„Ogniwa” to opowiadanie Elizy Orzeszkowej po raz pierwszy wydane w tomie „Melancholicy w 1896 roku. To krótka historia spotkania dwóch mężczyzn, choć w tle fabuły pojawiają się także inne postaci.
Spis treści
Hrabia Ksawery jest jednym z głównych bohaterów powieści; jest starszym mężczyzną, który mimo dostatniego życia, czuje się osamotniony. Żyje z córką i jej rodziną, ale nie potrafi odnaleźć się w tym otoczeniu, gdyż jego życie, nie daje mu poczucia prawdziwej bliskości z ludźmi. Przy spotkaniu z Berkiem wspomina swoją matkę. Posiada zegarek, który towarzyszył mu w czasie jej śmierci i odliczał ostatnie sekundy jej życia. Zegarek staje się dla niego symbolem przemijania i łącznikiem z utraconą przeszłością. Choć żyje w dobrobycie, jego serce tęskni za minionymi latami. Hrabia ma także ma poczucie winy, gdyż wiele z jego relacji z bliskimi zostało zaniedbanych, a jego życie obrosło w puste formy.
Berek jest zegarmistrzem pochodzenia żydowskiego, który reprezentuje niższą warstwę społeczną. W przeciwieństwie do hrabiego Ksawerego, żyje skromnie, ale otoczony rodziną i prostymi wartościami. Choć jego życie nie jest obfite w luksusy, Berek czuje się spełniony, zajmując się wnuczką. Jest to postać, która mimo biedy nie cierpi z powodu niedostatku. Berek, podobnie jak hrabia, ma swoje wspomnienia, które wpłynęły na jego tożsamość. Jego opowieść o zegarze z kukułką, który początkowo kupił z zamiarem sprzedaży, staje się istotnym momentem w opowiadaniu. Zegar ten stał się symbolem radości i szczęścia w jego rodzinie, zwłaszcza kiedy jego syn Mosze, smutny i przygnębiony, zaczął się cieszyć z jego dźwięku. Dla Berka zegar był z nim nawet w trudnych chwilach, takich jak wyjazd ukochanej córki Małki do Ameryki. Berek, mimo swojej skromności, jest postacią ciepłą, pełną wewnętrznej mądrości, a jego życie opiera się na wartościach takich jak rodzina, tradycja i ciągłość pokoleń.
Małka, wyjeżdżając do Ameryki, zostawia ojca. Dla Berka jej wyjazd to jeden z ważniejszych momentów w życiu. Małka, mimo że odległa, pozostaje bliska sercu swego ojca, a ich sporadyczny kontakt listowny nie zmienia faktu, że jest to relacja pełna miłości.
Mosze, syn Berka, choć nie jest postacią główną, ma swoje miejsce w historii. Smucąc się, odzyskuje radość dzięki temu zegarowi, co pokazuje siłę prostych przedmiotów w procesie ludzkiego uzdrowienia emocjonalnego.
Aktualizacja: 2025-02-25 09:05:03.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.