Autorem opracowania jest: Marcin Puzio.

„Cudzoziemka” to powieść psychologiczna Marii Kuncewiczowej. Choć akcja koncentruje się w okół losów Róży Żabczyńskiej, w utworze pojawia się wiele postaci drugoplanowych. Na kartach „Cudzoziemki” pojawiają się:

Róża Żabczyńska to główna bohaterka utworu. Urodziła się w Taganrogu w polskiej rodzinie, która wyemigrowała do Rosji. We wczesnej młodości, ciotka Luiza zabrała ją do Polski. Darzyła nieszczęśliwą miłością Michała Bądskiego, który złamał jej serce. Z rozsądku wyszła za Adama Żabczyńskiego, jednak nigdy nie była z nim szczęśliwa. Wspólnie mieli trójkę dzieci, Władysława, Kazimierza (który zmarł w wieku dziecięcym) i córkę Martę. Róża nigdy nie była szczęśliwa, miała w sobie dużo cierpienia i poczucia krzywdy, które w sobie pielęgnowała. Uciekała od trudnej rzeczywistości w marzenia oraz muzykę.

Luiza była ciotką Róży, siostrą jej ojca. Kobieta z dobroci serca zabrała ją do Polski. Traktowała ją jednak surowo, co bohaterka zawsze wspominała. Często na wierzch wychodziły jej rosyjskojęzyczne korzenie, co w Polsce było niemile widziane.

Michał Bądski - syn profesora muzyki, do którego uczęszczała Róża. Pierwsza i jedyna prawdziwa miłość kobiety. Przy nim Róża rozkwitła, zaczęła naprawdę kochać i czuć się w Polsce dobrze. W końcu zostawił ją w czasie studiów w Petersburgu dla innej kobiety, łamiąc jej serce.

Adam Żabczyński był synem burmistrza Nowego Miasta. Miał wykształcenie matematyczne. Zachwycał się Różą i naprawdę ją kochał. Z tego powodu całe życie znosił jej kaprysy i niezadowolenie, chociaż wiedział, że ona nie darzy go żadnym uczuciem. Ojciec Władysława i Marty, która była oczkiem w głowie mężczyzny. Pod koniec życia żył z żoną oddzielnie.

Władysław Żabczyński - syn Róży i Adama. Był bardzo blisko związany z matką. Wykształcony muzycznie i kulturalnie przez Różę. W pewnym momencie życia postanowił się od niej uniezależnić, chociaż czuł wobec niej duży obowiązek. Odrzucił swoją pierwszą narzeczoną przez Różę, która ustawiała też jego relacje z Jadwigą. Później jednak postanowił odciąć się od toksycznej matki i żyć po swojemu, dystansując się od niej. Udało mu się założyć dobrą i kochającą się rodzinę. Zrobił karierę w dyplomacji. 

Jadwiga Żabczyńska - żona Władysława, z domu Żagiełtowska. Kochająca i czuła dla dzieci oraz męża kobieta. Została wychowana bardzo tradycyjnie, przez co w domu dawała bliskim dobro i ciepło. Ofiara wybuchów złości Róży, nawet podczas własnego ślubu.

Marta - córka Adama i Róży. Ukochane dziecko ojca, z którym miała bardzo dobry kontakt. Pięknie śpiewała, przez co za namową matki pojechała do Warszawy pogłębiać swój talent. Nie przejmowała się aż tak matką, zawsze była spokojna, cicha i uśmiechnięta. Wyszła za Pawła z rozsądku, nigdy nie darzyła go silnym uczuciem. Często spotykała się z innymi mężczyznami. Matka Zbysia. 

Paweł - Mąż Marty. Mężczyzna spokojny, cichy i mało zaangażowany w relację z żoną. Podobnie jak ona kochał muzykę i szeroko rozumianą sztukę, jednak nie dogadywali się na innych płaszczyznach. Pochodził z domu z silnymi tradycjami patriotycznymi. Nie przepadał za Różą.

Zbysio - syn Marty i Pawła, wnuk Róży. Chłopiec o charakterze po ojcu, dość zdecydowanym. Surowo traktowany przez babcię, która doprowadza go nawet do płaczu.


Przeczytaj także: Cudzoziemka - problematyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-19 09:04:38