Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Ala to kuzynka Artura. Artur małżeństwo z nią postrzega jako możliwość przywrócenia dawnych norm, przez jej romans z Edkiem bohater przechodzi jednak załamanie i zostaje zamordowany.

Charakterystyka Ali

Ala jest młodą dziewczyną, ma osiemnaście lat. Ma długie, proste włosy i wyróżnia się urodą. Pojawia się niespodziewanie, wyskakuje z legowiska, znajdującego się w salonie domu Stomila i Eleonory. Ma na sobie długą, nieprzezroczystą koszulę, pełną zakładek i falbanek, która przypomina bardziej sukienkę, niż piżamę. W trzecim akcie zmienia ją na suknię ślubną i welon.

Pierwszym pomysłem Artura na przywrócenie dawnego ładu w domu jest forma, czyli tradycyjny ślub. Student oświadcza się więc swojej kuzynce. Ala jest niezdecydowana, prosi o czas na zastanowienie się. Dopiero pod naciskiem Artura, dziewczyna zgadza się na ślub. Mimo fascynacji stylem życia krewnych, marzy o romantycznej miłości. Obawia się, że Artur chce ją poślubić tylko dla zasad, a nie z powodu prawdziwego uczucia. Z drugiej strony, uważa ślub za niepotrzebne formalności. Postawa Ali jest pełna sprzeczności, co może wynikać z jej młodego wieku i niedojrzałości. Dziewczyna została wychowana przez ludzi pozbawionych zasad, dlatego nie miała możliwości wykształcenia stabilnego systemu wartości. Czuje się zagubiona i nie potrafi zrozumieć stanowczego, zdecydowanego Artura.

Dziewczyna wydaje się naśladować Eleonorę, swoją ciotkę. Podziwia wyzwolenie krewnej i jej swobodę w kontaktach z mężczyznami. Dziewczyna zdradza Artura z Edkiem, chociaż nie czuje do niego wielkiego pociągu. Sugeruje się słowami Eleonory, która ma romans z Edkiem, ponieważ podziwia jego prostotę i brutalność.

Ala chętnie kokietuje mężczyzn i schlebia jej ich zainteresowanie. Chwali się Arturowi, że jego ojciec dwa razy ją uszczypnął. Ala próbuje skusić także kuzyna, odważnie prezentuje przed nim swoje ciało. Jest przyzwyczajona do bezpośrednich zalotów innych mężczyzn, dlatego tego samego spodziewa się po Arturze. Wydaje się, że chce go sprowokować i sprawić, że chłopak złamie swoje żelazne zasady. Kiedy jednak Artur chce ją pocałować, odpycha go. Świadczy to o jej niezdecydowaniu i niedojrzałości.

Mimo młodego wieku, Ala potrafi droczyć się z mężczyznami. Chce zainteresowania, aby poczuć się atrakcyjna, a potem móc odrzucić zaloty. Eleonora wyznaje jej jednak, że nie jest szczęśliwa, chciałaby żeby Stomil był o nią zazdrosny. Być może pod wpływem tych słów, Ala postanawia poślubić Artura, mężczyznę z zasadami. Jej postawa jest pełna sprzeczności. Z jednej strony podziwia świat pozbawiony dawnych norm i tradycji, a z drugiej ma nadzieję, że oświadczyny Artura są szczere, a ten darzy ją prawdziwą miłością.

Artur dostrzega w Ali swoją bratnią duszę, chce wierzyć, że różni się od reszty rodziny. Okazuje się jednak, że nie ma racji. Ala jest młoda i naiwna, imponuje jej swobodny styl życia krewnych. Daje się porwać wolności, promowanej przez Stomila i Eleonorę. Zdradza Artura i doprowadza do jego ostatecznego upadku. Chłopak załamuje się na wieść o romansie dziewczyny z Edkiem.

Ala okazuje się tak samo zdemoralizowana, jak reszta rodziny. Zdradza narzeczonego kilka godzin po oświadczynach. Nie rozumie zasad, które chce przywrócić Artur, nudzą ją jego filozoficzne wywody. Z jednej strony, razi ją brutalność mężczyzn i ich brak szacunku dla kobiet, a z drugiej - nie potrafi zrezygnować z całkowitej wolności. Artur przekonuje Alę do swojego pomysłu, opowiadając że mężczyźni będą przynosić kobietom kwiaty i czekać na ich przychylność. Dziewczyna ulega tej wizji, podobają jej się też romantyczne oświadczyny. W swoich decyzjach kieruje się jednak emocjami, a nie głębszymi przemyśleniami. Przy pierwszej nadarzającej się okazji, Ala łamie wszystkie zasady, które wcześniej zdawała się popierać.

Ala jest typową przedstawicielką pokolenia, wychowywanego przez rodziców pozbawionych norm i konwenansów. Trudno posądzać ją o złą wolę, nastolatka naśladuje to, co obserwuje od dziecka. W świecie, w którym nawet staruszkom zależy wyłącznie na grze w karty, młodzi ludzie nie mają od kogo uczyć się o historii i tradycji. W głębi duszy Ala pozostaje jednak młodą dziewczyną, pragnącą miłości. Wzrusza się, gdy umierający Artur wyznaje jej miłość. Ali brakuje autorytetu i punktu oparcia, na którym mogłaby stworzyć własny system wartości.


Przeczytaj także: Eugeniusz - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.