Alicja w Krainie Czarów - bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke.

„Alicja w Krainie Czarów” to powieść z gatunku fantasy, a jej autor to Lewis Carroll. W dziele zostały opisane przygody tytułowej Alicji, która pewnego dnia weszła za królikiem do jego nory i w ten sposób znalazła się w niezwykłym miejscu, nazywanym Krainą Czarów. Dziewczyna spotyka tam wiele niezwykłych istot, które wyróżniają się rozmaitymi charakterami. 

Alicja to główna bohaterka powieści. Ma około siedmiu lat i pewnego dnia wskakuje do króliczej nory i trafia do Krainy Czarów. Wierzy ona w to, że świat działa według z góry określonych zasad i zawsze próbuje być logiczna i rozsądna. Uważa też, że jest bardzo dobrze wykształcona i zawsze stara się zachowywać uprzejmie. W Krainie Czarów nieustannie zmaga się z irytacją, ponieważ jest ona zaprzeczeniem wszystkich wyznawanych przez nią wartości. Alicja ma silne poczucie własnej tożsamości, zatem udaje jej się przetrwać tę wizytę i jednocześnie nie zatracić siebie. Mimo to Alicja zyskuje także nowe spojrzenie na otaczający ją świat.

Biały Królik to jeden z mieszkańców Krainy Czarów. To właśnie on prowadzi Alicję do tego miejsca, wskazując jej norę stanowiącą przejście. Ciągle jest spóźniony i zachowuje się bardzo bojaźliwie, zdarza mu się jednak także być agresywnym. Bierze Alicję za służącą i próbuje wypędzić ze swojego domu, gdy dziewczynka staje się zbyt duża. Ma wiele obsesyjnych przyzwyczajeń.

Kot Dziwak z Cheshire to bohater trzymający się na dystans od innych, zachowuje się w porównaniu do nich spokojnie i rozsądnie, ale twierdzi, że jest szalony tak jak inni. Jest ciągle uśmiechnięty i potrafi dowolnie pojawiać się i znikać. Czasami widoczna jest tylko jego głowa. To indywidualista, który myśli zaskakująco trzeźwo, formułuje logiczne wnioski i sądy o innych mieszkańcach krainy. To on wyjaśnia Alicji, jakie zasady rządzą tym światem.

Szalony Kapelusznik to kolejny mieszkaniec Krainy Czarów. Źle potraktował czas, zatem na zawsze utknął na przyjęciu herbacianym, które nieustannie się odbywa, zatem dla Kapelusznika zawsze jest godzina szósta. Jest nieuprzejmy wobec Alicji i zadaje jej zagadki, na które sam nie zna odpowiedzi. Cieszą go tej jej zmartwienia, wykazuje się też sprytem. Nosi wysoki cylinder.

Królowa Kier to władczyni Krainy Czarów. Jest kartą pochodzącą z talii. Jest bardzo apodyktyczna i surowa, często wydaje na swoich poddanych wyroki ścięcia głowy, ale nigdy ich nie realizuje. Wśród innych mieszkańców krainy zazwyczaj wzbudza strach.

Marcowy Zając to postać, która wraz z Szalonym Kapelusznikiem i Susłem utknęła w czasie na przyjęciu herbacianym. Ponadto jest jego organizatorem, odbywa się ono bowiem w jego domu. On również cieszy się zmartwieniami Alicji i to on mówi, że przy stole nie ma dla niej miejsca, mimo iż obok stoją wolne krzesła.

Księżna to brzydka i próżna kuzynka Królowej Kier. Na początku jest niemiła Alicji, ale potem stara się jej przypodobać. Sądzi, że wszystko ma swój morał.

Król Kier to władca Krainy Czarów, ale zawsze ustępuje królowej. Nie potrafi dobrze rządzić. Nie jest bezwzględny i często wycofuje wyroki egzekucji.

Suseł to kolejny uczestnik niekończącego się przyjęcia herbacianego u Marcowego Zająca. Nieustannie zapada w sen przy stole.

Pan Gąsienica to mieszkaniec Krainy Czarów, który siedzi na wielkim grzybie i pali fajkę wodną. Najpierw jest wobec Alicji niegrzeczny i traktuje ją pogardliwie. Potem namawia ją do skosztowania grzyba, przez co dziewczynka zmienia rozmiar.

Smok to sługa Królowej Kier, który zaprzyjaźnia się z Alicją i zabiera ją do Niby Żółwia. 

Niby Żółw to sympatyczny mieszkaniec Krainy Czarów, ale ciągle wspomina dawne czasy i jest pochłonięty sobą. Razem ze Smokiem opowiada o tym, co się działo dawniej, kiedy był prawdziwym Żółwiem.

Walet Kier został oskarżony przez Królową Kier o kradzież ciastek. Jest asystentem Króla i Królowej.

Siostra Alicji jest starsza od głównej bohaterki. Nie opuszcza ona realnego świata i to na jej kolanach usypia Alicja. Potem rozmyśla nad tym, co opowiedziała jej młodsza siostra.

Mysz to jedno z pierwszych stworzeń, jakie spotyka Alicja w Krainie Czarów. Przerażają ją opowieści o kocie dziewczynki i obraża się na nią.

Gołąb to kolejny mieszkaniec Krainy Czarów, proponuje zorganizowanie ptasiego wyścigu.


Przeczytaj także: Alicja w Krainie Czarów - motywy literackie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.