Królowa Kier – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Alicja w Krainie Czarów” to po­wieść, któ­rej au­to­rem jest Lewis Carroll i któ­ra przy­na­le­ży do ga­tun­ku fan­ta­sty­ki. Opi­su­je ona przy­go­dy ty­tu­ło­wej Ali­cji wła­śnie w ma­gicz­nej kra­inie, do któ­rej tra­fia przez kró­li­czą norę. W cza­sie swo­ich przy­gód Ali­cja spo­ty­ka wie­le nie­zwy­kłych istot, a wśród nich bar­dzo waż­ną rolę od­gry­wa Kró­lo­wa Kier.

Charakterystyka Królowej Kier

Kró­lo­wa Kier jest jed­ną z klu­czo­wych po­sta­ci w „Ali­cji w Kra­inie Cza­rów”, gdyż to wła­śnie ona rządzi całym tym dziwacznym światem. Kró­lo­wa uosa­bia wszyst­ko, co Alicja uwa­ża za irytujące i niezrozumiałe w Kra­inie Cza­rów: odwróconą logikę, dziwaczne zasady i chaos. Spo­tka­nie z nią jest klu­czo­we, aby w peł­ni po­jąć isto­tę tego miej­sca.

W prze­ci­wień­stwie do nie­któ­rych swo­ich pod­da­nych, Kró­lo­wa Kier nie oka­zu­je wy­raź­nych oznak sza­leń­stwa. Jest przede wszyst­kim zafascynowana władzą i lubi jej nadużywać, choć jej za­cho­wa­nie czę­sto mie­ści się w gra­ni­cach nor­mal­no­ści. Po­mi­mo tego, że jest kar­tą do gry, budzi strach u innych, w tym na­wet u Kró­la Kier, nad któ­rym ma cał­ko­wi­tą wła­dzę. Ali­cja tak­że od­czu­wa przed nią nie­po­kój, choć nie do koń­ca jest w sta­nie okre­ślić, dla­cze­go.

Kró­lo­wa Kier sły­nie z częstego skazywania swoich poddanych na śmierć przez ścięcie głowy, jed­nak oka­zu­je się, że te wy­ro­ki ni­g­dy nie są re­ali­zo­wa­ne. Choć wy­da­je roz­ka­zy i kry­ty­ku­je swo­ich pod­da­nych, jej wła­dza oka­zu­je się być głów­nie ilu­zo­rycz­na i ogra­ni­cza się do rzu­ca­nia gróźb, któ­re ni­g­dy nie zo­sta­ją speł­nio­ne. To brak lo­gi­ki i sen­su w jej dzia­ła­niach jest ty­po­wy dla ca­łej Kra­iny Cza­rów, nad któ­rą spra­wu­je rzą­dy.

W trak­cie fa­bu­ły po­wie­ści Królowa Kier staje się swego rodzaju przeciwniczką Alicji. Dziew­czyn­ka osta­tecz­nie do­strze­ga, że Kró­lo­wa jest je­dy­nie kar­tą w ta­lii do gry i że jej autorytet jest w rzeczywistości oparty na iluzji i strachu. Ali­cja waha się, czy ujaw­nić tę praw­dę in­nym miesz­kań­com Kra­iny Cza­rów, ale osta­tecz­nie do­cho­dzi do wnio­sku, że Królowa Kier jest tylko symbolem pozornej władzy.

Po­stać Kró­lo­wej Kier jest za­tem portretem autorytarnej władczyni, któ­ra, po­mi­mo swej okrut­nej na­tu­ry, nie po­tra­fi fak­tycz­nie za­pa­no­wać nad swo­imi pod­da­ny­mi. Trak­tu­je in­nych miesz­kań­ców Kra­iny Cza­rów nie jako isto­ty czu­ją­ce, lecz jako na­rzę­dzia do re­ali­za­cji wła­snych ce­lów, pró­bu­jąc bez­sku­tecz­nie wzbu­dzić w nich lęk.


Prze­czy­taj tak­że: Szalony kapelusznik – charakterystyka

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-09-02 17:52:27.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.