Dziady kowieńsko-wileńskie, a więc także część IV utworu można traktować jako kolejne wystąpienie poety (po Balladach i romansach) w sporze ideologicznym klasyków i romantyków, tym razem wyrażone w formie dramatu.
Do czasów Mickiewicza polski dramat „wysoki” zdominowany był tematycznie i ideowo przez historię. Tradycja klasycystyczna nakazywała sięganie do antyku lub do dziejów Polski i bujnie rozwijała się pod piórem takich pisarzy jak Franciszek Wężyk, Ludwik Kropiński czy Alojzy Feliński, służąc podtrzymywaniu i mobilizowaniu uczuć patriotycznych po upadku niepodległości. Tematem Dziadów – na przekór utrwalonym dotąd wzorcom – staje się szeroko pojęta współczesność z charakterystycznymi problemami i ideami.
Ponadto Dziady kowieńsko-wileńskie poszerzają perspektywę widzenia świata i człowieka – z jednej strony dzięki fantastyce i transcendencji, a z drugiej poprzez skupienie się na indywidualnej egzystencji. Dziady stają się także nową na naszym gruncie realizacją poetyki romantycznej na płaszczyźnie dramatu. W zakresie kompozycji wyraża się to nieregularnym wierszem, który tworzy zmienny rytm, niekiedy chaotycznym tokiem składniowym, powtórzeniami, skrótami, elipsami i wypowiedziami nacechowanymi emocjonalnie.
Drugą część Dziadów poprzedza motto zaczerpnięte z Hamleta Szekspira: Są dziwy na niebie i na ziemi, o których ani nie śniło się waszym filozofom. Mickiewicz (jak i inni romantycy) bardzo cenił autora Makbeta. To właśnie w twórczości Szekspira znajdują się źródła dramatu romantycznego takie jak zerwanie z zasadą trzech klasycznych jedności obowiązujących dramat klasyczny, fantastyka, przenikanie się świata ziemskiego i pozaziemskiego, ludowość, irracjonalizm, pogłębione psychologicznie kreacje postaci, które eksponują gwałtowne namiętności.
Dziady część IV zachowują wprawdzie klasyczną zasadę trzech jedności: czasu, miejsca i akcji, ograniczają także liczbę bohaterów na scenie. To jednak jedyne wyznaczniki, które wiążą je z dramatem klasycystycznym. Czwarta część Dziadów jest dramatem romantycznym, który programowo łamie utrwalone dotychczas reguły. Świadczą o tym następujące cechy:
Oprócz tego w części IV Dziadów można dopatrzyć się związków z dramą rodzinną (ojciec, dzieci, realistyczny opis wnętrza domu) oraz dramą grozy (atmosfera tajemniczości, duchy, fantastyka).
Aktualizacja: 2022-08-11 20:23:57.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.