Bohaterowie literaccy swoim postępowaniem pokazują wartość dobra. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia, W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Autorka opracowania: Marta Grandke.
Autor Inny

Dobro jest uznawane za jednÄ… z najwyższych i najważniejszych wartoÅ›ci na Å›wiecie, tak jak na przykÅ‚ad wolność. Jest ono podstawÄ… wÅ‚aÅ›ciwie wiÄ™kszoÅ›ci kodeksów etycznych czy zaleceÅ„ moralnych, to także istotna część wielu wielkich religii. Uznaje siÄ™, że czÅ‚owiek domyÅ›lnie powinien kierować siÄ™ w swoim życiu dobrem, starać siÄ™ postÄ™pować wÅ‚aÅ›ciwie. Dobro ma wiele definicji - mówi siÄ™ o nim najczęściej w kontekÅ›cie czegoÅ› wÅ‚aÅ›ciwego, pożytecznego czy nie sprawiajÄ…cego innym przykroÅ›ci. Dobro jest wiÄ™c postawÄ… moralnÄ…, którÄ… swoim postÄ™powaniem promuje wielu bohaterów literackich. Dzieje siÄ™ tak w przypadku miÄ™dzy innymi Å›wiÄ™tego Franciszka z Asyżu w „Kwiatkach Å›wiÄ™tego Franciszka” czy Soni MarmieÅ‚adowej w powieÅ›ci Fiodora Dostojewskiego pod tytuÅ‚em „Zbrodnia i kara”.

ÅšwiÄ™ty Franciszek to postać znana z wiary chrzeÅ›cijaÅ„skiej. CaÅ‚e swoje życie poÅ›wiÄ™ciÅ‚ jej bowiem, co ostatecznie doprowadziÅ‚o go nie tylko do zbawienia, ale także do Å›wiÄ™toÅ›ci. ÅšwiÄ™ty Franciszek byÅ‚ Å›redniowiecznym ascetÄ…, jednak jego sposób interpretowania tej idei różniÅ‚ siÄ™ na przykÅ‚ad od Å›wiÄ™tego Aleksego, który caÅ‚e życie spÄ™dziÅ‚ na umartwianiu siÄ™ i na zadawaniu sobie cierpienia.

ÅšwiÄ™ty Franciszek nie uważaÅ‚, że cierpienie miaÅ‚oby być dobre dla czÅ‚owieka, skoro wokóÅ‚ niego znajduje siÄ™ tak piÄ™kny Å›wiat, który Bóg stworzyÅ‚ wÅ‚aÅ›nie dla ludzkoÅ›ci. Jego wiara wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ z radoÅ›ciÄ… z życia, szczęście to byÅ‚o dobre i wÅ‚aÅ›ciwe. ÅšwiÄ™ty Franciszek uważaÅ‚ także, że każda żyjÄ…ca istota, nawet najmniejsza, jest dzieÅ‚em Stwórcy i jako taka zasÅ‚uguje na miÅ‚ość i szacunek. Franciszek poważaÅ‚ wiÄ™c nawet najmniejszÄ… muszkÄ™ czy biedronkÄ™, zakazywaÅ‚ także krzywdzenia zwierzÄ…t, jego braci mniejszych.

W przypadku Å›wiÄ™tego Franciszka, którego żywot zostaÅ‚ spisany w anonimowym dziele „Kwiatki Å›wiÄ™tego Franciszka”, jego wiara byÅ‚a silnie powiÄ…zana z dobrem. Nie uznawaÅ‚ on bowiem krzywdzenia innych, cieszyÅ‚ siÄ™ otaczajÄ…cym go Å›wiatem i widziaÅ‚ we wszystkim dzieÅ‚o Boga. Swoim życiem dawaÅ‚ też przykÅ‚ad innych, dlatego też do dziÅ› istnieje filozofia zwana od jego imienia franciszkanizmem. ZakÅ‚ada ona miÅ‚ość, radość oraz dobroć, cieszenie siÄ™ Å›wiatem, który czÅ‚owiek dzieli z naturÄ…, dbanie o niÄ… i sprawianie, by wszystkim żyÅ‚o siÄ™ lepiej. Franciszek byÅ‚ pierwszÄ… osobÄ…, która wyznawaÅ‚a tÄ™ filozofiÄ™ i dziÄ™ki temu do dziÅ› w literaturze istnieje on jako przykÅ‚ad postaci, które postÄ™powanie pokazywaÅ‚o innym ludziom wartość dobra. ByÅ‚o ono bowiem wpisane w naturÄ™ Å›wiÄ™tego Franciszka i stanowiÅ‚o fundament jego Å›wiatopoglÄ…du.

