Major – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Folwark zwierzęcy” to an­ty­uto­pij­na po­wieść au­tor­stwa George’a Orwella, któ­ra przed­sta­wia hi­sto­rię zwie­rząt przej­mu­ją­cych wła­dzę nad fol­war­kiem pana Jo­ne­sa. Za­czy­na­ją nim rzą­dzić sa­mo­dziel­nie. Ro­bią to pod wpły­wem re­wo­lu­cyj­nej my­śli jed­ne­go z knu­rów i pró­bu­ją zmie­nić świat, w któ­rym do tej pory żyły. Or­well w ten spo­sób ob­na­żał sła­bo­ści i wady sys­te­mów to­ta­li­tar­nych, ta­kich jak mię­dzy in­ny­mi sta­li­nizm. Jed­ną z naj­waż­niej­szych po­sta­ci w po­wie­ści jest bez wąt­pie­nia Ma­jor, sta­ry knur, du­cho­wy oj­ciec re­wo­lu­cji na fol­war­ku.

Charakterystyka Majora

Ma­jor to starszy knur rasy yorkshire, zna­ny rów­nież jako Piękniś z Willingdon. Jego za­awan­so­wa­ny wiek – dwanaście lat – spra­wia, że cie­szy się sza­cun­kiem i po­wa­ża­niem wśród zwie­rząt na fol­war­ku. Dzię­ki swo­je­mu do­świad­cze­niu i mą­dro­ści Ma­jor sta­je się autorytetem, któ­ry dzie­li się swo­imi po­glą­da­mi i pró­bu­je uświa­do­mić zwie­rzę­tom ich trud­ną sy­tu­ację. Uwa­ża, że lu­dzie są oprawcami, któ­rzy wy­ko­rzy­stu­ją zwie­rzę­ta, zmu­sza­jąc je do cięż­kiej pra­cy w fa­tal­nych wa­run­kach. We­dług nie­go człowiek jest największym wrogiem zwierząt, dla­te­go je­dy­nym spo­so­bem na wy­zwo­le­nie jest re­wo­lu­cja, któ­ra po­zwo­li stwo­rzyć nowy, spra­wie­dli­wy świat, gdzie zwie­rzę­ta będą pra­co­wać tyl­ko na sie­bie.

Ma­jor ma­rzy o świe­cie, w któ­rym nie ma lu­dzi, a zwie­rzę­ta żyją w rów­no­ści i har­mo­nii. Wi­zję tę uka­zu­je mu sen, w któ­rym wi­dzi ide­al­ną przy­szłość dla zwie­rząt. W trak­cie swo­je­go prze­mó­wie­nia śpie­wa tak­że pieśń „Zwie­rzę­ta An­glii”, ja­kiej na­uczy­ła go mat­ka. Utwór ten póź­niej sta­je się hymnem rewolucji, in­spi­ru­jąc zwie­rzę­ta do wal­ki o swo­je pra­wa. Trzy dni po swo­jej prze­mo­wie Ma­jor umie­ra ze sta­ro­ści, ale jego idee pozostają żywe wśród mieszkańców folwarku. Po śmier­ci Ma­jo­ra Napoleon przejmuje władzę, a czasz­ka knu­ra zo­sta­je od­ko­pa­na i wy­sta­wio­na na wi­dok pu­blicz­ny jako sym­bol no­we­go po­rząd­ku. Zwie­rzę­ta od­da­ją jej cześć, ale osta­tecz­nie, gdy fol­wark zo­sta­je prze­ję­ty przez świ­nie, czaszka zostaje ponownie zakopana, co sym­bo­li­zu­je za­tra­ce­nie pier­wot­nych ide­ałów re­wo­lu­cji.

Ma­jor to nie tyl­ko mądry i szanowany wieprz, ale tak­że zdo­byw­ca wie­lu na­gród na wy­sta­wach rol­ni­czych. Jest łagodny, szlachetny i naprawdę wierzy w swoje przekonania, dla­te­go po­tra­fi po­rwać inne zwie­rzę­ta do wal­ki o lep­szą przy­szłość. To wła­śnie on uświa­da­mia im nie­spra­wie­dli­wość, któ­rej do­świad­cza­ją, oraz po­bu­dza w nich pra­gnie­nie wol­no­ści. Ma­jor peł­ni za­tem rolę wizjonera, któ­ry prze­ka­zu­je swo­je idee, ale nie ma moż­li­wo­ści ich zre­ali­zo­wa­nia w prak­ty­ce. Jego śmierć ozna­cza, że ni­g­dy nie zo­ba­czy efek­tów swo­je­go na­ucza­nia, a jego ide­ali­stycz­na wi­zja zo­sta­ła pod­da­na pró­bie rze­czy­wi­sto­ści.

Ma­jor jest postacią symboliczną, wzorowaną na Karolu Marksie i Fryderyku Engelsie, twór­cach mark­si­zmu. Po­dob­nie jak oni nie do­żył re­wo­lu­cji, ale jego idee za­po­cząt­ko­wa­ły wiel­kie zmia­ny. Jest tak­że po­rów­ny­wa­ny do Wło­dzi­mie­rza Le­ni­na, po­nie­waż jego czaszka została wystawiona na widok publiczny, po­dob­nie jak za­bal­sa­mo­wa­ne zwło­ki Le­ni­na. Jego fi­lo­zo­fia, na­zwa­na animalizmem, sta­no­wi teo­re­tycz­ny fun­da­ment re­wo­lu­cji, choć sam Ma­jor ni­g­dy nie do­świad­czył jej skut­ków.

Ma­jor ini­cju­je rewolucję, ale nie uczest­ni­czy w jej prze­bie­gu. Jest ma­rzy­cie­lem i ide­ali­stą, któ­ry pra­gnie stwo­rzyć świat wol­ny od ludz­kiej ty­ra­nii. Jego sen o sprawiedliwości i równości in­spi­ru­je zwie­rzę­ta, jed­nak rze­czy­wi­stość oka­zu­je się bar­dziej skom­pli­ko­wa­na. Jego po­stu­lat o rów­no­ści wszyst­kich zwie­rząt zo­sta­je wypaczony przez nowych przywódców, co spra­wia, że jego ide­ały zo­sta­ją znie­kształ­co­ne i wy­ko­rzy­sta­ne w ce­lach po­li­tycz­nych.


Prze­czy­taj tak­że: Folwark zwierzęcy – streszczenie

Ak­tu­ali­za­cja: 2025-02-25 18:56:03.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.