Tango - bohaterowie

Autorką charakterystyk bohaterów jest: Adrianna Strużyńska.

Artur to główny bohater dramatu Sławomira Mrożka „Tango”. Jest synem Stomila i Eleonory. Ma dwadzieścia pięć lat. Studiuje trzy fakultety, w tym filozofię i medycynę. Nosi eleganckie ubrania i w przeciwieństwie do swojej rodziny, dba o wygląd. Jest inteligentny, krytycznie podchodzi do postawy krewnych. Chce przywrócenia dawnego porządku. Nie może znieść bałaganu i zamieszania, panujących w domu.

Artur gardzi światem, stworzonym przez jego rodziców, w którym nie ma już żadnych norm i wartości. Nie uważa ojca za mężczyznę, ponieważ jest artystą. Bezskutecznie próbuje nakłonić go, aby zastrzelił kochanka matki. Artur chciałby, żeby ojciec naprawdę stał się głową rodziny. Gdy jednak to się nie dzieje, sam podejmuje się tej roli. Bunt chłopaka ma nietypowy charakter, ponieważ nie istnieją reguły, którym mógłby się sprzeciwiać. Artur bywa gwałtowny i agresywny, brakuje mu cierpliwości do niemoralnego postępowania domowników. Każe babci leżeć na katafalku, aby przypomniała sobie o śmierci i stała się stateczną staruszką. Zakłada Eugeniuszowi klatkę na ptaki na głowę, bo wuj nie ma własnego zdania i jak papuga powtarza cudze słowa.

Student jest człowiekiem czynu. Nie zamierza biernie czekać, aż członkowie rodziny się zmienią. Na początku wpada na pomysł przywrócenia dawnego ładu przez zapomnianą formę - małżeństwo. Postanawia więc poślubić swoją kuzynkę, Alę. Boli go, że romantyczne zaloty stały się reliktem przeszłości, mężczyźni dostrzegają w kobietach tylko urodę i nie traktują ich z szacunkiem. Artur darzy Alę prawdziwym uczuciem, wiadomość o jej zdradzie całkowicie go załamuje. Gdy wykorzystanie dawnej formy okazuje się nie skuteczne, chłopak postanawia odnaleźć wielką ideę. Jest nią władza nad życiem i śmiercią domowników. Artur kłamie, że darzy Edką sympatią, aby mieć w nim sojusznika. Jest przekonany o swojej wyjątkowości, przemocą zmusza rodzinę do posłuszeństwa. Edek wykorzystuje jednak chwilę jego nieuwagi i zabija Artura ciosem w kark. Student posiada cechy bohatera romantycznego. Jest samotną jednostką, która oddaje życie za wyznawane przez siebie ideały. Spotyka go też zawód miłosny, Ala zdradza go z Edkiem.

Stomil to ojciec Artura i mąż Eleonory. Jest postawnym mężczyzną o siwej, potarganej czuprynie. Wciąż chodzi w rozpiętej piżamie, z ogromną niechęcią ubiera garnitur na ślub syna. Jest zainteresowany wyłącznie swoimi eksperymentami teatralnymi, które mają szokować widzów, ale nie niosą ze sobą głębszego przesłania. Udaje, że nie zauważa romansu żony z Edkiem, a nawet gdy próbuje interweniować, kończy się na wspólnej grze w karty. Jest dumny ze swojej młodości, kiedy burzył „pomniki przeszłości” i prowadził rozwiązły tryb życia. Uważa, że brak norm i konwenansów zapewnia człowiekowi wolność.

Eleonora jest żoną Stomila, matką Artura i córką Eugenii. Uważa, że wciąż jest bardzo młoda, chociaż weszła już w wiek średni. Nie ukrywa, że ma romans z Edkiem, wprost oświadcza to synowi. Wbrew pozorom jest nieszczęśliwa, chciałaby żeby Stomil był o nią zazdrosny. Eleonora podziwia prostotę i brutalność Edka. Jest daleka od typowej matki, zaangażowanej w życie dziecka. Nie pamięta, kiedy Artur przyszedł na świat, nie rozpacza też po jego śmierci. Jest rozczarowana postawą syna, zawsze marzyła, że będzie artystą, a ten wybiera zawód lekarza.

Edek to mężczyzna o złej reputacji. Jest jednak lubiany przez rodzinę, z wyjątkiem Artura i Eugeniusza. Nie dba o wygląd, ma brudne ubrania i długie, tłuste włosy, które często przeczesuje. Jego cechą charakterystyczną jest mały, kwadratowy wąsik. Nosi też złoty, przesadnie duży zegarek. Edek jest wulgarnym prostakiem, pozbawionym jakichkolwiek zasad. Wciąż popija piwo. Siła fizyczna i brak kręgosłupa moralnego są jego największą potęgą, dzięki której przejmuje władzę w domu. Rodzina staje się całkowicie od niego zależna, musi uważać na każde słowo. Ostatecznym upokorzeniem jest prowadzenie Eugeniusza podczas tytułowego tanga.

Eugenia to babcia Artura i matka Eleonory. Jest sprawna, chociaż zdarzają się jej starcze zapaści. Swoim wyglądem nie przypomina staruszki, ma na sobie suknię z trenem, trampki i dżokejkę. Najchętniej spędza czas na grze w karty z Edkiem, naśladuje też jego sposób wysławiania się. Nie poddaje się namowom Artura, podczas przygotowań do wesela wciąż myśli o pokerze. Śmieje się, nawet przed śmiercią.

Eugeniusz jest bratem Eugenii. Nosi okulary w cienkich, złotych oprawkach i zakurzone ubrania. Chce przywrócenia dawnego porządku, ale chętnie ubiera krótkie spodnie. Spiskuje z Arturem, jest rozczarowany, gdy student rezygnuje ze ślubu. W głębi duszy gardzi Edkiem, ale nie ma odwagi otwarcie się zbuntować. Jest nieśmiały i zdziecinniały, potrzebuje lidera, za którym może podążać. Jego słabość wykorzystuje Edek, porywający go do tytułowego tanga. Eugeniusz reprezentuje słabość polskiej inteligencji wobec totalitarnej władzy.

Ala to osiemnastoletnia kuzynka i narzeczona Artura. Jest urodziwą dziewczyną o długich włosach. Stanowi przykład młodego, zagubionego człowieka, wychowanego w świecie, pozbawionym zasad. Jest naiwna i niezdecydowana, zgadza się na ślub, chociaż nie rozumie światopoglądu Artura. Obawia się, że narzeczony planuje ślub w imię zasad, a nie z miłości. Ala jest zafascynowana Eleonorą, którą wyraźnie naśladuje. Zgadza się na małżeństwo, ale zdradza narzeczonego z Edkiem. Postawa Ali jest pełna sprzeczności. Kokietuje Artura, ale nie chce go pocałować, uważa ślub za zbędną formalność, ale przyjmuje oświadczyny. Jest wzruszona, gdy Artur przed śmiercią wyznaje jej miłość.


Przeczytaj także: Ala - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.