Damian Capenko – motywy literackie

Autorka listy motywów literackich: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Damian Capenko” to nowela Aleksandra Świętochowskiego, wydana w 1896 roku. Utwór opowiada o losach tytułowego bohatera i będąc osadzonym w XIX-wiecznych realiach niesie z sobą wiele ciekawych motywów literackich.

Spis treści

Motyw miłości i zazdrości

Miłość Damiana do panny Hortensji jest osią jego działań i planów na przyszłość. Hortensja nie jest postacią jednoznacznie pozytywną – jej relacja z Damianem zawiera elementy manipulacji i wyrachowania. Miłość w noweli nie jest romantycznym ideałem, lecz trudnym doświadczeniem, które jednocześnie motywuje bohatera do działania. Rywalizacja o nią między Damianem a Taborem to kluczowy element fabuły. Obaj mężczyźni konkurują nie tylko o względy Hortensji, ale także w sferze społecznej i zawodowej. 

Motyw prawa i bezprawia

Tabor, będący handlarzem i kontrabandzistą, stoi w opozycji do Damiana – symbolizującego prawość i porządek. Konflikt między nimi pokazuje różnice w ich charakterach i podejściu do życia. Kontrabanda, przemytnictwo i układy z nieuczciwymi ludźmi to codzienność życia w Przesmyku. Tabor doskonale odnajduje się w tym środowisku. Jego działalność, oparta na łamaniu prawa, przynosi mu korzyści, ale jednocześnie rodzi napięcia z Capenką. Okoliczności jego zabójstwa – strzał, oddany przez nieznanego sprawcę – są owiane tajemnicą. To bezprawny akt, który niweczy bohatera plany na przyszłość. Jego śmierć jest dowodem na to, że prawo bywa bezsilne wobec ludzkiej podłości. 

Motyw pracy i ambicji

Damian Capenko to bohater, który symbolizuje ciężką pracę i determinację w dążeniu do celu. Jego marzenie o założeniu gospodarstwa i osiedleniu się w Przesmyku to wyraz ambicji i chęci stworzenia stabilnej przyszłości. Praca w ogrodzie, zakup uli i oszczędzanie pieniędzy są wyrazem jego zorganizowania i wytrwałości. Jednocześnie nowela pokazuje, że nawet największe ambicje mogą zostać przekreślone przez okoliczności niezależne od jednostki.

Motyw zemsty

Chociaż nowela nie ujawnia bezpośrednio sprawcy śmierci Damiana, wydarzenia sugerują, że jest ona wynikiem jego konfliktów z Taborem i światem kontrabandy. Motyw zemsty pojawia się subtelnie, jako potencjalna przyczyna tragicznego finału.

Motyw śmierci

Śmierć Damiana Capenki jest nagłym i tragicznym zwieńczeniem jego życiowych dążeń. Motyw śmierci podkreśla nieprzewidywalność losu oraz ulotność ludzkich planów i marzeń. Okoliczności jego zabójstwa – na granicy, z ręki nieznanego sprawcy – pozostawiają czytelnika z pytaniem o sens poświęceń bohatera i sprawiedliwość świata przedstawionego.

Motyw rozczarowania

Pomimo sukcesów Damiana – zakupu ogrodu, uzyskania obietnicy małżeństwa z Hortensją, zdobycia pozycji komisanta zbożowego – jego życie kończy się przedwcześnie. Rozczarowanie bohatera jest symboliczne i dotyka również jego matki, która przyjeżdża z pieniędzmi w momencie, gdy jej syn nie żyje.


Przeczytaj także: Klara Zachanassian jako bohaterka groteskowa

Aktualizacja: 2025-01-08 23:15:14.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.