Damian Capenko – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Damian Capenko” to nowela Aleksandra Świętochowskiego, wydana w 1896 roku. Utwór opowiada o losach tytułowego bohatera, który poprzez różne zależności społeczne z jednej strony nawiązuje zarówno dobre, użyteczne relacje, jak i udaje mu się narazić komuś, kto decyduje się na nim zemścić. 

Spis treści

Damian Capenko

Główny bohater noweli, młody strażnik graniczny z Przesmyku, pochodzący z małoruskiej rodziny z Podola. Jest ambitny, pracowity i pełen nadziei na lepszą przyszłość. Jego marzeniem jest założenie gospodarstwa, założenie rodziny z ukochaną Hortensją i osiedlenie się na stałe w Przesmyku. Capenko wykazuje się uczciwością i odwagą, stając po stronie prawa i podejmując się ryzykownych działań przeciw kontrabandzistom, w tym przeciw swojemu rywalowi, Taborowi. Jego dobroć i zaangażowanie są jednak źródłem zawiści, która prowadzą do tragicznego zakończenia jego życia.

Panna Hortensja Motylińska

Córka rządcy dóbr Przesmyku, młoda i atrakcyjna kobieta. Hortensja jest przedmiotem zainteresowań dwóch mężczyzn: Capenki i Tabora. Choć związek z Capenką wydaje się być szczery, jej uczucia są czasem ambiwalentne. Ceni sobie komfort i dobrobyt, co sprawia, że ma wymagania wobec narzeczonego i nie od razu zgadza się na ślub. Jej żal po śmierci Damiana wydaje się być autentyczny, choć na pogrzebie jest pocieszana przez rywala swego zmarłego męża.

Tabor

Handlarz zbożem i kontrabandzista, rywal Capenki w interesach i w miłości. Tabor jest przedstawiony jako człowiek przebiegły, bezwzględny i pełen pogardy dla ludzi takich jak Damian. Stara się zdobyć względy Hortensji, oferując jej drogie prezenty, ale jego motywacje są bardziej oparte na rywalizacji niż na szczerym uczuciu. Jego konflikty z Capenką prowadzą do eskalacji napięcia, a jego obecność w okolicznościach śmierci Capenki budzi podejrzenia.

Bróg

Starszy, zamożny dziedzic majątku w Przesmyku. Bróg pełni w życiu Damiana rolę mentora i dobroczyńcy, z którym robi interesy. Doceniając ambicje młodego strażnika, pomaga mu w zakupie ogrodu i wspiera jego plan osiedlenia się w Przesmyku. Jego zaniepokojenie podczas pogrzebu Damiana sugeruje, że rozumie więcej, niż ujawnia.

Postułka

Znany kontrabandzista, związany z Taborowym światem przestępczym. Jest postacią drugo- lub trzecioplanową, ale jego zeznania i obecność w kontekście konfliktów na granicy wskazują na jego istotną rolę w sieci lokalnych powiązań. To on jest narzędziem w rękach Tabora, odpowiedzialnego za śmierć Damiana.

Matka Damiana

Symbol rodzicielskiej miłości i wsparcia. Sprzedaje majątek rodzinny, by pomóc synowi w realizacji jego marzeń o lepszym życiu.


Przeczytaj także: Damian Capenko – problematyka

Aktualizacja: 2025-01-08 23:15:14.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.