Historia Rollisona z Dziadów cz. III – streszczenie i opracowanie w punktach

Autorka streszczenia: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Dziady cz. III” Adama Mickiewicza wydane po raz pierwszy w 1832 r. to dramat romantyczny, koncentrujący się na tematyce narodowego cierpienia, mesjanizmu i walki o wolność. Akcja utworu rozgrywa się w czasie zaborów, a jego bohaterowie borykają się z brutalnością władzy carskiej oraz indywidualnymi tragediami jednostek – jedną z takich postaci jest Rollison.

Spis treści

Historia Rollisona – streszczenie

Uwięzienie Rollisona jest skutkiem spisku przeciwko carowi, choć Mickiewicz nie wyjaśnia dokładnie, na czym ten spisek miałby polegać. Można domniemywać, że Rollison został aresztowany, ponieważ miał zostać jednym z represjonowanych, by wzmocnić system strachu i odwieść innych od działalności konspiracyjnej. Nie wiemy, na ile był winny, a na ile stał się przykładową ofiarą zaborcy. Obecność w dramacie jego matki, która jest niewidoma, starsza i owdowiała, ukazuje samotność i bezradność, doświadczanych przez wiele osób w okresie rządów carskich, gdzie każda forma buntu może prowadzić do śmierci lub tortur. Mimo nieustannych tortur, które mają na celu złamanie jego ducha, młody student nie zdradza nikogo. W tej konfrontacji z carskimi służbami Mickiewicz pokazuje nie tylko fizyczne, ale i psychiczne cierpienie Rollisona, które nie zdołało go złamać. Jego niezłomność podkreśla również fakt, że mundurowi, nie mogąc zmusić go do współpracy, stają się coraz bardziej brutalni. 

Kontakt matki Rollisona z Nowosilcowem obrazuje nie tylko bezwzględność władzy carskiej, ale i tragiczne położenie ludzi pozbawionych jakiejkolwiek ochrony. Matka, która nie jest w stanie żyć bez swojego syna, jest zmuszona codziennie błagać o litość dla niego. Jej desperacja jest bezskuteczna, bo mimo iż walczy o życie swojego dziecka, nie spotyka się z żadną reakcją ze strony władzy. Przeciwnie, Nowosilcow nie współczuł jej cierpienia. Dla niego błagania niewidomej kobiety są tylko utrapieniem, które stara się jak najszybciej usunąć. Tylko udawał, że zgadza się na spotkanie matki z synem, aby wysłać ją do celi. Młody Rollison staje się ofiarą nie tylko politycznego prześladowania, ale również okrutnej manipulacji władzy, której celem jest pozbycie się niewygodnych osób. 

Dodatkowo służby carskie próbują przekonać świat, że jego rzekoma śmierć była wynikiem samobójstwa, a nie zamachu i manipulacji z ich strony. Ich plan się nie powodzi, ponieważ Rollison, pomimo upadku z okna, przeżywa. Kobieta, wyczuwając zapach krwi swojego dziecka, potwierdza wagę intuicji matczynej i sam motyw matki cierpiącej nad losem syna. Z drugiej strony, pojawienie się tej informacji w kontekście wystawnego balu Nowosilcowa, miejsca reprezentującego zbytek i obojętność władzy, podkreśla tragizm sytuacji – matka znalazła się w kręgu osób obojętnych na los jej dziecka. Relacja matki Rollisona z jej synem jest wyraźnie inspirowana biblijnym motywem cierpienia Matki Boskiej, której syn, Chrystus, został ukrzyżowany. Tak jak Maryja, która towarzyszyła Jezusowi w jego cierpieniach, matka Rollisona nie może nic zrobić, by uratować swoje dziecko przed nieszczęściem. Jej nieustanna modlitwa i błagania to jej jedyna broń w tej nierównej walce. 

Historia Rollisona w punktach

  1. Mieszkanie Rollisona z matką i pomoc w codziennym życiu.
  2. Podjęcie studiów przez bohatera. 
  3. Rollison osadzony w więzieniu pod zarzutem udziału w spisku przeciwko caratowi. 
  4. Torturowanie młodzieńca w celu uzyskania od niego informacji o innych spiskowcach. 
  5. Wbrew oczekiwaniom carskich służb, milczenie Rollisona. 
  6. Codzienne błaganie Nowosilcowa przez matkę Rollisona o uwolnienie jej jedynego dziecka, bez którego będzie ona skazana na nędzę i głód. 
  7. Obojętność Senatora i wydanie polecenia zamknięcia jego matki w celi. 
  8. Próba upozorowania samobójstwa Rollisona i wyrzucenie go przez otwarte okno. 
  9. Przeżycie Rollisona, pomimo ciężkiego stanu zdrowia.
  10. Przyniesienie wiadomości o przeżyciu Rollisona przez księdza Piotra.

Przeczytaj także: Historia Cichowskiego z Dziadów cz. III – streszczenie

Aktualizacja: 2024-11-23 16:54:02.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.