Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Eugeniusz to brat Eugenii i wuj Artura.

Charakterystyka Eugeniusza

Eugeniusz jest mężczyzną w podeszłym wieku, ma siwe włosy. Nosi okulary w cienkich, złotych oprawkach i zakurzone, zniszczone ubrania. Ma na sobie żakiet, koszulę z wysokim, brudnym kołnierzykiem, szeroki krawat ze szpilką oraz szorty khaki, sięgające do kolan. Stroju dopełniają długie, szkockie skarpety oraz popękane lakierki.

Eugeniusz nie lubi Edka i nie jest zadowolony z braku norm i konwenansów w domu. Jego wygląd nie odzwierciedla tych poglądów. Staruszek ubiera się tak samo niedorzecznie, jak reszta rodziny. Nie potrafi zbuntować się przeciwko siostrze i Edkowi, nie popiera ich postępowania, ale gra z nimi w karty, na czym przyłapuje go Artur. Eugeniusz pokornie znosi karę, wymierzoną przez studenta, siedzi z klatką na ptaki na głowie. Artur traktuje go w ten sposób, ponieważ staruszek powtarza cudze słowa i zachowania, jak papuga.

Początkowo, Eugeniusz jest wiernym sojusznikiem Artura. Mężczyźni stają się sobie bliscy, ponieważ przyświeca im jeden cel - chcą przywrócić w domu dawne normy i konwenanse. Razem planują więc spisek, który pozwoli na zapanowanie nad domownikami. Rodzina nie zamierza zrezygnować ze swojej swobody, dlatego spotykają ich liczne trudności.

Eugeniuszowi brakuje pewności siebie, wątpi że rzeczywiście uda się coś zmienić. Całą nadzieję pokłada w Arturze, nie wykazuje żadnej inicjatywy. Potrafi tylko wykonywać polecenia, nie ma własnej opinii ani siły przebicia. Nakłania Artura, aby pobił Edka albo zrzucił go ze schodów, ale sam nigdy nie zdobyłby się na taki czyn. Niepochlebnie wypowiada się o intruzie, zarzuca ma głupotę, zaniedbanie, brak manier i oszukiwanie w kartach. Gdy jednak orientuje się, że słyszy go Eugenia, kłamie że zachwalał autentyczność Edka. Eugeniusz ukrywa swoje prawdziwe opinie, aby pozostawać w zgodzie ze wszystkimi i nie narażać się na ich gniew.

Eugeniusz zachowuje się niczym chorągiewka. Zawsze dostosowuje się do sytuacji, nie dlatego, że mu odpowiada, ale żeby zachować spokój i bezpieczeństwo. Eugeniusz potrafi być zdecydowany, wyłącznie gdy ma przy sobie Artura. Chłopak daje mu poczucie siły, jest przekonany, że w jego towarzystwie, Edek nie może mu zagrozić. Staruszek dostaje od Artura rewolwer i ma pełnić rolę strażnika. Nie reaguje na nawoływania siostry, która wypomina mu wiek i nakazuje odłożenie broni. Pierwszy raz ma odwagę powiedzieć, co tak naprawdę myśli. Oświadcza, że nie akceptuje panującego w domu chaosu. Deklaruje, że stary porządek zostanie przywrócony, choćby siłą.

Momentami Eugeniusz wydaje się bardziej zaangażowany niż Artur. Podkreśla, że nie mogą się cofnąć, muszą doprowadzić rewolucję do końca. Zaręczyny Artura i Ali wywołują jego euforię, przedwcześnie ogłasza zwycięstwo, którego zwiastunem jest zapięcie koszuli przez Stomila. Ustawia rodzinę do zdjęcia, chociaż aparat nie działa i fotografia nigdy nie zostanie zrobiona. Eugeniusz stanowi przykład ślepego podążania za tradycją i pielęgnowania dawnych form, nawet jeśli nie mają one sensu. Pierwsze sukcesy dają staruszkowi pewność siebie, której zawsze mu brakowało. Uważa, że domownicy mogą mieć własne zdanie, o ile jest zgodne z opinią Artura. Zmusza Stomila do założenia starego gorsetu, który jest pamiątką rodzinną. Eugeniusz wydaje się zdecydowany i zaangażowany w przywracanie dawnego porządku.

Staruszek protestuje, gdy Artur zmienia zdanie i stwierdza, że ślub nie ma sensu. Chłopak nazywa wuja „spróchniałą protezą”, Eugeniusz chce naśladować dawne zwyczaje bez głębszej refleksji, wyłącznie zachowując pozory. Wuj oskarża studenta o zdradę, ma nadzieję, że ten zmieni zdanie, założy rodzinę, a cały świat wróci do normy. Eugeniusz myśli w schematyczny sposób, proponuje wprowadzenie idei, które powstały przed wiekami.

Gdy Artur straszy go śmiercią, staruszek natychmiast staje po stronie Edka. W jednej chwili porzuca wszystkie wyznawane przez siebie wartości, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Eugeniusz nie zamierza buntować się przeciwko brutalnej władzy Edka. W głębi duszy nim gardzi, ale to ukrywa. Jego słabość oddaje tytułowe tango, które tańczy z Edkiem. To intruz prowadzi Eugeniusza, pokazując swoją dominację. Staruszek reprezentuje polską inteligencję, która nie miała odwagi wprost przeciwstawić się komunistycznej władzy. Wybiera milczącą niezgodę, zamiast głośnego protestu.


Przeczytaj także: Edek - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.