Przedstaw, jaką rolę odgrywa Biblia w życiu Soni i Raskolnikowa

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego to powieść wielowątkowa, która opowiada nie tylko o tytułowej zbrodni, ale także o wielu aspektach ludzkiej natury czy moralności. Dostojewski porusza także kwestie filozoficzne oraz takie powiązane z religijnością. W życiu bohaterów powieści, Soni i Raskolnikowa, Biblia, a co za tym idzie religia, odegrała bowiem wielką rolę i odmieniła ich losy.

Biblia pojawiła się w życiu głównego bohatera za sprawą jego ukochanej, Soni, która była osobą bardzo religijną i wierzącą. To w jej pokoju Raskolnikow natknął się na Nowy Testament i zaczął się z nim zapoznawać, wcześniej bowiem był ateistą. Sonia odczytała Raskolnikowowi fragment o wskrzeszeniu Łazarza.

Sonia była bowiem osobą głęboko wierzącą, nie dopuszczała do siebie myśli o tym, że Bóg może pozwolić na to, by okropności spotkały jej rodzinę. Mimo bycia prostytutką i córką degenerata, ma ona w sobie wiele dobra, cierpliwości oraz wyrozumiałości. Odbierana jest także jako osoba niewinna. W życiu Soni Biblia odgrywa ogromną rolę - przynosi jej ukojenie, wzmacnia wiarę i rozwiewa wątpliwości. Jest ona dla niej także drogowskazem moralnym i daje dziewczynie wiarę w to, że los kiedyś musi się odmienić.

Z kolei Raskolnikow początkowo do kwestii wiary podchodził cynicznie i z niechęcią. Buntował się przeciwko Bogu i wierzył w moc człowieka, nie zaś w siłę wyższą. Działania Raskolnikowa są także zaprzeczeniem chrześcijańskiej moralności - dokonał on bowiem morderstwa, wierząc, że jest słuszne. Dopiero kontakt z Sonią i jej pozytywny wpływ na niego sprawia, że w życiu Raskolnikowa pojawia się Biblia oraz religia. Stopniowo zaczyna się on przekonywać do poglądów Soni, jest to jednak proces.

Raskolnikow czyta Ewangelię i powoli dojrzewają w nim nowe poglądy. Uczy się ich od Soni, która ma na niego ogromny wpływ i pokazuje mu swoją wiarę. Raskolnikow ostatecznie zmienia się z ateisty w człowieka wierzącego. Biblia zmienia więc cały system jego wartości, ale także ma wpływ na jego duszę. Raskolnikow odrzuca bowiem swoje wcześniejsze poglądy o słuszności morderstwa, które popełnił, rozumie swój grzech i chce na siebie przyjąć cierpienie oraz karę. 

Biblia odegrała więc w życiu Soni i Raskolnikowa ogromną rolę. Dla Soni była opoką, źródłem wiary i drogowskazem, natomiast w przypadku Raskolnikowa Biblia zmieniła istotę jego natury. Pod wpływem lektury Ewangelii zaczął się on bowiem zmieniać w innego człowieka, rozumiejącego, jak wiele zła wyrządził wcześniej.


Przeczytaj także: Dlaczego Raskolnikow zabił Alonę Iwanownę? Czy jego idea zbrodni usprawiedliwionej się potwierdziła?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.