Kot Dziwak – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke.

„Alicja w Krainie Czarów” to jedna z najbardziej znanych powieści fantasy na świecie, a jej autorem jest Lewis Carroll. Opisuje ona przygody tytułowej Alicji w niezwykłej i zaskakującej krainie, którą zamieszkuje wiele fantastycznych istot, których dziewczynka nigdy wcześniej nie widziała. Jedną z nich jest Kot Dziwak, znany też jako Kot z Cheshire. 

Charakterystyka Kota Dziwaka

Kot Dziwak w całej powieści pojawia się zaledwie trzykrotnie, ale i tak stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z tego uniwersum. Wyróżnia się on też nawet na tle wszystkich innych mieszkańców Krainy Czarów. Nikt mu nie zagraża, trzyma się on od wszystkich na dystans i nieustannie się uśmiecha. Jest to zatem swoisty outsider, osoba z zewnątrz, która dostrzega więcej.

Ze względu na swoją pozycję w społeczności to właśnie Kot Dziwak wtajemnicza Alicję w jej sekrety i przedstawia zasady, według których żyją inni mieszkańcy Krainy Czarów. Mimo iż otacza go wszechobecne szaleństwo, to on sam zachowuje spokój i nie dziwi go chaos, jakiego jest świadkiem każdego dnia. Dostrzega jednak, jak absurdalna jest to rzeczywistość. Sam zaś udowadnia Alicji, że jest szalony, ponieważ skrajnie różni się od psów i na przykład macha ogonem w zupełnie innych niż one sytuacjach.

To właśnie Kot uświadamia Alicję, że Kraina Czarów zupełnie różni się od znanego jej świata i nie powinna ona oczekiwać, że ktokolwiek będzie się tu zachowywał logicznie. On sam też jest szalony, o czym wspomina. Zachowanie dziewczynki nie przystaje do zasad tego świata, zatem jest ona postrzegana z niechęcią, co także uświadamia jej w rozmowie Kot.

Mimo swojego szaleństwa Kot Dziwak wypada na tle innych mieszkańców Krainy Czarów bardzo spokojnie, rozsądnie i racjonalnie. Potrafi jednak w dowolnym momencie pojawić się i zniknąć w wybranych miejscach, a czasami widoczna jest w powietrzu tylko jego głowa z szerokim uśmiechem. Dzięki temu Królowa Kier nie może skazać Kota Dziwaka na ścięcie.

Kot Dziwak jest zatem bardzo wyjątkowym mieszkańcem Krainy Czarów. Żyje trochę poza społecznością, ale wie o wszystkim, co się w niej dzieje. Jest także wyjątkowo rozsądny na tle innych przedstawionych istot, a mimo to utrzymuje, że jego też ogarnęło szaleństwo.


Przeczytaj także: Królowa Kier – charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.