Dlaczego warto przeczytać w pustyni i w puszczy?

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.

Powieść Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy była po raz pierwszy publikowana w odcinkach w latach 1910–1911. Chociaż minęło ponad sto lat, wciąż sięgają po nią kolejne pokolenia młodych czytelników. Można znaleźć co najmniej kilka powodów, aby przeczytać W pustyni i w puszczy.

Jedną z mocnych stron powieści są bohaterowie. Trudno nie polubić odważnego Stasia Tarkowskiego i uroczej Nel Rawlison. Autor przedstawił ich w bardzo trudnym momencie życia, kiedy zostali porwani i zabrani z dala od ojców, niepewni, czy uda im się przeżyć i jeszcze kiedykolwiek zobaczyć rodziców. Barwni są jednak nie tylko główni bohaterowie, większość czytelników czuje sympatię również do Kalego czy nawet potężnego psa Saby. Nie brakuje również czarnych charakterów: trudno nie poczuć niechęci do Idrysa, Gebhra czy Fatmy, która wykorzystała dobroć pana Rawlisona, aby uknuć intrygę i spróbować wymienić Stasia i Nel na wolność własnych dzieci.

Sienkiewicz stworzył też barwny opis afrykańskiej przyrody i kultury. Czytelnik razem ze Stasiem i Nel poznaje piękno oraz niebezpieczeństwa tytułowej pustyni i puszczy. Bohaterowie odwiedzają piękne wodospady, zielone oazy, groźną pustynię, odwiedzają kilka afrykańskich miast oraz wiosek zajmowanych przez rdzenne plemiona. Dzięki temu możemy poznać różne oblicza Afryki, która jest bardzo zróżnicowanym kontynentem, pełnym sprzeczności. Bieda, choroby i niebezpieczne żywioły zderzyły się tutaj bogatą roślinnością oraz mnogością gatunków zwierząt. Staś i Nel spotykali się z ludnością arabską i czarnoskórą, poznawali jej mentalność i wierzenia. Spędzili szczęśliwe chwile na górze Lindego, ale też prawie umarli z pragnienia, wędrując przed pustkowia w stronę oceanu. Autor nie ocenia Afryki pozytywnie ani negatywnie, po prostu przedstawia jej dobre i złe strony, jakie ma oczywiście każdy kontynent.

Powieść warto przeczytać również ze względu na tło historyczne. Czytelnik może dowiedzieć się więcej o Afryce w latach 80. XIX wieku. Pojawia się problematyka kolonii czy zależności rządu egipskiego od władz angielskich. Sienkiewicz poruszył również temat konfliktów religijnych – u podłoża powstania sudańskiego leżało przekonanie, że Egipt odchodzi od wiary w Allaha, a muzułmańskie wartości zaczynają być zapominane na rzecz uległości wobec Anglików. Autor ukazał krwawe rządy Mahdiego i jego zwolenników oraz nędzę panującą w zdobytych przez derwiszów miastach.

W pustyni i w puszczy bez wątpienia jest wartościową powieścią, chociaż głównym wątkiem jest wędrówka porwanych Stasia i Nel, pojawiają się również interesujące wątki poboczne. Nic więc dziwnego, że utwór budzi zainteresowanie kolejnych pokoleń czytelników.


Przeczytaj także: W pustyni i w puszczy - list Nel do swojego ojca

Aktualizacja: 2023-02-25 16:01:11.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.