Królowa Kier – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke.

„Alicja w Krainie Czarów” to powieść, której autorem jest Lewis Carroll i która przynależy do gatunku fantastyki. Opisuje ona przygody tytułowej Alicji właśnie w magicznej krainie, do której trafia przez króliczą norę. W czasie swoich przygód Alicja spotyka wiele niezwykłych istot, a wśród nich bardzo ważną rolę odgrywa Królowa Kier.

Charakterystyka Królowej Kier

Królowa Kier jest bardzo istotną postacią, ponieważ to ona włada całą Krainą Czarów. Uosabia też sobą wszystko to, czego Alicja nie lubi i co denerwuje ją w tym dziwacznym miejscu. Do zrozumienia krainy potrzebne jest jednak spotkanie z Królową Kier.

Królowa Kier nie zdradza tak zaawansowanych oznak szaleństwa, jak niektórzy spośród jej poddanych, a pasjonuje ją przede wszystkim władza. Zazwyczaj jej zachowanie można jednak określić jako pozostające w granicach normalności.

Królowa Kier to osoba, która powszechnie budzi lęk, a obawia się jej nawet sam Król Kier, nad którym królowa całkowicie panuje. Mimo iż ta postać jest właściwie po prostu kartą do gry, to Alicja mimo woli czuje przed nią strach. Królowa Kier często wydaje na swoich poddanych wyrok ścięcia głowy, ale okazuje się, że nigdy nie jest on wykonywany. Królowa Kier zatem wiele mówi, wydaje rozkazy i krytykuje swoich poddanych, ale na tym jej władza nad nimi się właściwie kończy. W zachowaniu tym brakuje zatem logiki, co jest charakterystyczne dla całej Krainy Czarów, którą włada królowa. Może ona jedynie grozić, ale nie potrafi nikogo naprawdę ukarać za jego nieposłuszeństwo.

W czasie trwania akcji powieści Carrolla Królowa Kier staje się kimś na kształt przeciwniczki Alicji. Dziewczynka ostatecznie obnaża fałsz, na jakim zbudowana jest postać królowej i uświadamia sobie, że jest ona zaledwie częścią talii i kartą do gry. Jej władza jest tak naprawdę iluzoryczna i opiera się na strachu. Alicja z tego powodu przez dłuższy czas waha się, czy obnażyć prawdziwą postać Królowej Kier przed innymi mieszkańcami Krainy Czarów.

Postać Królowej Kier to swoisty portret władczyni autorytarnej i okrutnej, która nie potrafi jednak naprawdę zapanować nad poddanymi i nieustannie próbuje wzbudzić w nich strach. Inni mieszkańcy krainy to dla niej jedynie użyteczne rzeczy, nie zaś żyjące i czujące istoty.


Przeczytaj także: Szalony kapelusznik – charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.