Inny przykÅ‚ad postaci literackiej, która swoim postÄ™powaniem pokazywaÅ‚a innym wartość dobra, jest Sonia MarmieÅ‚adowa z powieÅ›ci „Zbrodnia i kara”. Sonia byÅ‚a wyjÄ…tkowo ubogÄ… dziewczynÄ…, której życie peÅ‚ne byÅ‚o nieszczęść i zÅ‚a. By siÄ™ utrzymać, zostaÅ‚a zmuszona do uprawiania prostytucji, żyÅ‚a też w Petersburgu, gdzie na co dzieÅ„ miaÅ‚a do czynienia z agresjÄ…, przemocÄ…, nÄ™dzÄ…, chorobami i skrajnym ubóstwem.

Mimo to Sonia wciąż byÅ‚a osobÄ… gÅ‚Ä™boko wierzÄ…cÄ…, trzymajÄ…cÄ… siÄ™ zasad swojej wiary, cnotliwÄ…, skromnÄ… i posÅ‚usznÄ…. StaraÅ‚a siÄ™ jak najlepiej wypeÅ‚niać wolÄ™ Boga, mimo że życie zmuszaÅ‚o jÄ… na przykÅ‚ad do prostytucji, która uchodziÅ‚a za grzech. Sonia nie daÅ‚a siÄ™ jednak zÅ‚amać niekorzystnym okolicznoÅ›ciom i wciąż dawaÅ‚a swoim życiem przykÅ‚ad, że warto być dobrym. W ten sposób nawróciÅ‚a swojego ukochanego, Rodiona Raskolnikowa, który miaÅ‚ na sumieniu morderstwo dwóch kobiet przy pomocy siekiery.

PrzykÅ‚ad, jaki dawaÅ‚a Sonia swoim życiem, jej namowy i wspólne czytanie Biblii, sprawiÅ‚y, że Raskolnikow zaczÄ…Å‚ siÄ™ nawracać i dostrzegać wartość dobra w swoim życiu. WczeÅ›niej wierzyÅ‚ w to, że ma moralne prawo do zamordowania starej lichwiarki, podchodziÅ‚ do życia w cyniczny i wyrachowany sposób. Raskolnikow także byÅ‚ produktem biedy, nÄ™dzy i przemocy, ciÄ…gle obecnej na ulicach rosyjskiego Petersburga, jednak dopiero Sonia pokazaÅ‚a mu, że można postrzegać rzeczywistość inaczej. Å»yÅ‚a ona w takich samych warunkach, co Raskolnikow, jednak nie powstrzymaÅ‚o jej to przed wierzeniem w siÅ‚Ä™ religii i dobra.

Pod jej wpÅ‚ywem Raskolnikow nie tylko nawróciÅ‚ siÄ™, ale także dobrowolnie przyznaÅ‚ siÄ™ do popeÅ‚nionych zbrodni i udaÅ‚ siÄ™ na zsyÅ‚kÄ™ na SyberiÄ™, by tam odbyć swojÄ… karÄ™. Sonia z kolei wyruszyÅ‚a razem z nim, chcÄ…c mu towarzyszyć w trakcie pokuty. Jej życie byÅ‚o przykÅ‚adem dobra, moralnoÅ›ci oraz wÅ‚aÅ›ciwego postÄ™powania, którego zmienić nie mogÅ‚y ani liczne tragedie, które jÄ… spotkaÅ‚y w życiu, ani okrutne warunki, w których zmuszona byÅ‚a codziennie przebywać.

Bohaterowie literaccy swoim postÄ™powaniem mogÄ… wiÄ™c pokazywać wartość dobra oraz dawać tym samym przykÅ‚ad innym - zarówno postaciom, jak i czytelnikom, którzy Å›ledzÄ… ich losy. Tego typu bohaterami byÅ‚ zarówno Å›wiÄ™ty Franciszek z Asyżu, który dbaÅ‚ o każdÄ… istotÄ™ na ziemi, jak i Sonia MarmieÅ‚adowa, która mimo otaczajÄ…cej jej nieustajÄ…cej nÄ™dzy i agresji, nigdy nie zwÄ…tpiÅ‚a w dobro i w Boga i swoim życiem dawaÅ‚a przykÅ‚ad innym. To bowiem dziÄ™ki niej zmieniÅ‚ siÄ™ Raskolnikow, czÅ‚owiek zdolny do zamordowania staruszki siekierÄ….


Przeczytaj także: Motyw deesis w Bogurodzicy

Aktualizacja: 2022-08-15 12:18:38.

Staramy siÄ™ by nasze opracowania byÅ‚y wolne od bÅ‚Ä™dów, te jednak siÄ™ zdarzajÄ…. JeÅ›li widzisz bÅ‚Ä…d w tekÅ›cie, zgÅ‚oÅ› go nam wraz z linkiem lub wyÅ›lij maila: [email protected]. Bardzo dziÄ™kujemy.