Folwark zwierzęcy – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

George Orwell jest znany między innymi jako autor powieści zatytułowanej „Folwark zwierzęcy”, wydanej po raz pierwszy w roku 1945. Opowiada ona historię zwierząt, które pewnego dnia postanowiły odzyskać wolność i przejęły folwark, na którym żyły, przeganiając z niego właściciela, pana Jonesa. Przedstawiono ich próby stworzenia nowej rzeczywistości i stopniowe wprowadzenie dyktatury przez świnię o imieniu Napoleon. Dzieło Orwella to w istocie studium powstawania totalitarnych reżimów, a bohaterowie mają swoje inspiracje w prawdziwych postaciach historycznych.

Spis treści

Zwierzęcy bohaterowie powieści

Napoleon 

Dyktator folwarku, świnia rasy berkshire o bardzo groźnym, zdziczałym wyglądzie. Ma silny charakter i wykorzystuje go do przejęcia władzy, kiedy już zwierzęta zdobywają folwark. Nie był najlepszym mówcą, ale znano go z niezwykłej determinacji. Jego oponentem jest Snowball. Napoleon wykorzystuje wszystkich do swoich celów, na przykład zamyka na strychu szczenięta i tresuje je, by mu służyły. Głosi populistyczne hasła przeciw praktycznym pomysłom Snowballa i ostatecznie doprowadza do jego wygnania. Największą wartość widzi w indoktrynacji najmłodszych, aby wychować je pod swoje dyktando. Lepiej niż jego opozycjoniści potrafi dobierać sobie stronników, miał także za sobą niebezpieczne psy. W końcu tworzy też komitet świń, po czym odbiera innym zwierzętom prawo głosu. Jest bezlitosny i bez wahania skazuje swoich przeciwników na śmierć. Szybko zaprowadza na folwarku tyranię i zaczyna zachowywać się jak człowiek. Jego pierwowzór to Józef Stalin.

Snowball 

Polityczny przeciwnik Napoleona, knur o wielu praktycznych i ciekawych pomysłach. Bardziej ruchliwy, wygadany i bystrzejszy, ale nie potrafi przebić się z taką mocą jak jego przeciwnik. Jest on jednym z twórców animalizmu, opracowuje jego zasady. Snowball dużo czyta i zgłębia się też w materiałach historycznych, takich jak pisma Juliusza Cezara, co wykorzystuje potem do opracowywania strategii do kolejnych działań, na przykład takich jak bitwy. Uważał, że jeśli trzeba, to każde zwierzę powinno móc oddać życie za folwark. Obmyśla wiele praktycznych wynalazków, które mogą polepszyć życie codziennie zwierząt. Niestety staje się przeciwnikiem Napoleona, który zmusza go do opuszczenia folwarku, a potem przypisuje sobie jego pomysły. Jego pierwowzorem jest Lew Trocki.

Major 

Knur rasy yorkshire (angielska średnia biała), zwycięzca wielu konkursów (brał w nich udział jako „Piękność z Willingdon”), sędziwa świnia. To także duchowy ojciec rewolucji, wzywał do niej, jednak sam niestety nie dożył jej rozpoczęcia. Ma filozoficzne podejście do życia i dzieli się z innymi zwierzętami swoimi poglądami. Jego pierwowzorem mógł być Karol Marks. Major przekazuje innym wizję świata, w której zwierzęta nie są zniewolone przez człowieka, co prowadzi do wybuchu rewolucji.

Boxer 

Ogromny, pracowity koń, szczery i bezkrytyczny wyznawca teorii animalizmu, który poświęca się dla wszystkich. Boxer nigdy nie narzeka i wykonuje wszystkie obowiązki, które zrzuca na niego Napoleon, co niekiedy prowadzi do różnych tragedii i zbrodni, jakich się nieświadomie dopuszcza. Gdy nie może już pracować, dyktator bezwzględnie wysyła go do ubojni za skrzynkę whisky.

Squealer 

Grube prosię o okrągłych policzkach, posłannik na usługach Napoleona. Mała, tłusta (choć ruchliwa) i krzykliwa świnia o wątpliwej moralności. To doskonały mówca, który z łatwością manipuluje innymi zwierzętami.

Mollie 

Młoda i próżna klacz, niezbyt sprytna, przeważnie zadająca niemądre pytania, jednak pozostająca sceptyczną w stosunku do idei powstania. Kocha cukier i wstążki. Nie podoba jej się nowa rzeczywistość, bo nie chce pracować. Ostatecznie ucieka z folwarku.

Clover 

Klacz, która jest matką wszystkich źrebiąt. Zna alfabet, ale nie składa wyrazów. Pragnie ocalić Boxera, ale jej się to nie udaje.

Benjamin 

Osioł i przyjaciel Boxera. Umie czytać, ale tego nie robi. Rewolucja go nie zmienia, ale wzburza go wywiezienie Boxera do ubojni. Pomaga Clover odczytać przykazania na ścianie stodoły.

Mojżesz 

Oswojony kruk, który znika po rewolucji. Wraca jednak i snuje wizje lepszego życia w innej krainie, do której idzie się po śmierci. Świnie traktują go dobrze.

Owce 

Niezbyt mądre stworzenia, bywają nagradzane, jeśli przysłużą się rewolucji. Nie są w stanie nauczyć się przykazań. Potem Napoleon wykorzystuje je jako tubę propagandową do szerzenia swoich przekonań.

Ludzcy bohaterowie powieści

Pan Jones 

Właściciel folwarku. To człowiek mający problemy z alkoholem, gospodarz zmagający się z licznymi procesami sądowymi. Wielokrotnie próbuje odzyskać swój folwark po Bitwie pod Oborą, nie udaje mu się to.

Pilkington 

Właściciel zaniedbanego gospodarstwa sąsiadującego z folwarkiem. Jest skłócony z innym gospodarzem, Frederickiem, który wysadza młyn.

Whypmer 

Przebiegły adwokat z Willingdon. Pomaga Napoleonowi w handlu z innymi gospodarzami. Knur oszukuje go i przekazuje mu worki pełne piasku zamiast obiecanego ziarna.


Przeczytaj także: Folwark zwierzęcy – problematyka

Aktualizacja: 2025-01-31 11:35:12.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.