Motyw balu/zabawy w literaturze – konteksty z różnych epok

Autor: Piotr Kostrzewski. Ostatnia aktualizacja: 2025-04-03 12:56:43
Zielona tablica z napisem "Motyw balu"

Potrzeba rozrywki jest dla człowieka tak samo pierwotna, jak potrzeba pracy. Kojarzona głównie z wesołością, a nawet rozwiązłością, była również elementem szeroko pojętej kultury. Szczególnie bale oraz uczty, organizowane początkowo dla elit. Nie powinno więc dziwić, że ten kulturowy aspekt zabawy znalazł swoje odzwierciedlenie w literaturze.

Spis treści

Motyw balu/zabawy – znaczenie

Zabawa ma na celu rozrywkę, odpoczynek, a czasami również uczczenie ważnej osoby lub wydarzenia. Z punktu widzenia kultury jest więc aktywnością ważną. Jednak zabawa zabawie nierówna. Istnieje bowiem w formie wysublimowanej oraz rozpasanej, wręcz barbarzyńskiej.

W literaturze szczególną zabawą jest bal. Wywodzi się on ze starej tradycji wydarzeń kulturalnych dla wyższych sfer. Kojarzy się z tańcem ubranych w piękne kreacje par i nastrojową muzyką. Jego motyw zawiera wiele bajek, choćby opowieść o Kopciuszku. Jednak bal również może przybrać wręcz piekielny charakter. Szczególnie jeżeli gospodarzem okaże się sam diabeł.

Interpretacja motywu balu/zabawy może być różna. Czasami odzwierciedla ludzkie życie, które Maryla Rodowicz określiła „balem nad bale”. Innym razem stanowi odbicie moralnego stanu społeczeństwa, roli człowieka w świecie. Słowem — ile utworów, tyle spojrzeń na motyw balu.

Motyw balu/zabawy w literaturze różnych epok

Biblia

Zabawa była istotnym elementem życia ludzi Bliskiego Wschodu. Znalazło to odzwierciedlenie w wielu miejscach Biblii. Choćby pieśń kobiet izraelskich pod przewodnictwem Miriam (siostry Mojżesza), tańczące z radości na widok pokonanych przez Boga Egipcjan. W Nowym Testamencie najsłynniejszą zabawą jest wesele w Kanie Galilejskiej. To podczas niego Jezus zamienił wodę w wino, na znak swoich późniejszych cudów. Chrystus porównywał też uczty oraz wesela do Królestwa Bożego. Wejście do domu weselnego oznaczało zbawienie. Wyrzucenie za jego drzwi to odrzucenie Boga i potępienie. 

Uczta – Platon

Jeden z najsłynniejszych dialogów Platona opowiada historię uczty w domu tragediopisarza Agatona, na której spotkali się Fajdros, Pauzaniasz, Eryksimachos, Arystofanes, Sokrates i Alkibiades. Pod pretekstem wygłoszenie mowy pochwalnej dla boga Erosa, mężczyźni podejmują filozoficzną dyskusję o naturze miłości. Uczta ukazana w dialogu Platona jest odzwierciedleniem „sympozjonu” - Greckiej tradycji biesiady połączonej z rozmową. Podczas takiej uczty, zaproszeni goście najpierw pili wino ze specjalnych naczyń, a potem dyskutowali w akompaniamencie muzyki. Sympozjony były niezwykle istotne dla kultury starożytnych Greków. Pozwalały na zacieśnianie więzi społecznych, a elicie intelektualnej na spotkania w celu wymiany poglądów.

Wielki Testament – François Villon

François Villon, w przeciwieństwie do innych autor średniowiecznych, nie gloryfikuje spokojnego i zgodnego z chrześcijańską moralnością życia. Jego bohater to bezdomny birbant — karczemny hulaka, żyjący w drodze i wiecznie wdający się w kłopoty. Takie życie przepełnione jest licznymi zabawami, kobietami oraz alkoholem. Villon w sposób niezwykle obrazowy ukazuje rozrywki ludzi średniowiecza, szczególnie tych z niższych sfer. 

Romeo i Julia – William Szekspir 

Pierwsze spotkanie pary najsłynniejszych kochanków następuje podczas balu, zorganizowanego przez rodzinę Kapuletów. Najlepszy przyjaciel Romea, Merkucjo, namawia go do wśliźnięcia się na zabawę zaprzysiężonych wrogów jego rodziny. Kpiąc z niebezpieczeństwa, młodzieńcy udają się na bal. Tam, wbrew rodzinnej vendetcie, między młodymi rodzi się miłość. Bal jest w utworze wydarzeniem kulturalnym, dzięki któremu bogata rodzina może wyróżnić się na tle innych mieszkańców. Zarazem stanowi możliwość spotkania młodych ludzi i zawiązania nowych znajomości. Czasami niefortunnych, jak widać w przypadku tytułowych bohaterów.

