George Orwell jest znany między innymi z autorstwa antyutopijnej powieści wydanej w 1945 roku, znanej pod tytułem „Folwark zwierzęcy”. Opowiada ona historię zwierząt, które wyzwoliły się spod władzy ludzi i same zaczęły zarządzać gospodarstwem. Dzieło to jest metaforą rewolucji. Jego zadaniem było obnażenie słabości i okrucieństwa systemów totalitarnych, jakie autor obserwował na świecie w ciągu swojego życia. Jedną z najważniejszych postaci w powieści z pewnością jest towarzysz Napoleona, czyli knur noszący imię Snowball.
Snowball to najważniejszy knur ze społeczności zamieszkującej folwark pana Jonesa. Cechuje się on rozmownością, znany jest też pod mianem Chyży albo Chrumak. Jest bardzo inteligentny i cechuje się większą bystrością umysłu niż jego towarzysze, choć jednak „nie posiadał, jak sądzono, tak silnego charakteru jak tamten (Napoleon)”. To wszystko sprawia, że staje na czele rewolucji i walczy bohatersko w bitwie pod Oborą. Był jednym z tych, którzy ustalili „Siedem Przykazań Animalizmu”.
Snowball kierował się własnym kompasem moralnym, któremu przewodziła myśl rewolucyjna i podporządkowanie „wyższym celom”. Objawiało się to tym, że nieustannie próbował zmienić los swoich towarzyszy na lepsze, jednak robił to niekiedy manipulując społeczeństwem zwierząt. Nie był do końca postacią negatywną, ponieważ walczył dzielnie w trakcie bitwy i był gotów na poświęcenie siebie dla innych, o czym świadczy fragment: „Snowball dał rozkaz do ataku. On sam pędził prosto na Jonesa, który na widok rozpędzonego knura podniósł dubeltówkę i wypalił. Sruciny przeorały krwawymi pręgami świński grzbiet, a jedna z owiec padła trupem. Nie przerywając biegu Snowball z całej siły uderzył w nogi Jonesa swoimi siedemdziesięcioma kilogramami żywej wagi.”
Snowball nie tylko pragnął wyzwolić się z niewoli ludzkiej, ale też sprawić, by codzienne życie zwierząt stało się godne, dlatego też to on dowodził obroną przed najściem na folwark właścicieli sąsiadujących majątków. Knur był nastawiony na ciągłe innowacje i szukanie lepszych sposobów na życie. Dlatego też zaproponował budowę wiatraka, dzięki niemu zwierzęta miałyby krócej pracować. To on również udoskonalił sposób nawożenia uprawianych pól, gdyż bez obecności ludzi pracę musiały wykonywać same zwierzęta. Działał również w kursach nauki czytania i pisania dla zwierząt, którym czytał na głos ważne rozporządzenia nowej władzy. Po usunięciu Snowballa, wiele jego pomysłów wcześniej negowanych, zostało wprowadzonych w życie.
Snowball był radykalny i nie interesowały go kompromisy. Marzył o tym, że rewolucja rozszerzy się poza ich folwark i ogarnie sobą także sąsiadujące gospodarstwa, a wszystkie zwierzęta będą znać hymn „Zwierzęta Anglii”. By to osiągnąć, Snowball dużo się edukował i szukał odpowiedzi w książkach. Uczył się między innymi z pism Juliusza Cezara, które pomogły mu w pierwszym starciu z ludźmi. Miał zatem sporą wiedzę taktyczną i potrafił z niej korzystać. Zwycięstwo i odwaga przyniosły mu też nagrody i ordery. Zdarzało mu się jednak kłamać i zmieniać rzeczywistość w zależności od jego celów, bywał cyniczny („Wojna to wojna. Dobry człowiek to martwy człowiek”). Chciał, by nowa władza prezentowała się jak najlepiej, obsesyjnie nienawidził ludzi. Pokazał to po bitwie, gdy zginął mały chłopiec. Razem z innymi świniami korzystał też z przywilejów niedostępnych dla innych zwierząt.
Charakter Snowballa okazał się słabszy niż ten Napoleona. Snowball był jednak od niego lepszy, szlachetniejszy i bardziej skupiony na faktycznej poprawie losu zwierząt. Był inteligentny i bardzo ciekawy otaczającego go świata, co przekładało się na jego doskonałe pomysły. W konfliktach szukał zawsze najlepszych dla wszystkich rozwiązań. Snowball nie był typem tyrana, co zapewne przyczyniło się do jego upadku i konfliktu z Napoleonem. Gdyby jednak on kierował folwarkiem, to być może historia potoczyłaby się inaczej.
Snowball ostatecznie został wygnany przez Napoleona. Jego zdrada została wykazana w bardzo wielu pokazowych procesach, co zakończyło się ukaraniem knura. Niektóre świnie chciały się buntować decyzji Napoleona, jednak zostały zaszczute psami. Za ten precedens nowy autokrata miał być chwalony, jako że „wziął na siebie tę odpowiedzialność” pozbycia się „zwykłego kryminalisty”. Oskarżono Snowballa o działanie na rzecz ludzi, których przecież nienawidzono. Dzięki pozbyciu się go, Napoleon miał wreszcie możliwość do wprowadzenia totalitaryzmu i związanego z nim terroru w gospodarstwie. Snowball dążył do rozszerzenia rewolucji poza folwark i marzył o równości wszystkich zwierząt. Dzięki swojej wiedzy wojskowej odniósł zwycięstwo w bitwie, co przyniosło mu uznanie. Jednak mimo pozytywnych cech, zdarzało mu się kłamać i korzystać z przywilejów, co podważało jego wizerunek. Choć był bardziej moralny od Napoleona, jego postawa nie sprzyjała efektywności zwierząt i ostatecznie wprowadzonemu zamordyzmowi jego konkurenta. Snowball został wygnany, a jego rzekoma zdrada posłużyła jako pretekst do umocnienia reżimu. Jego postać była wzorowana na Lwie Trockim.
Aktualizacja: 2025-01-13 16:05:57.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.