Prawdziwa miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy losy bohaterów literackich potwierdzają to stwierdzenie. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Mówi się, że prawdziwa miłość jest w stanie pokonać wszystkie trudności, które napotka na swojej drodze. Nie ma dla niej przeszkód, których nie byłaby w stanie ominąć lub rozwiązać, by tylko ukochani mogli ze sobą być. Wiele historii miłosnych zdaje się potwierdzać prawdziwość tego stwierdzenia i pokazywać, że faktycznie, uczucie jest w stanie znieść wiele. Przykłady tego znaleźć można także w literaturze, pośród wykreowanych przez twórców par bohaterów. Ich losy pokazują siłę miłości, prawdziwego uczucia i to, do czego zdolni są ludzie nim owładnięci. W stanie zakochania nie ma bowiem takiego problemu, którego nie da się rozwiązać, by móc dalej być razem. Przykłady takiej miłości odnaleźć można w dramacie Williama Szekspira pod tytułem „Romeo i Julia” oraz w powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”.

W dramacie „Romeo i Julia” Szekspir opisał miłość między dwójką młodych ludzi, którzy pochodzili ze skłóconych od lat rodów. Romeo i Julia nie mogli być ze sobą w sposób jawny, nie pozwalały im na to stosunki między ich rodzinami. Jednak zrodziła się pomiędzy nimi miłość większa od starych sporów i młodzi za wszelką cenę próbowali ze sobą być. Nie wyobrażali sobie bowiem życia bez siebie. Dodatkowo ich miłość zmieniła ich - Romeo przestał być naiwnym młodzieńcem, Julia zaś stała się dojrzałą kobietą, która wiedziała, czego chce od życia.

Miłość pchała tę dwójkę do coraz bardziej desperackich czynów, udało im się nawet w tajemnicy przed wszystkimi wziąć ślub. Jednak ich uczucie zaczęło szybko prowadzić do tragicznych wypadków, z jego powodu odbyło się kilka pojedynków między przedstawicielami Montekich i Kapuletich. Miłość między Romeo i Julią doprowadziła więc do śmierci kilku osób, sam zaś młodzieniec musiał uchodzić z Werony. Tymczasem dla Julii zaplanowano ożenek z Parysem, którego dziewczyna starała się za wszelką cenę uniknąć, była już bowiem już żoną Romea.

Bohaterka upozorowała więc własną śmierć, w czasie której do miasta powrócił do Romeo. Odkrył ciało Julii i nie wyobrażając sobie życia bez niej, popełnił samobójstwo. Gdy dziewczyna przebudziła się z letargu i odkryła, co się stało, również odebrała sobie życie. Miłość Romea i Julii okazała się być silniejsza od wszystkich przeszkód, a gdy okazało się, że nie są oni w stanie razem żyć na ziemi, oboje targnęli się na swoje życie. Nie wyobrażali bowiem sobie dalszego istnienia bez siebie nawzajem, było to dla nich najgorsze, co mogło ich spotkać. Ich miłość pokonała jednak także i tę trudność.

Inny przykład miłości, która była w stanie pokonać wszelkie trudności, pojawia się w powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”. Niezwykle silne uczucie połączyło głównego bohatera, Rodiona Raskolnikowa z Sonią Marmieładową. Oboje borykali się w swoich życia z licznymi nieszczęściami i problemami. Raskolnikow był ubogim studentem, który przekonał sam siebie, że jest jednostką wyjątkową, która powinna zmienić otaczający go świat. Skończyło się to morderstwem starej lichwiarki i jej siostry. Raskolnikow zamordował je przy użyciu siekiery i szybko się jednak okazało, że nie jest tak wyjątkowy, jak sądził i zaczął przeżywać wyrzuty sumienia.

Sonia z kolei pochodziła z wyjątkowo ubogiej rodziny, przeżyła śmierć swojego ojca, a trudne warunki finansowe zmusiły ją do podjęcia pracy jako prostytutka. Było to dla Soni wyjątkowo upokarzające doświadczenie, była bowiem bardzo wierzącą osobą, która dużą wagę przykładała do moralności oraz do życia zgodnego z wyznacznikami wiary. Zarówno Raskolnikow, jak i Sonia, borykali się z ogromnymi trudnościami, jednak ich miłość okazała się być od nich silniejsza i stała się także dla nich źródłem siły, dzięki której zaczęli zmieniać swoje życie.

To właśnie pod wpływem namów Soni i miłości do niej Raskolnikow dobrowolnie przyznał się do popełnionej zbrodni i odbył karę z nią związaną. Sonia z kolei tak bardzo kochała Raskolnikowa, że udała się z nim z własnej woli na zsyłkę na Syberię, gdzie Raskolnikow odbywał karę za podwójne morderstwo. Ich miłość była silniejsza niż ich grzechy, trudne warunki, w jakich żyli, pokonała nawet potworną zbrodnię, której dopuścił się Raskolnikow. To właśnie dzięki temu uczuciu oboje przetrwali i odkryli sens swojego życia. Można więc powiedzieć, że bohaterowie „Zbrodni i kary” dzięki miłości uratowali się nawzajem, w przeciwnym razie czekałby ich ciężki los. Miłość mogła być jedyną dobrą rzeczą, jaka spotkała ich w życiu pełnym nędzy, chorób oraz okrucieństwa, jakiego doświadczali w tamtych czasach mieszkańcy Petersburga.

Prawdziwa miłość jest więc siłą, której nie powinno się lekceważyć. Jest ona bowiem w stanie pokonać wszelkie przeszkody, jakie pojawią się na jej drodze. Prawdziwie zakochani w sobie ludzie bowiem zrobią wszystko, by ich uczucie mogło się spełnić, a oni sami być razem. Widać to na przykładzie takich bohaterów literackich jak Romeo i Julia oraz Rodion Raskolnikow i Sonia Marmieładowa. Ich miłość to przykład uczucia, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych i problemów, których nie da się rozwiązać.


Przeczytaj także: Nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia - Wiktor Hugo. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy warto podążać za marzeniami. Odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego przykładu z literatury

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.