terenach. Jest zatem kimś w rodzaju odkrywcy, kto bada świeżo odkryty ląd, do którego nikt wcześniej nie dotarł.

Motyw ogrodu

W dziele zastosowano motyw ogrodu, który ma swoje symboliczne znaczenie. Jest on nawiązaniem do biblijnego raju, Edenu, który Alicja odkrywa w trakcie swoich podróży i musi włożyć wiele wysiłku w to, by się do niego dostać. Najpierw jest zbyt duża, a potem zbyt mała, nie jest w stanie przejść przez drzwi czy dosięgnąć kluczy. Ogród przypomina o niewinności i jest swego rodzaju idyllą. Niemożność wkroczenia do ogrodu bywa także odczytywana, jako utracone szanse, jakie znikają wraz z dorastaniem człowieka, co widać, gdy Alicja staje się zbyt duża, by zmieścić się w drzwiach.

Motyw szaleństwa

Wszyscy mieszkańcy Krainy Czarów zdają się być obłąkani, a miejsce to otaczają opary absurdu i nonsensu. W dziele użyto zatem motyw szaleństwa. O tym mówi między innymi Kot Dziwak z Cheshire, który uważa, że wszyscy tutaj są szaleni, łącznie z nim samym. Temu obłędowi Alicja stara się przeciwstawić, ponieważ jest ona rozsądną, poukładaną i racjonalną osobą, która wierzy w logikę. Sytuacja panująca w Krainie Czarów budzi w niej sprzeciw oraz niechęć, nie przypomina bowiem ona realnego świata i Alicja nie wie, jak się w tej sytuacji zachować.

Motyw śmierci

W Krainie Czarów obecny jest także motyw śmierci. Alicja jest świadoma zagrożenia, jakie czyha na nią w nieznanym miejscu, a królowa nieustannie wydaje wyroki ścięcia głów poddanych. Śmierć staje się przez to wszystko o wiele bardziej realna i nie jest już tylko absurdem w oczach Alicji.

Motyw przemiany

Alicja to postać o bardzo silnej tożsamości, ale jej wizyta w Krainie Czarów łączy się z motywem przemiany. Dzięki niezwykłości tego miejsca zyskuje ona nowe spojrzenie na świat. Doświadcza także dorastania, które także ją odmienia i które powoduje zupełną zmianę podejścia do rzeczywistości.

Motyw dzieciństwa

Główna bohaterka ma zaledwie siedem lat, pojawia się zatem motyw dzieciństwa. Jest ono jednak czymś ulotnym, a Alicję już spotyka dorastanie i związana z tym utraty niewinności czy dziecięcej otwartości. Zastanawia się nad tym siostra Alicji, gdy dziewczynka opowiada jej swój sen o Krainie Czarów.


Przeczytaj także: Opisz wybraną przygodę Alicji w Krainie Czarów

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.