Weronika (Droga donikąd) - charakterystyka

Autor Inny
Autorem charakterystyki jest: Piotr Kostrzewski.

 Weronika to sąsiadka i kochanka Pawła - głównego bohatera powieści „Droga donikąd” Józefa Mackiewicza. Wyróżniająca się niezwykłą urodą mieszkanka wsi, jest również kobietą niezwykle asertywną. Ostatecznie wzgardzona przez swojego kochanka, nie porzuca go jednak i w imię miłości poświęca się, żeby nie wpadł z żoną w ręce NKGB. Razem z rodziną zostaje wywieziona podczas akcji przesiedleńczej.

 • Weronika — charakterystyka
 • Weronika — podstawowe informacje
 • Weronika — podsumowanie
 • Weronika — charakterystyka

  Weronika to mająca około dwudziestu ośmiu lat kobieta o ewidentnie wyróżniającej się wśród mieszkanek wsi urodzie. Miała ciemne blond włosy i zielone oczy, a jej fizjonomia wydawała się bardzo subtelna. O jej urodzie może świadczyć zaduma Karola nad tym „skąd się taka ładna wyrodziła w tym kraju”. Weronika pochodziła ze wsi Popiszki, gdzie znalazł ją przyszły mąż - kupiec Wincenty Rojkiewicz. W czasie okupacji handlował nielegalnie mięsem, podczas gdy zona dorabiała szyciem.

  Rojkiewiczowie mieszkali po sąsiedzku z Pawłem i Martą. Początkowo Weronika wydaje się osobą nieśmiałą, jednak z czasem okazuje się niezwykle odważna i zaborcza. Otwarcie okazuje zazdrość wobec żony swojego kochanka Pawła. To również kobieta niezależna, która po odtrąceniu sama postanawia definitywnie zakończyć ich romans. Mimo to pomaga jednak małżeństwu uciec przed wywózką, a nawet organizuje im chwilowe miejsce do zamieszkania w Popiszkach. Weronika była więc odważna i asertywna, na pewno też w jakiś sposób kochała Pawła.

  Weronika — podstawowe informacje

  Weronika jest żoną Wincentego Rojkiewicza - kupca, który przed wojną dorobił się na handlu mięsem i skórami zwierzęcymi. Młoda kobieta wdaje się jednak w romans z Pawłem, który jest jej sąsiadem i głównym bohaterem powieści. Pierwszy raz spotykają się na dworcu, podczas manifestacji z okazji włączenia Litwy do ZSRR. Ich znajomość wkrótce rozkwita, a kochankowie spotykają się regularnie.

  Niemniej Weronika okazuje niezwykłą zazdrość wobec żony Pawła, Marty. Irytuje ją jeszcze bardziej lekceważenie przez nią romansu męża. Pragnie namówić Pawła do ucieczki, ten jednak nie zgadza się na to i ostatecznie wybiera Martę. Weronika dystansuje się wtedy od niego, jednak pomaga uciec od wywózki. W Popiszkach organizuje im nawet tymczasowe lokum. W imię miłości płaci jednak wraz ze swoją rodziną najwyższą cenę - za pomoc uciekinierom zostaje wywieziona przez NKGB.

  Weronika — podsumowanie

  Weronika to z pewnością postać kontrowersyjna. Młoda, piękna żona kupca o ustabilizowanej sytuacji życiowej, która wdaje się w romans z żonatym mężczyzną. Piękna, a zarazem niezwykle samodzielna kobieta znacząco odstaje od swojego środowiska. Wydaje się przy tym odkrywać swój prawdziwy potencjał dopiero w sytuacji kryzysowej, umożliwiającej jej samorealizację przez ucieczkę od starego życia. Ta przedziwna złożoność nadaje bohaterce prawdziwości, a ostateczny koniec jest aż boleśnie autentyczny.


  Przeczytaj także: Czy można uwolnić się od bolesnych wspomnień? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.