A B C – czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Aleksandra Sędłakowska.

Czas i miejsce akcji noweli Elizy Orzeszkowej „A…B…C…” są kluczowe dla zrozumienia kontekstu społecznego i politycznego, w jakim toczy się fabuła. 

Spis treści

A…B…C… – czas akcji

Historia „A…B…C…” rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku, w okresie zaborów, kiedy Polska była podzielona między trzy państwa zaborcze: Rosję, Prusy i Austrię. Akcja noweli ma miejsce w zaborze rosyjskim, co ma szczególne znaczenie dla fabuły, ponieważ system rosyjski narzucał surowe ograniczenia, także w kwestii edukacji. W tym okresie Polacy musieli zmagać się z wieloma trudnościami wynikającymi z represyjnych polityk zaborców, a jedną z takich polityk była rusyfikacja, która zakazywała używania języka polskiego w szkołach i prowadzenia nauczania w ojczystym języku. Joanna Lipska zostaje oskarżona o nielegalne prowadzenie nauczania w języku polskim, co staje się istotnym momentem w fabule i stanowi symbol walki z systemem zaborczym. Zatem czas akcji, druga połowa XIX wieku, jest ściśle związany z realiami politycznymi, społecznymi i edukacyjnymi zajętej zaborami Polski, które miały ogromny wpływ na życie bohaterów.

A…B…C… – miejsce akcji

Akcja powieści ma miejsce w jednym z polskich miast, które nie zostało bezpośrednio nazwane. Miasto to jest miejscem codziennych trudności i ubóstwa, co widać w opisach życia Joanny Lipskiej, która mieszka w skromnym, ciasnym mieszkaniu na poddaszu. Jako młoda, uboga kobieta, nie uczestniczy w życiu towarzyskim ani nie korzysta z prestiżu, jaki mogłoby oferować większe miasto. Miasto, w którym rozgrywają się wydarzenia, pełne jest biednych dzielnic, a bohaterka skupia się na codziennych obowiązkach, by zapewnić sobie i rodzinie przetrwanie. Przestrzeń miejska jest więc przestrzenią kontrastów – z jednej strony ubóstwo i bieda, z drugiej zaś władza i system opresyjny reprezentowane przez gmach sądowy, który Joanna codziennie mija. Gmach sądowy, będący w trakcie rozbudowy, jest symbolem władzy, porządku i kontroli systemu zaborczego. W momencie, gdy Joanna zostaje oskarżona o nielegalne nauczanie w języku polskim, sąd staje się miejscem dramatu.


Przeczytaj także: Legenda o Janie i Cecylii - streszczenie

Aktualizacja: 2025-02-24 21:55:45.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.