Szalony kapelusznik – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke.

„Alicja w Krainie Czarów” to niezwykła powieść fantasy dla starszych i młodszych czytelników, a jej autorem jest Lewis Carroll. Opowiada ona o podróży pewnej dziewczynki o imieniu Alicja właśnie do tytułowej Krainy Czarów. Spotyka tam ona jej niezwykłych, szalonych mieszkańców, a wśród nich pojawia się między innymi Szalony Kapelusznik.

Charakterystyka Szalonego Kapelusznika

Szalony Kapelusznik po raz pierwszy pojawia się, gdy Alicja odwiedza jego dom, a on sam był w trakcie przyjęcia herbacianego z Susłem i Marcowym Zającem. Szybko okazuje się, że Kapelusznik i inni uczestnicy są uwięzieni w tym podwieczorku i przeżywają go wciąż od nowa, ponieważ mają zatarg z Czasem. Pewnego razu Kapelusznik recytował wiersz na przyjęciu, co skomentowano tym, że zarzyna czas. Od tego czasu jest uwięziony w jednym momencie dnia. Wcześniej Kot Dziwak opowiada Alicji, że Szalony Kapelusznik jest zupełnie obłąkany.

Dziewczynka nie przepada za Szalonym Kapelusznikiem, uważa bowiem, że nie ma on dobrych manier i traktuje ją nieprzyjemnie. Bohater ten bywa irytujący, ale wiele z jego wypowiedzi równocześnie intryguje także Alicję. Zdarza mu się jednak też zadawać pytania, które nie mają sensu czy znaczenia. Zadaje Alicji także zagadkę bez odpowiedzi, co ją bardzo denerwuje, ponieważ on sam nie umie jej wyjaśnić, o co mu chodzi. Zdarza mu się także rozbawić dziewczynę, ale zazwyczaj ją irytuje swoim sposobem bycia.

Szalony Kapelusznik nosi na głowie cylinder. W pewnym momencie przyznaje się Królowej Kier, że żaden z jego kapeluszy nie jest jego własnością i wszystkie są przeznaczone na sprzedaż. Jest on także świadkiem w sprawie dotyczącej kradzieży ciastek przez Waleta Kier. Nie potrafi jednak zachować się odpowiednio w tej roli, łatwo ulega rozbawieniu. W pewnym momencie Szalony Kapelusznik ucieka też z sądu, ponieważ obawia się Królowej Kier. Nie chce dać jej możliwości, by wykonała na nim wyrok ścięcia głowy. Boi się zatem swojej władczyni, tak jak inni mieszkańcy Krainy Czarów.

Szalony Kapelusznik jest zatem typowym przedstawicielem społeczności z Krainy Czarów i bardzo denerwuje Alicję swoim zachowaniem. Zdarza mu się jednak zachowywać zupełnie przyzwoicie, są to jednak sytuacje wyjątkowe.


Przeczytaj także: Alicja w Krainie Czarów - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.