Pijaństwo – Ignacy Krasicki

Utwór opowiada historię pewnego szlachcica, który skarży się koledze na skutki nadużywania alkoholu. Problemy bohatera „Pijaństwa” zaczęły się od imienin jego żony, podczas których wypił za dużo z kolegami. Następnego dnia, aby poprawić swoje samopoczucie, znowu zażył alkohol. Po raz kolejny odwiedzili go sąsiedzi, a ich wizyta szybko przerodziła się w większe przyjęcie. W jego trakcie pito coraz więcej, aż między upojonymi gośćmi doszło do szarpaniny. Szlachcic skończył z kacem i rozbitą głową. Utwór Krasickiego parodiuje współczesne autorowi rozrywki szlachty. XVII wiek to okres upadku obyczajów w Rzeczpospolitej. Sarmaci oddawali się wtedy nieskrępowanemu pijaństwu, które Krasicki starał się napiętnować swoim utworem. Postępował tym samym w myśl oświeceniowej zasady: „ucząc bawić, bawiąc uczyć”.

Dziady cz. III – Adam Mickiewicz

W scenie VIII „Dziadów” opisany jest bal, który urządza w Wilnie Senator Nowosilcow. Rosjanin znany był ze swojego zamiłowania do dobrej zabawy, szczególnie zachodnich tańców. Jednak to wydarzenie kulturalne spotyka się wśród patriotycznie nastawionej młodzieży z niechęcią. Zmuszeni do uczestnictwa, cicho wspominają okrucieństwa Nowosilcowa. Wśród nich są niedawne aresztowania i wywózki członków Filaretów i Filomatów. Młodym trudno jest utrzymać pozory, wielu myśli nawet o zamordowaniu Nowosilcowa. Zabawę u Senatora przerywa nagłe wtargnięcie Pani Rollison, której syn skoczył z okna w wyniku brutalnych przesłuchań. W szale atakuje Senatora. Niespodziewanie z nieba uderza pojedynczy piorun. Wpada do komnat jednego z dwóch współpracowników Nowosilcowa — Senatora. Tam zabija go na miejscu. Scena balu wyraża groteskowość czasów, w których przyszło żyć Mickiewiczowi. Młodzież zmuszona jest stawić się na zabawie organizowanej przez człowieka, który odpowiedzialny jest za wywózki ich rówieśników. Podczas gdy patrioci cierpią, ich oprawcy bawią się w najlepsze.

Quo vadis – Henryk Sienkiewicz

Pośród alkoholu, pięknych kobiet i kwiatów goście cesarza Nerona oddają się nieskrępowanej dekadencji. Tyran zaplanował dla patrycjuszy wiele atrakcji, podczas których członkowie rzymskiej elity wykazują się kompletnym brakiem zahamowań. W pewnym momencie upojony winem Marek Winicjusz próbuje nawet siłą posiąść niewolnicę Lidię, którą kocha. Przerażona chrześcijanka ucieka, a ledwo stojący na nogach żołnierz nie jest w stanie jej dogonić. Uczta zorganizowana przez Nerona jest sceną ukazującą rozpasanie i upadek Cesarstwa Rzymskiego. 

Wesele – Stanisław Wyspiański

Podczas wesela odbywającego się w bronowickiej chacie, spotykają się przedstawiciele dwóch stanów — chłopów i inteligencji. Mimo iż na pierwszy rzut oka wszyscy dobrze się bawią, na wierzch szybko wychodzi niezrozumienie między dwoma grupami. Kiedy między gośćmi pojawiają się tajemnicze widma (Osoby Dramatu), do głosu zaczynają dochodzić skrywane urazy i wypierane emocje. Wśród oparów alkoholu, głośnej muzyki i wirujących w tańcu par atmosfera przybiera coraz bardziej oniryczny charakter.

Bal w Operze – Julian Tuwim

Utwór jest kąśliwą satyrą na polskie społeczeństwo dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem sanacji. Tytułowy bal stanowi hiperbolę upadku społeczeństwa II Rzeczpospolitej. Autor z rozmysłem nawiązuje w jego wyglądzie do rozpasania starożytnego Babilonu. Orgia obżarstwa i rozpusty jest tak niewyobrażalna, że jej uczestnicy nie zauważają końca czasów. Nim ktokolwiek się zorientuje, wszyscy zostają wciągnięci do piekła.

Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow

Raz do roku Woland urządza ogromny bal, zwany „Balem stu królów”. Tradycja wymaga, aby uroczystość miała gospodynię o imieniu Małgorzata. W zamian za swoją pomoc w uwolnieniu Mistrza Wolant chce obdarzyć główną bohaterkę tym zaszczytem. Małgorzata zostaje więc gospodynią balu u szatana, co okazuje się zadaniem nieomal heroicznym — musi doglądać piekielnych gości i godnie reprezentować Wolanda podczas wielogodzinnej uroczystości. Bal u szatana jest ewidentnym nawiązaniem do sceny Nocy Walpurgii z „Fausta” Goethego. 

Inne przykłady motywu balu/zabawy w literaturze

  • Mitologia – polegli wojownicy nordyccy mieli zapewnioną ucztę w Walhalli u boku boga Odyna. Roztańczony korowód satyrów i bachantek zawsze towarzyszył grecko-trackiemu bogu wina Dionizosowi.
  • Opowieści kanterberyjskie – w wielu historiach pielgrzymów pojawia się motyw wiejskiej zabawy. W opowieściach opisujących życie rycerskie uczta pojawia się jako stały element kultury dworskiej.
  • „Dekameron”Giovanni Boccaccio – pośród 100 opowiedzianych w utworze historii, wiele porusza temat zabawy. Uczty były dla wyższych warstw schyłkowego średniowiecza i początku renesansu ważnym elementem kultury.
  • „Pamiętniki” Jan Chryzostom Pasek – Autor opisuje przyjazd rodziny swojej żony, pokazując przy tym sarmackie obyczaje. Ugościł krewnych, urządzając suto nakrapiane spotkanie. Skończyło się ono bijatyką, podczas której mocno poturbował kilku gości.
  • „Żona modna” Ignacy Krasicki – poczciwy włościanin Piotr sprowadza sobie z miasta żonę. Gustująca w przepychu i zachodnich trendach kobieta urządza bal w dworku męża. Podczas zabawy część włości ulega spaleniu. Kobieta cieszy się widowiskiem, podczas gdy Piotr rozpacza.
  • „Faust” Johann Wolfgang von Goethe – w górach Harcu Faust i Mefistofeles uczestniczą w Nocy Walpurgii. Wiedźmy, czarownicy oraz fantastyczne istoty zbierają się na niedostępnym szczycie, by świętować magiczny czas.
  • „Kopciuszek” Charles Perrault – chcąc wybrać ukochaną, książę organizuje kolejne bale i zaprasza na nie piękne dziewczęta. Choć przybywa wiele młodych dam, jego uwagę przykuwa tylko jedna. Tajemnicza piękność to uboga sierota Kopciuszek, przemieniona przez dobrą wróżkę.
  • „Maska Śmierci Szkarłatnej” Edgar Allan Poe – książę Prospero zamyka się w opactwie, chcąc uniknąć śmiertelnej zarazy. Wraz z towarzyszami urządza bal, na który zjawia się tajemnicza postać w szkarłatnej masce. To personifikacja zarazy, która przybywa po arystokratów.
  • „Krzyżacy” Henryk Sienkiewicz – zakonnicy urządzają w Malborku wielką ucztę, chcąc zrobić wrażenie na królu Jagielle i jego świcie. Rozpasanie krzyżackiej zabawy wprawia Polaków w konsternację, zaprzeczając przy tym ich zakonnym ślubom.
  • „Chłopi” Władysław Reymont – podczas hucznego wesela Jagny i Boryny bawi się cała wieś. Tymczasem w stodole umiera parobek Jasiek, postrzelony w nogę. Jego bolesna i samotna śmierć zostaje zagłuszona przez huk wesela.
  • „Nowy wspaniały świat” Aldous Huxley – dla ludzi przyszłości, życie to nieustająca przyjemność. Ich czas wypełnia jedynie praca i zabawa. Rząd ciągle tworzy nowe sposoby rozrywki. Gdy przychodzi choćby cień smutku, ludzie zażywają tłumiący negatywne emocje narkotyk somę.
  • „Walc” Czesław Miłosz – w powstałym po drugiej wojnie światowej wierszu poeta nawiązuje do tzw. „Belle Époque” (Pięknej epoki), czyli okresu poprzedzającego I wojnę światową. Ten świat wykwintnych bali, na których elity tańczyły walca, spłonął w ogniach straszliwego konfliktu. Tak samo, jak świat młodości autora.


Czytaj dalej: Motyw tęsknoty w literaturze - konteksty z różnych epok